Gekon lamparci – hodowla w domu

gekon lamparci

Gekon lamparci to piękne i bardzo mądre zwierze. Nie od dziś wiadomo, że przyjemniej wraca się do domu gdy ktoś na nas czeka. Najczęściej jest to nasz ulubiony pupil, jednak nie każdy ma czas na spacery z psem. Coraz popularniejszym staje się hodowla bardziej „egzotycznych” zwierząt, a ta jaszczurka skradnie ci serce! Dowiedz się więcej o hodowli gekona lamparciego w domu.

Gekon lamparci – charakterystyka

Gekon lamparci wygląda niczym wiecznie uśmiechnięty, mini-tygrys! To gatunek jaszczurki, który na wolności żyje aż 15 lat i pochodzi z rodziny eublefarowatych. Wielkością nie przekracza 30 centymetrów, a waga oscyluje w okolicy 100 gram. Z tego powodu taki gekon idealnie wpasuje się do domowego terrarium. Ponadto, przy wyborze jaszczurki, można śmiało rzec „do wyboru, do koloru”, gdyż posiada ona wiele odmian barwnych. M.in. gekon lamparci:

  • czarny
  • albinos
  • niebieski
  • zielony
  • żółty
  • pomarańczowy
  • snow
  • raptor oraz aptor

W jakich warunkach hodować gekona?

Hodowla nie jest tak wymagająca, jakby się mogło wydawać. Decydując się na posiadanie gekona lamparciego w domu, warto pamiętać, że jest to zwierzę stadne. Dlatego dobrze byłoby przygarnąć kilka na raz. Już na wstępie powinno się również przemyśleć płeć. Wszystko zależy od tego, tego czy będziemy chcieli powiększać gekonową rodzinę czy nie. Co do ilości – przyjęło się, że trzeba mieć więcej samic niż samców. W okresie godowym samiec może zamęczyć swoją partnerkę na śmierć. Ciąża gekona trwa około miesiąca, jednak po złożeniu przez samicę jaj, powinno się je inkubować, aby nie doznały żadnych uszkodzeń, wywołanych choćby przez atmosferę panującą w terrarium. Po wykluciu się, małe gekony lamparcie powinny zostać umieszczone na papierowym podłożu, dopiero po kilku dniach mogą przyzwyczajać się do innego np. piaskowego.

Oświetlenie i wyposażenie terrarium dla gekona

Bardzo ważną kwestią w hodowli gekona lamparciego w domu jest temperatura, która w dzień powinna wynosić między 25-35 stopni, a nocą około 20. Istotna jest także wilgotność powietrza – za dnia 40-50%. Później musimy ją zwiększyć do 70%.

Samo wyposażenie terrarium nie posiada szczególnych wymagań. Gekony to gady, które z łatwością mogą dostosować się do różnorodnych warunków. Właściwie najważniejszą kwestią jest podłoże na którym żyją. Najtrafniejszym wyborem będzie piaskowo-żwirowe lub piaskowo-gliniane, przy czym przed uzupełnieniem terrarium trzeba je zmoczyć wodą. Dodatkowo można ozdobić terrarium jaskiniami skalnymi lub gałęziami. Wtedy gekon na pewno poczuje się jak w domu! Pamiętaj, że im więcej miejsca – tym lepiej.

Gekon lamparci jest aktywny zarówno w nocy, jak i w dzień. Z tego powodu oświetlenie powinno być dostosowane o każdej porze. Nie potrzebujesz żarówek UV, jednak jeśli przechowujesz gady w ciemnym pomieszczeniu, to pamiętaj o odpowiednim naświetleniu w ciągu dnia. Co ciekawe, dzięki temu można stymulować pory roku.

Czym karmić gekona?

Posiadanie gekona ma swoje zalety, gdyż żywią się one głównie owadami (dzięki nim możesz pozbyć się nieproszonych gości!). Gekon lamparci spożywa m.in. karaluchy, szarańcze i świerszcze. Ilość owadów powinna wynosić od dwóch do czterech, niemniej nie musisz go karmić codziennie. Oprócz tego niezmiernie istotnym jest podawanie dwa razy w tygodniu suplementów witaminowych, a także sproszkowanego wapnia. Tym sposobem gekon może przeżyć nawet 20 lat.

Ile kosztuje hodowla gekona lamparciego w domu?

Gekon, jak to zostało wspomniane, nie jest wymagającym gadem. Pokarm jest ogólnodostępny, a terrarium nie ma wygórowanych wymagań. Jednak trzeba właśnie zacząć od kupna mieszkania dla naszego małego przyjaciela. Cena terrarium waha się od 120-160 zł. Wyposażenie, takie jak rośliny czy gałęzie kosztują około 50 zł, a ogrzewanie między 25-50 zł. Dodatkowe suplementy to cena 20 zł za pojemnik, jednak wystarczy nawet na rok. Sumarycznie jest to koszt około 200 złotych, a praktycznie wszystko to jednorazowy wydatek. Zatem hodowla gekona w domu nie należy do najdroższych.

Jeśli zastanawiałeś się nad kupnem jaszczurki, zdecydowanie powinieneś to zrobić! Koszt hodowli gekona nie jest nad wyraz wysoki, gad także nie wymaga specjalnej opieki lub pokarmu, a może być twoim towarzyszem przez kilkanaście lat!