Lwy, tygrysy i karakale z Kijowa dotarły do ZOO w Poznaniu!

Karakal

Lwy, tygrysy, karakale oraz likaon z Kijowa dotarły do ZOO w Poznaniu! Uratowane zwierzęta zostały ewakuowane z azylu prowadzonego przez fundację Save Wild Fund, znajdującego się w Obwodzie Kijowskim na Ukrainie. Cała akcja ratunkowa od kilku dni była relacjonowana na oficjalnym profilu poznańskiego ZOO, na portalu społecznościowym facebook.

Pierwsze informacje dotyczące ratowania zwierząt pojawiły się w sobotę 26 lutego 2022 roku. Ogłoszono zbiórkę pieniędzy na konto Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, środki należało wpłacać z dopiskiem “dla lwów z Kijowa.” Niestety szybka ewakuacja zwierząt z terenów objętych działaniami wojennymi nie powiodła się. Z przedstawionej relacji wynika, że transport utrudniały rosyjskie czołgi. Jednak przy pomocy obrońców Kijowa udało się bezpiecznie wywieźć zwierzęta z terenów objętych walkami. Ze względu na konieczność omijania terenów objętych bombardowaniem oraz ostrzałem transport znacząco się wydłużył. Kolejną napotkaną przeszkodą była konieczność oczekiwania na odprawę oraz obowiązek załatwienia wszystkich niezbędnych formalności, na polsko-ukraińskim przejściu granicznym.

W czwartkowy wieczór (03.03.2022 roku) Miejski Ogród Zoologiczny w Poznaniu poinformował, że wszystkie ewakuowane zwierzęta przeżyły podróż. Z przedstawionych informacji wynika, że transport obejmował:

  • sześć lwów
  • sześć tygrysów
  • dwa karakale
  • likaona

Najprawdopodobniej uratowane zwierzęta nie zostaną na stałe w Poznaniu. Po odbyciu kwarantanny zapewne ruszą w dalszą podróż do Europy Zachodniej, gdzie znajdą stałe schronienie. Miejski Ogród Zoologiczny w Poznaniu organizuje kolejne akcje pomocowe, mające na celu wsparcie dla innych ukraińskich placówek. Szczegóły możecie znaleźć na profilu facebookowym: Zoo Poznań Official Site.

Zobacz również: 10 ciekawostek o kotach.

 

Żródło: Facebook Zoo Poznań Official Site