Spis treści:
Motyle – inne spojrzenia na świat
Oczy motyla
W pierwszym wyobrażeniu o motylach wydaje się, że mają one parę oczu. Jednak jest to bardzo mylne wrażenie, ponieważ budowa oczu motyla jest o wiele bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.
Oko motyla zbudowane jest z ok. 17 tysięcy mini oczu zamiast jednego dużego. Każde z mini oko motyla wyposażone jest w pojedynczą soczewkę i fotoreceptor. Ciekawy jest fakt, że każdy fotoreceptor odpowiedzialny jest za maksymalnie 9 kolorów, w tym jeden ultrafioletowy. Możliwość dostrzeżenia ultrafioletu jest istotna dla motyli, ponieważ mogą dostrzegać takie elementy, które znajdują się między innymi na kwiatach.
Jak widzą motyle?
Jest to bardzo ważne pytanie! Jak motyle mogą widzieć mając aż tyle oczu? Nasuwa się pytanie, czy posiadanie tak dużej ilości mini oczu powoduje, że motyle widzą 17 tysięcy różnych obrazów. Badania nad tym zjawiskiem jednoznacznie nie są w stanie wyjaśnić tego zagadnienia. Zagadkę stanowi to, czy wszystkie obrazy spajają się w jeden spójny odbiór otoczenia. Pewne jest to, że widzą niemalże 360 stopni otoczenia.
Jak motyl widzi kolory?
Ciekawe jest również widzenie przez motyle kolorów. Jak wspomnieliśmy paleta kolorów widzianych przez motyle nie jest zbyt duża (jest to 9 kolorów). Postrzeganie minimalnej ilości kolorów istotne jest także pod kątem rozmnażania. Motyle często dostrzegają te kolory, które są powiązane z kolorem liścia, na którym złoży jaja.
Skrzydła motyla
Skrzydła motyla często są piękne, kolorowe i przykuwają uwagę. Natomiast zgubne jest myślenie, że pełnią one funkcję ozdobną. Służą one przede wszystkim do obrony przed drapieżnikami. Wiele gatunków wykształciło na skrzydłach coś w rodzaju dodatkowych oczu nazywane plamami ocznymi, fałszywymi oczami lub fałszywymi plamami ocznymi.
Wykształcenie plamek ocznych ma zastosowanie w zastraszaniu. Plamki oczne mają za zadanie imitować oczy innych drapieżników, co powoduje odstraszenie przeciwnika.
Czy motyle żyją jeden dzień?
Często powtarzaną ciekawostką na temat motyli jest długość ich życia, która według wielu wynosi zaledwie jeden dzień. Według tej romantycznej wizji, piękne owady żyją krótko, ale intensywnie i zdążą w tym czasie np. się rozmnożyć. Ile w tym jednak prawdy? Niestety (a może stety, dla motyli) niewiele. Występują co prawda rzadkie gatunki motyli, które żyją bardzo krótko, nawet jeden dzień, ale większość motyli życie ponad 2 tygodnie, a więc zdecydowanie dłużej niż 1 dzień. Teorię o tym, że długość życia motyla to jeden dzień możemy więc spokojnie obalić.
Co jedzą motyle?
Motyle odżywiają się pokarmem płynnym, a więc przyjmują pożywienie wyłącznie w płynie np. nektar z kwiatów na łące czy spadź z liści. Dlatego tak często możemy je zobaczyć na łące, gdzie pożywienia dla motyli nie brakuje i czują się one tam świetnie. Mogą bowiem się najeść do syta!
Czy motyl śpi?
Motyle nie śpią wcale. To może, dla nas ludzi, wydawać się niesamowite, ale tak, te owady nie śpią nigdy. Zamiast tego przeżywają tzw. diapauzę, co oznacza spowolnienie funkcji życiowych. Ma to miejsce szczególnie w okresie zimowym.
Czy motyl słyszy?
Tak, motyle mają bardzo dobry słuch. Słyszą zarówno wyższe częstotliwości dźwięków jak i te niższe, dzięki czemu mogą bezbłędnie rozróżnić ewentualne nadchodzące niebezpieczeństwo i w porę zareagować. Jak widać więc słuch motyla stanowi dla niego naturalną, ewolucyjną formę ochrony przed trudnościami.
Kto poluje na motyle?
Jak już wspomnieliśmy o zagrożeniach płynących z natury dla motyli to wśród nich należy wymienić owady, które w naturalnym środowisku polują na motyle. Są to np. muchówki oraz chrząszcze.
Czy motyle są pożyteczne?
Motyle są z pewnością pięknymi owadami, których widok niejednemu człowiekowi poprawia humory. Ale czy motyle są pożyteczne? Jakie korzyści ma natura z posiadania motyli? Odpowiedź jest pozytywna – tak, motyle są pożyteczne. Zapylają bowiem kwiaty, dzięki czemu możemy się cieszyć pięknymi ogrodami!
Źródło: https://buffalobayou.org/