Dokąd tupta jeż?

jeż

Wielu z nas pamięta z dzieciństwa program telewizyjny, w którym padało pytanie “Dokąd nocą tupta też?”. Po latach przyszedł czas odpowiedzi na to pytanie… No bo właściwie dlaczego jeże są tak aktywne nocą i czego w tym czasie szukają?

Aktywność jeży nocą

Nie od dziś wiadomo, że jeże są zwierzętami, które szczególną aktywnością wykazują się w nocy. Dlaczego tak jest i z czego to wynika? W ciągu dnia jeże nie są aż tak mocno aktywne, chowają się w krzakach lub między drzewami, odpoczywają w zaroślach. W ten sposób chronią się przez agresją ze strony drapieżników. Nocą czują się bezpieczniej, mają też wzrok dostosowany do nocy (generalnie jeże mają kiepski wzrok, ale za to dobry węch, który może im służyć również dobrze w nocy jak i w ciągu dnia, a noc jest dla nich bezpieczniejsza).

Jeże nocą szukają pożywienia. Na co dzień żywią się owadami więc na pytanie dokąd nocą tuptają jeże odpowiedź brzmi: tuptają w poszukiwaniu jedzenia np. w kierunku latarni wokół których można znaleźć sporo owadów, które stanowią dla nich dobre pożywienie.

Zimą zwierzęta te zapadają w stan hibernacji więc najczęściej tuptające nocą jeże zobaczyć możemy na jesieni, gdyż wtedy zbierają “zapasy” na zimę, czyli są bardzo aktywne w spożywaniu owadów.