Czy jest lepszy dźwięk niż mruczenie kota? Miłośnicy kotów pomyślą, że nie istnieje. Koty mruczą, gdy czują się dobrze – i to dobre samopoczucie przenosi się na ich właściciela. Ale czy wiesz, że koty mruczą również, gdy są ranne lub zestresowane? Dlaczego koty to robią i jak wytwarzają to głębokie mruczenie?
Spis treści:
Dlaczego kot mruczy?
Większość właścicieli odczuwa mruczenie kota jako rodzaj wibracji w okolicy gardła, ale nikt nie zna pełnej prawdy o tym, jak ten dźwięk powstaje. Istnieje wiele teorii na temat powstawania i przyczyn mruczenia kotów.
Niektórzy uważają, że dzieje się tak z powodu zwiększonego przepływu krwi w podniebieniu miękkim, które w ten sposób wibruje. Inni uważają, że jest to efekt nerwowy w samym fałdzie głosowym. Jest też teoria, która głosi, że mruczenie to dobrowolne działanie kontrolowane z ośrodkowego układu nerwowego. To oznacza, że koty mruczą tylko wtedy, gdy mają na to ochotę.
Mruczenia koty muszą się nauczyć. Chociaż kocięta mruczą już podczas picia mleka matki, gdy mają zaledwie kilka godzin, minie trochę czasu, zanim maluchy zaczną brzmieć jak dorosłe koty. Wysiłek kociąt się opłaca, bo mruczenie jest niezwykle przydatne dla psychiki oraz budowy mięśni i kości. Koty mruczą z zamkniętymi ustami, więc kotek może jednocześnie mruczeć i ssać.
Czy koty mruczą ze stresu?
Głębokie, długotrwałe mruczenie działa uspokajająco – nie tylko na nas ludzi, ale także na samego kota. Kot, jak prawie żadne inne zwierzę, potrafi sam się uspokoić.
Serotonina uwalniana podczas mruczenia
Podczas mruczenia w ciele kota uwalniana jest serotonina, popularnie nazywana hormonem szczęścia. Jest ważnym przekaźnikiem, który pozytywnie wpływa na procesy w układzie nerwowym, takie jak: emocje, ośrodkowy układ nagrody, czy nastrój.
Wibracje przynoszą kotom ulgę w bólu, ukojenie i samokontrolę. Dzikie koty mruczą też, aby okazać innym kotom, że sytuacja jest bezpieczna, a to wpływa na uspokojenie stada.
Czy mruczenie kota może pozytywnie wpływać na zdrowie?
W 2001 roku mruczenie kotów w związku ze stresującymi sytuacjami skłoniło badaczkę odgłosów zwierząt, Elizabeth von Muggenthaler, do zastanowienia się, czy koty rzeczywiście mogą leczyć się poprzez mruczenie. Badając koty domowe oraz dzikie, odkryła ona, że częstotliwość odgłosów mruczenia odpowiada częstotliwości dźwięków i wibracji, które są używane między innymi do łagodzenia bólu mięśni i wspomagania wzrostu kości u ludzi.
Jak mruczenie kota wpływa na człowieka?
Kocie mruczenie wpływa na ludzki organizm. m.in.:
- Obniża poziom cholesterolu
- Obniża ciśnienie krwi
- Działa uspokajająco i redukuje hormony stresu
- Zapewnia lepsze oddychanie
- Wspomaga gojenie się złamań kości oraz uszkodzeń ścięgien i mięśni
Badania pokazują, że właściciele kotów mają o 40% mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca, co zmniejsza ryzyko zawału serca.
Czy kot mruczy, gdy jest chory?
Mruczenie sprawia, że całe ciało kota wibruje. Wibracje te stymulują mięśnie, a tym samym wspierają wzrost kości. Ten zdumiewający mechanizm odkryty przez naukowców w Berlinie wyjaśnia fakt, że koty rzadko łamią kości, a jeśli już, to bardzo szybko się one zrastają. Dlatego koty, które mają obrażenia fizyczne, mruczą częściej.
Mruczenie kota oznaką zbliżającego się porodu
Kotki często mruczą w związku z porodem, aby złagodzić ból. Zgłaszano również, że koty mruczą w okresie tuż przed śmiercią.
Powody, dla których koty mruczą:
Z radości
Dorosłe koty zwykle mruczą, aby okazać zadowolenie i pewność. Mruczenie jest również wyrazem potrzeby kontaktu społecznego kota z właścicielem. Może być również częścią komunikacji między kotką a jej kociętami.
Koty mruczą, gdy są najedzone, kiedy drzemią w twoim łóżku, kiedy są karmione, kiedy spotykają partnera lub gdy się nawzajem pielęgnują. Mówiąc najprościej, koty mruczą, kiedy czują się dobrze.
Chcą się uspokoić
Kotki w ciąży i koty przestraszone lub umierające mogą również mruczeć. W takich przypadkach mruczenie kota działa uspokajająco na samego kota.
Chcą skupić na sobie uwagę
Mruczenie kota nie zawsze jest kojącym dźwiękiem. Koty używają mruczenia również do manipulowania. Mruczenie głodnego kota brzmi prawie jak płacz dziecka.
Czy każdy kot mruczy?
Większość dużych kotów, które nie ryczą, może mruczeć. Największym i najszybszym z nich jest gepard, który mruczy tak głośno, że słychać go z odległości kilku metrów. Duże koty, takie jak tygrysy, lamparty czy lwy, czasami wydają krótkie mruczenie podczas wydechu, ale nie mogą tego dźwięku wytwarzać zbyt długo.
Koty domowe mają tzw. mruczenie dwukierunkowe, czyli mruczą zarówno przy wdechu, jak i przy wydechu. Koty domowe mruczą z tą samą częstotliwością: 25 oscylacji na sekundę, niezależnie od płci, wieku i rasy.