Wilga ptak to gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny wilgowatych. Jest to jedna z niewielu ptasich gatunków, której nie grozi wyginięcie, co jest niewątpliwie dobrym znakiem dla środowiska naturalnego, w którym się ona rozwija.
Spis treści:
Występowanie wilgi
Wilga występuje w części Eurazji, a dokładniej od południowo-zachodniej Europy na wschód aż po południową Syberię i góry Ałtaj, oraz w północno-zachodniej Afryce.
Kiedy spotkamy wilgę w Polsce?
W Polsce wilga przebywa od maja do września. W czasie swojego pobytu w kraju przede wszystkim zasiedla otwarte tereny, łąki, pastwiska, ale również lasy liściaste oraz parki i ogrody.
Wygląd samca i samicy
Samce wilgi są łatwe do rozpoznania dzięki swojemu charakterystycznemu, jaskrawożółtemu upierzeniu. Skrzydła samca są czarne z żółtą plamą u nasady lotek dłoniowych, a ogon jest czarny z żółtymi rogami. Samice są szarozielono-żółtawe na wierzchu, o ciemniejszych od grzbietu oliwkowozielonych skrzydłach i ogonie, który podobnie jak u samca ma żółte brzegi. Od spodu samice są białoszare z podłużnym kreskowaniem.
Wymiary wilgi
Wilga to gatunek ptaka o średniej wielkości, osiągający długość około 25 cm oraz ważący pomiędzy 50 a 90 g. Samice są zazwyczaj nieco mniejsze od samców. Wysmukłe ciało wilgi pokryte jest jaskrawożółtym upierzeniem u samca i szarozielono-żółtawym u samicy. Skrzydła wilgi są czarne z żółtą plamą u nasady lotek dłoniowych, a ogon czarny z żółtymi rogami. U samicy skrzydła i ogon są bardziej matowe i mniej kontrastowe niż u samca.
Żywienie
Wilga jest ptakiem zróżnicowanym pokarmowo, ale owady stanowią główny składnik jej diety. Spośród bezkręgowców, które zjada, najczęściej spotyka się chrząszcze, prostoskrzydłe, motyle, ważki, pluskwiaki, muchówki i muchówki uskrzydlone.
Poczwarek to kolejny składnik diety wilgi. Są to stadia rozwoju owadów, w których następuje przemiana larwy w dorosłego osobnika. Wilga preferuje poczwarki owadów błonkoskrzydłych, takich jak pszczoły czy osy, ale zjada również poczwarki motyli i chrząszczy.
Oprócz owadów i poczwarek, wilga zjada także inne stadia rozwoju, takie jak jaja, larwy i nimfy, a także dżdżownice i pająki. Ważnym elementem diety wilgi są także owłosione gąsienice motyli, które stanowią cenny źródło białka i tłuszczu.
Wszystkie te składniki diety wilgi sprawiają, że jest to ptak bardzo przydatny w walce z owadami szkodnikami, a tym samym w ochronie roślin. Ponadto, ze względu na swoje żywieniowe preferencje, wilga jest w stanie dostosować swoją dietę do dostępnych w danej chwili źródeł pokarmowych, co czyni ją gatunkiem elastycznym i przystosowującym się do zmieniających się warunków.
Wilga to ciekawy i charakterystyczny ptak, którego łatwo można rozpoznać dzięki jego jaskrawożółtemu upierzeniu. W Polsce wilgi zasiedlają głównie otwarte tereny, a ich pożywieniem są głównie owady i gąsienice motyli. Warto podkreślić, że gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem, co jest dobrą informacją dla miłośników przyrody.