Jak długo żyją koty? Wielu z nas coraz częściej decyduje się na przygarnięcie do domu małego zwierzaka, który będzie naszym nieodłącznym towarzyszem przez znaczną część naszego życia. Podczas wybierania naszego kociego przyjaciela, niektórzy ludzie decydują się na jego zakup w zweryfikowanej i bezpiecznej hodowli, bardzo często wybierając kociaki rasowe, które cieszą się sporą popularnością. Są też jednak tacy, którym leży na sercu los zwierzaków mieszkających w schroniskach, dlatego bardzo często wybierają oni adopcję kociaka, co z pewnością jest bardzo ważną sprawą, zresztą nawet sam fakt, że uratowaliśmy kota przed spędzeniem całego życia w klatce, zdecydowanie ma na to wpływ. Są osoby decydujące się na rasowe koty, wielu ludzi wybiera zwykłe dachowce, zwane kotami europejskimi, a dość często zdarza się nam także przygarnięcie kota prosto z ulicy. Niezależnie od pochodzenia kota, kochamy go bardzo mocno i zależy nam na jego szczęściu. Ile lat żyje kot i co ma na to wpływ? Zapraszamy do lektury.
Spis treści:
Jak długo żyją koty – średnia wieku przeciętnego mruczka
Średnia długość życia kota jest uśredniona, jednak zawiera się w przedziale od 14 do 17 lat. Od tego, jak długo nasz czworonożny przyjaciel pożyje, zależne jest wiele czynników. Istotną kwestią jest to, jak karmimy naszego kociego przyjaciela, ile poświęcamy mu czasu, jak często się z nim bawimy, oraz czy prawidłowo leczymy go, kiedy zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo, na kwestię ile żyje kot, wpływ ma to, czy poddamy go sterylizacji bądź kastracji, które chronią przed występowaniem wielu kocich chorób.
Generalnie, w naszym społeczeństwie w ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost długości kociego życia. Właściciele mruczków coraz większą wagę przywiązują do tego, czym karmią swoje zwierzaki i bardzo często wybierają dobre składowo karmy, w przeciwieństwie do tych z najniższej półki, które niekoniecznie są dobre dla kota. Wpływ na to ma z pewnością coraz bardziej powszechny dostęp do informacji, wielu ludzi czyta coraz więcej na temat żywienia kotów i interesuje się tymi kwestiami, bardzo często korzystając też z opinii ekspertów. Kluczową kwestią w zdrowiu i długości życia kociaków, ma również fakt, czy zostały one wykastrowane lub wysterylizowane. Wykonanie takiego zabiegu chroni bowiem kota przed występowaniem groźnych kotów, które mogą skończyć się jego szybszym odejściem za tęczowy most. Dość istotne znaczenie ma również to, aby regularnie szczepić koty. Pomoże to dodatkowo ochronić je przed szkodliwymi wirusami kocimi, warto także odrobaczać je oraz odpowiednio suplementować, tak, aby mogły cieszyć się jak najlepszym, i jak najdłuższym życiem i zdrowiem.
Najdłużej żyjący kot
Z ciekawostek – najdłużej żyjący kot miał aż 38 lat! Jest to naprawdę imponująca liczba wieku, którą osiągnęła kotka żyjąca w Teksasie o imieniu Creme Puff. Mieszkająca z nią współlokatorka również długo żyła, doszła bowiem do wieku 34 lat. Jest to naprawdę imponująca liczba, jeżeli chodzi o kocie życie, na której długość wpływ ma naprawdę bardzo wiele czynników.
Zobacz też: Sklepy zoologiczne w Polsce
Ile żyją koty dachowce w porównaniu do rasowych kociaków?
Nie jest niecodzienną kwestią fakt, że koty nazywane dachowcami, bądź też rasą europejską, żyją zdecydowanie dłużej od swoich rasowych przyjaciół. Wpływ na to ma zdrowsza mieszanka genów tych zwierzaków oraz fakt, że nie są one hodowane masowo przez człowieka. Zakłada się, że wśród kotów rasowych długość życia jest mniejsza. Dla przykładu długość życia kotów bengalskich wynosi 8 lat, sfinksów od 13 do 15, a kotów abisyńskich od 9 do 15 lat. Warto także nadmienić, że wymieniona wcześniej kotka, która żyła aż 38 lat była sfinksem, w związku z czym nie można stwierdzić jednoznacznie, że to dachowce zawsze żyją długo, a koty rasowe krótko. Jak już wspomniano na to, ile żyją koty, ma wpływ wiele czynników i często może okazać się, że kot, któremu nie było przewidziane żyć przed długi czas, często dosięga sędziwego wieku.
Zobacz też: Manul stepowy – charakterystyka kota
Czy jest różnica w długości życia kotów niewychodzących a kotów wychodzących?
Bardzo wielu ludzi wychodzi z założenia, że koty są zwierzętami nie do końca udomowionymi, a co za tym idzie, powinny mieć możliwość swobodnego wychodzenia na dwór. Często zdarza się, że kot domowy tak naprawdę więcej czasu spędza na dworze, a do domu wraca tylko na jedzenie oraz zimne noce. Na zewnątrz na koty czyha jednak bardzo dużo zagrożeń, często zdarza się, że zwierzak zginie w wypadku samochodowym, albo zje szkodliwą trutkę, co może skończyć się jego przedwczesną śmiercią, mając tym samym wpływ na statystyczną długość życia kotów wychodzących.
Zobacz też: Baza weterynarzy w Polsce
Zdecydowanie wartość ta jest większa u kotów domowych, które nie są wypuszczane na zewnątrz bez niczyjej opieki. Z tym jednak, że spotka je znacznie mniej zagrożeń, wiążą się też nieraz inne kwestie, jak dla przykładu, częsty problem zdrowotny u kotów, jakim jest otyłość. Często mruczki pozostające w domu mają mniej ruchu w porównaniu do swoich wychodzących przyjaciół, dlatego należy pamiętać o tym, aby regularnie bawić się z nimi i aktywnie spędzać z nimi czas, co uchroni je przed tym negatywnym zjawiskiem.
Jak widać, długość życia kota zależna jest od wielu czynników, takich jak rasa czy sposób wychowania i pielęgnacji, a także żywienia. Nie mniej, średnia długość życia kota może oscylować wokół 15 lat.