5 ciekawostek o lampartach

lampart

Lamparty to wspaniałe zwierzęta z rodziny kotów, które żyją dziko w Afryce i Azji. Mają piękną plamistą sierść, co jest przyczyną ich pełnej nazwy, czyli lampartów plamistych. Zapraszamy do zapoznania się z 5 ciekawostkami, które dotyczą tych ciekawych, wielkich kotów.

1. Nie wiadomo, ile jest lampartów na świecie

Nikt nie wie, ile dokładnie jest lampartów na świecie. Według różnych szacunków może być ich od 50 tysięcy do nawet miliona. Jak widać rozstrzał jest bardzo duży…

2. Może mieszkać niemal wszędzie

Lamparty mogą żyć w najróżniejszych warunkach, niemal na każdym terenie. Świetnie radzą sobie zarówno na sawannie jak i w gęstym, wilgotnym lesie, na terenach górzystych jak i na równinach.

3. Żyły kiedy w Europie

Obecnie lampartów nie ma w Europie, nie żyją na tym kontynencie w naturalnych warunkach. Nie oznacza to jednak, że nigdy ich nie było! Żyły tu w epoce plejstocen.

4. Skamieniałości starożytnego lamparta znalezione w Polsce

Dowodem na to, że w plejstocenie lamparty żyły w Europie jest skamieniałość, którą odnaleziono w naszym kraju. Znajdowała się ona w miejscowości Smoleń w województwie śląskim.

5. Lamparty są samotnikami

Jak pokazują badania lamparty nie lubią żyć w tłumie. Jeśli mają taką możliwość wybierają samotne spędzanie czasu. Polują w ciągu nocy, a w dzień wolą wypoczywać.