Zwierzęta zagrożone wyginięciem
Które gatunki są najbardziej zagrożone wyginięciem? Na świecie występuje niezliczona liczba gatunków zwierząt. W skład fauny wchodzą: ssaki, ryby, ptaki, gady, płazy, owady. Każdy z tych rodzajów upiększa naszą planetę, natomiast nie wszystkie gatunki są na tyle liczne, aby zachować swoje istnienie.
Spis treści:
Gatunki zagrożone wyginięciem – powody
Czynników powodujących wyginięcie jest kilka. Są to:
- Utrata środowiska bytowania;
- Degradacja środowiska bytowania;
- Inwazja obcych gatunków;
- Polowanie na zwierzęta w celach komercyjnych;
- Zanieczyszczenia.
Można śmiało stwierdzić, że do wyginięcia niektórych gatunków zwierząt głównie przyczynia się człowiek. Jesteśmy w pełni odpowiedzialni na przykład za wycinanie lasów, zaśmiecanie środowiska, polowania, np. na nosorożce w celu pozyskania rogów.
Według WWF w ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 68%.
Kategorie zagrożenia gatunków zwierząt
Istnieje 7 stopni oceny sytuacji poszczególnych gatunków:
- Wymarłe;
- Wymarłe na wolności;
- Krytycznie zagrożone;
- Zagrożone;
- Narażone;
- Bliskie zagrożenia;
- Najmniejszej Troski.
Zagrożone gatunki zwierząt według Czerwonej księgi gatunków zagrożonych – lista
Poniżej przedstawiamy przykłady zwierząt zagrożonych wyginięciem. Lista jest o wiele dłuższa.
Zagrożone gatunki zwierząt na świecie
- Słoń afrykański – jest to największy ssak lądowy świata. Żyje w rodzinnych stadach, którym przewodzi, co może zaskoczyć, samica. Ciekawostką jest to, że ciąża samicy trwa aż 22 miesiące, a karmienie mlekiem małego słoniątka trwa 4 lata. Żywią się głównie roślinnością drzewną. Dziennie zjadają około 200 kg pożywienia. Słonie bardzo lubią kąpiele błotne. Niestety narażone są na wyginięcie, a największym zagrożeniem dla nich są kłusownicy. Występują one przede wszystkim na sawannach Afryki Wschodniej.
- Tygrys – zamieszkuje głównie w Azji Południowo – Wschodniej. Jest to zwierzę mięsożerne. Najchętniej poluje na jelenie, dziki oraz antylopy. Dziennie musi zjeść około 30 kg mięsa. Są to piękne i duże koty. Największymi zagrożeniami są przede wszystkim: kłusownicy, którzy zabijają te zwierzęta dla skóry. Innym zagrożeniem są również walki samców. Dorosłe osobniki nie znoszą konkurencji, więc często zabijają młode tygrysy.
- Nosorożec – jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Kłusownicy polują na te zwierzęta w celu pozyskania rogów, które nie mają żadnych właściwości leczniczych, jak potocznie się uważa. Zamieszkuje południową i wschodnią Afrykę. Uwielbia kąpiele błotne. Ich stałym towarzyszem jest bąkojad, który pomaga mu utrzymać czystość. Nosorożec jest samotnikiem, który jest smakoszem roślin, np. akacji. Ciekawostką jest, że zwierzęta te biegają bardzo szybko.
- Szympans – ssak żyjący w zachodniej i środkowej Afryce. Żyje głównie w lasach deszczowych i na sawannach. Szympans jest bardzo podobny do człowieka pod kątem zachowania i wyglądu. Małpy te tworzą bardzo silne i długotrwałe relacje rodzinne. Stadu przewodzi samiec. Głównym zagrożeniem szympansów jest wyniszczanie ich środowiska naturalnego, np. wycinanie drzew.
- Hipopotam – obszar występowania tych zwierząt jest bardzo szeroki i rozległy. Żyją głównie w rzekach, jeziorach oraz na bagnach. Ciekawostką jest to, że hipopotam musi chłodzić się przez cały dzień, ponieważ nie posiada gruczołów potowych. Mimo dużej masy ciała, zwierzęta te bardzo dobrze pływają i są zwinne. Masa ich ciała to prawie 3 tony. Charakteryzują się ogromną paszczą. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem przede wszystkim na skutek polowań i zanik siedlisk wodnych.
- Orangutan – gatunek krytycznie zagrożony. Należy do największych ssaków naczelnych w Azji. Charakteryzuje się rudą sierścią i długą brodą. Ciekawostką jest to, że ręce orangutana są dłuższe od jego ciała. Nie są to rodzinne małpy, samiec żyje w samotności, a samica oddzielnie z potomstwem. Zagrożony jest ze względu na polowania i niszczenie jego siedlisk.
Zagrożone gatunki zwierząt w Polsce
- Ryś – jest to bardzo dyskretne zwierzę. Żyje przede wszystkim w samotności. Ciekawostką jest to, że jak na kota jest bardzo słabym biegaczem, ponieważ szybko się męczy. Mimo słabego instynktu biegacza, rysie potrafią świetnie pływać i długo wędrować. W Polsce żyje już tylko około 150 osobników tego gatunku. Jest on krytycznie zagrożony. Przyczyną są przede wszystkim polowania, niszczenie miejsc przebywania, ograniczenie dostępu do pokarmów.
- Żubr – największy ssak lądowy w Europie. Samce mogą waży nawet 9 ton, żywią się głównie roślinnością trawiastą. Żyją w dużych stadach, gdzie przywództwo sprawuje samiec. Jest to gatunek zagrożony przez konflikt z człowiekiem, ograniczone miejsca dla nowych stad, odstrzał i presję z nim związaną.
- Wilk – w Polsce żyje około 2 tysiące osobników. Jest to drapieżnik żywiący się mięsem i padliną. Jest przodkiem psa udomowionego przez człowieka, który często tępił dorosłe osobniki uznając jej za zagrożenie dla owiec czy ludzi. Żyją w tak zwanych watahach, w których zawsze jest jeden przywódca. Głównym zagrożeniem jest kurczenie się naturalnych siedlisk.
- Niedźwiedź brunatny – w Polsce żyje tylko 110 osobników tego gatunku. Tak mała liczba niedźwiedzi spowodowana jest tym, że człowiek znacznie ogranicza ich naturalne siedliska. Jest jednym z największych drapieżników w Polsce. Niedźwiedź brunatny żywi się także roślinami, np. owocami, ziołami, liśćmi. Zapada w sen zimowy. Największe osobniki mogą ważyć nawet 300 kg. Trzeba pamiętać, że nie są to agresywne zwierzęta i nigdy nie atakują bez powodu.
Zobacz również: