Papuga Ara to duży i piękny ptak, cechujący się niebywałą inteligencją. W naturalnym środowisku zamieszkuje rozległe tereny Ameryki Środkowej i Południowej. Żyje na wilgotnych terenach gęstego lasu w pobliżu rzek i jezior.
Spis treści:
Charakterystyka papugi Ary
Wśród papug Ara możemy wyróżnić kilka odmian kolorystycznych upierzenia: zielona, hiacyntowa, szafirowa, różowooka, żółtoskrzydła, modra, kasztanowoczelna, zielonoskrzydła i oliwkowa.
Spośród kilkunastu gatunków Ar do najbardziej popularnych należy Ara ararauna. Jej długość ciała to 80-95 cm. Charakteryzuje się ogromną rozpiętością skrzydeł około 1000 cm, a ogon papugi stanowi prawie połowę jej długości ciała. Ara zwyczajna ma pióra intensywnie niebieskie na głowie, karku, grzbiecie oraz wierzchniej stronie skrzydeł i ogona. Gardło, pierś, brzuch oraz dolna część ogona i skrzydeł jest ubarwienia żółtego, a nawet jaskrawo pomarańczowego. Dziób papugi jest grafitowy a wokół niego nieopierzona biała skóra. Boki głowy prążkowane na czarno, pozbawione są piór. Czoło pokryte zielonymi piórkami, nogi szare natomiast oczy w kolorze żółtym. Waga papugi ary sięga dwóch kilogramów.
Papuga Ara – długość życia
Papuga ara to bardzo piękny ptak, zachwyca swym wielobarwnym upierzeniem, na wolności żyje nawet 80 lat, jest to zależne od gatunku ptaka. W niewoli żółtoskrzydła oraz zwyczajna ara dożywają nawet 70 lat. Biorąc pod uwagę ile żyje ara, opieka nad nią jest zobowiązaniem na całe życie, zakup ptaka powinien być bardzo przemyślany. Ptak zazwyczaj żyje w granicy 45-55 lat.
Wymagania papugi – jak się nią opiekować?
Papugi Ary są dość wymagające, ze względu na swoje rozmiary potrzebują dużej klatki, która musi być bardzo solidnie wykonana. Silny dziób ary poradzi sobie z delikatnymi elementami, dlatego najlepiej aby klatka była wykonana z bardzo wytrzymałych metalowych prętów. Minimalna grubość drutu to 5 mm. Klatka dla pojedynczego ptaka powinna mieć wymiary nie mniejsze niż 100x100x200 cm, tak aby nie ograniczać ruchów ptaka, im większa tym nasza ara będzie się w niej lepiej rozwijać. Woliera zewnętrzna powinna mieć takie wymiary aby ptak mógł swobodnie rozprostować skrzydła oraz częściowo zadaszona przed złymi warunkami pogodowymi. Odpowiedni wymiar woliery to minimum 5 metrów średnicy, wtedy latanie dla ary będzie komfortowe.
Zabawki dla papugi Ary
Nasz ptak w swoim otoczenie powinien mieć dużą ilość zabawek, polecane są drewniane krążki na linkach, sznurki z pętelkami, różnego rodzaje drabinki i huśtawki. Należy również pamiętać o miskach na pokarm i wodę, dobrym rozwiązaniem jest przymocowanie ich do klatki aby ara nie wyrzucać jedzenia. Sprawdzą się do tego miseczki metalowe jak i ceramiczne, warto zadbać i ich czystość. Klatka ary powinna być sprzątana kilka razy w tygodniu, jej dno najlepiej wyścielić kukurydzianym żwirkiem.
Papuga ara wymaga od nas bardzo dużo czasu, uwielbia towarzystwo i zabawę. Ptaki pozostawione same sobie, samotne mogą zapaść na depresję, jej objawem jest brak wydawania dźwięków oraz ich powtarzania oraz wyrywanie piór. Ary są bardzo zaborcze, poprzez duży hałas chcą na siebie zwrócić uwagę.
Aby zachować ładny wygląd i zapach naszej Ary wystarczy regularna kąpiel w czystej wodzie, wystarczy płaska miska z niewielka ilością wody.
Pożywienie
Papuga ara to egzotyczny ptak, który czerpie pożywienie z lasów tropikalnych, gdzie żywi się głównie owocami, zieleniną, orzechami i nasionami roślin. To, ile żyje papuga ara w dużej mierze zależy od warunków, kondycji zdrowotnej i jakości pokarmu.
Musimy zapewnić jej odpowiednie warunki do życia, ale również prawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą i różnorodną. Dlatego dieta ary musi być urozmaicona, łącząca świeże owoce i warzywa. Powinna mieć stały dostęp do wysokiej jakości mieszanki zbóż i nasion, bogatej w składniki odżywcze oraz niezbędnego do wzrostu wapnia. Powinniśmy codziennie częstować ptaka świeżymi owocami (banany, granaty, pomarańcza, winogrona, itd.) oraz świeżymi warzywami (marchew, papryka, bataty, dynia i wiele innych zdrowych warzyw). Istotne jest również białko w diecie ary, może to być: biały twaróg, jajko lub jogurt naturalny. W celu urozmaicenia pokarmu Ary należy podawać gałązki gruszy i jabłoni, można również podawać gałązki wierzby i brzozy.
W składzie diety ary powinny znaleźć się także orzechy, które delikatnie rozłupane dostarczą dużo zabawy. Papuga ara powinna mieć stały dostęp do czystej, świeżej i chłodnej wody. W szczególności w gorące dni musi mieć zapewnione częste dolewanie świeżej wody.
Cena i sposób zakupu
Kilkadziesiąt lat temu niemal wszystkie zakupione papugi pochodziły z odłowu, dziś niemal wszystkie ary pochodzą z hodowli. Okazało się że ptaki bez problemu mnożą się w niewoli, oczywiście w świetnie przygotowanych ku temu warunkach.
Zakup papugi Ary jest możliwy poprzez aukcje internetowe, sklep zoologiczny oraz hodowle. Obecność Ar w sklepach jest rzadkością. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ary prosto z hodowli, wtedy mamy pewność iż papuga miała odpowiednie warunki rozwoju, towarzystwa i jest zdrowa. Ile kosztuje papuga Ara? Koszt Papugi Ary to kilka tysięcy złotych, dochodzący do kilkunastu tysięcy, cena niestety nie należy do najniższych. Do ceny zakupu należy dodać również koszty opieki weterynaryjnej, wyposażenie klatki oraz pokarm dla niej. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup papugi Ary.
Ara to papuga niezwykle towarzyska, inteligentna i piękna, niestety równie bardzo wymagająca, przed zakupem należy bardzo dobrze się zastanowić oraz przygotować cały dom na nowego członka rodziny.