Beagle zalicza się do psów określanych jako gończe, należące do rasy średniej. Ich ojczyzną jest Wielka Brytania. Te urokliwe, niewielkie psy doskonale pasują do osób uwielbiających pozostawanie w ruchu – bowiem Beagle wprost ruch kochają.

Charakter i usposobienie

Beagle jest psem inteligentnym, kochającym zabawy zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Psy tej rasy są nastawione do ludzi bardzo przyjacielsko, co jest niewątpliwą ich zaletą. Wytresowanie Beagla nie należy do prostych przedsięwzięć, zalecana jest ogromna konsekwencja w działaniu, aby pies został nam posłusznym. W stosunku do Beagli nie należy zachowywać się agresywnie, bowiem rzutuje to negatywnie na ich psychikę.

Rasa ta, zgodnie ze swoimi korzeniami posiada bardzo widoczny instynkt łowczy. Nierzadko występują sytuację, iż Beagle zauważając potencjalną zdobycz, oddali się od właściciela, pomimo jego nawoływań. Bardzo pozytywnym aspektem jest towarzyskość Beagli w odniesieniu do innych psów, niezależnie od ich wieku czy rasy. Jednakże od początku takiego wspólnego wychowania, Beagle muszą mieć narzucony konsekwentny styl wychowania, ponieważ dążą one do przewodnictwa w grupie. Należy również nadmienić, że Beagle są psami o ogromnym apetycie, toteż właściciel mimo ogromnego uroku psa, musi wykazać się dbałością o jego odpowiednią i zrównoważoną dietę.

Pielęgnacja

Pielęgnacja tej rasy nie jest wymagająca. Beagle wystarczy szczotkować, zwłaszcza w okresie, kiedy zmieniają one włosie. Należy być przygotowanym, na długi okres trwania owej zmiany włosia. Potencjalny właściciel musi uzbroić się w cierpliwość w odniesieniu do ilości sierści gubionej przez swojego podopiecznego w najskrytszych zakamarkach domu. W celu zminimalizowania dużej części tejże ilości, zalecane jest czesanie pupila.

Beagle powinny być kąpane przynajmniej raz na pół roku. Zanim czworonóg zostanie oblany wodą, należy zabezpieczyć jego uszy, np. watą. Jest to czynność niezbędna, bowiem chroni Beagle przed grzybicą małżowiny usznej. Ponadto już po samej kąpieli, warto w delikatny sposób wytrzeć wnętrza uszu psa. W celu uchronienia Beagla przed niechcianymi alergiami, po kąpieli dodatkowo powinno się dokładnie spłukać wodą. Pozostawione na sierści resztki kosmetyków do kąpieli mogą bowiem powodować świąd skory.

Bardzo istotne jest zapewnienie Beaglom ciąglej możliwości ruchu. Nie wystarczającym jest potoczny “kilkuminutowy spacer dookoła bloku”. W celu utrzymania własciwej kondycji oraz wagi tej rasy, zaleca się długie wyjścia.

Wśród najczęściej występujących chorób u Beaglów wymienia się m.in.:

  • steroidozależne zapalenie opon mózgowych i tętni (SRMA),
  • ataksja rdzeniowa,
  • zapalenia uszu,
  • jaskra oczu.

Cena

Hodowla Beagli na terenie Polski należy do dobrze rozwiniętych. Ceny szczeniaków, posiadających rodowód zaczynają się od około 3500 zł, a ich górna granica nie na ogół nie przekracza 6000 zł (chociaż zdarzają się najbardziej renomowani hodowcy, kiedy cena szczeniaka może być wyższa). Cena ta zależna  jest od linii hodowlanej oraz renomy hodowcy. W innych krajach ceny pupili są wyższe, bowiem w ojczyźnie Beagli – Wielkiej Brytanii zapłacić trzeba od 1000 do 2500 funtów, zaś w USA – od 600 do 1500 dolarów.

W przypadku adopcji Beagla (istnieją fundacje oferujące pomoc w tym aspekcie) należy pamiętać iż mają one swoją przeszłość, niejednokrotnie przeżywają również ogromny stres związany ze zamianą właściciela i miejsca zamieszkania. W przypadku zdecydowania sie na adopcje, przyszły właściciel powinien zapoznać się z dostępnymi poradnikami poruszającymi postępowanie z psami ze schronisk oraz domów tymczasowych

W przypadku chęci zakupu psa w typie Beagla, zalecane jest obserwowanie grup typu “kupno/sprzedaż” w mediach społecznościowych, istnieją tam bowiem możliwości nabycia czworonoga za symboliczne, dużo niższe niż przedstawione powyżej ceny.

Jak wytresować Beagla?

Beagle to rasa psów, która bardzo lubi kontakt z ludźmi, dzięki czemu szkolenie psa tej rasy może dać naprawdę imponujące efekty i odbywać się będzie z przyjemnością dla wszystkich zaangażowanych stron tj. psa i jego pana. Podczas tresury Beagla należy pamiętać, że są to psy myśliwskie, a więc po pierwsze bardzo aktywne fizycznie, ale również bardzo zainteresowane światem, wobec czego wszystko chcą wąchać, sprawdzać na własne oczy. Aby więc wytresować Beagla należy zachować dużo cierpliwości, ale na pewno się to opłaci! Tresura Beagla krok po kroku powinna zaczynać się już od szczeniaka, gdyż to właśnie w tym okresie życia pies jest najbardziej podatny na przyjmowanie nauki. Szkolenie można rozpocząć, gdy pies ma około 8 tygodni. Podczas tresowania psa warto stosować nagrody, tak aby wzmocnić u pieska poczucie, że wykonywane przez nas polecenia mają znaczenie.

Szkolenie Beagla można rozpocząć, gdy pies ma około 8 tygodni.

Najważniejsze zasady szkolenia Beagla:

  1. Wczesny start,
  2. Cierpliwość,
  3. Konsekwencja,
  4. Nagrody.

Podczas szkolenia psów rady Beagle można korzystać również ze specjalnych szkół treserskich, których listę znajdziecie na naszej stronie w zakładce szkoły treserskie.

Opinie

Wśród opinii na temat tej rasy, panuje zgodność, iż małe szczenięta potrafią zaskoczyć pomysłem, o jakim nie myślą najczęściej nawet najbardziej niesforne dzieci. Jako iż Beagle nie lubią być same, potrafią znaleźć sobie “zajęcie” samodzielnie. Wśród najczęstszych zachowań występują pogryzienia butów, mebli, czy nawet własnego posłania. Niepohamowany apetyt Beagli kieruje je, by zorganizować coś do jedzenia, zarówno z odstawionych gdzieś produktów o łatwym dostępie dla czworonoga, jak z miejsc wymagających wykazania inicjatywy twórczej w ich zdobyciu.

Historie związane z zachowaniem Beagli są najczęściej bardzo zabawne, właściciele podkreślają jednak, iż należy uważać, by nie pozostawić w zasięgu pupila niczego, co mogłoby mu zaszkodzić (m.in. czekolady, cukru, cebuli, pieczywa etc.).

Polecane jest również zakupienie psa z profesjonalnej hodowli, ich nabywcy nie żałują wydatku i uważają, że Beagle te są warte swojej ceny. Hodowcy którzy pozostają wierni tej rasie przez wiele lat, pomimo zmian w modzie na konkretne rasy, podkreślają iż psy te są bardzo atrakcyjnym wyborem i właściciel nie nie będzie narażony na monotonię, uzyskując uroczego, kochającego przyjaciela na szereg lat.