Niebezpieczne rasy psów to m.in: pit bull terrier czy rottweiler. Czy pies z urzędu może zostać uznany za agresywnego, nawet jeżeli jest dopiero małym szczeniakiem i nigdy nikogo nie skrzywdził? Okazuje się, że tak! Wystarczy, że pies zalicza się do jednej z jedenastu ras uznawanych w Polsce za agresywne. Wykaz ras psów uznawanych za agresywne został określony w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku i obejmuje następujące rasy psów:
Spis treści:
Lista ras agresywnych
- amerykański pit bull terrier;
- pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
- buldog amerykański;
- dog argentyński;
- pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
- tosa inu;
- rottweiler;
- akbash dog;
- anatolian karabash;
- moskiewski stróżujący;
- owczarek kaukaski.
Oczywiście należy pamiętać, że jest to jedynie wykaz urzędowy, który nie przesądza o tym, że konkretny pies wymienionej rasy będzie agresywny i będzie sprawiał duże problemy swojemu właścicielowi. Wskazany wykaz nie wyczerpuje również wszystkich ras psów, które w przyszłości mogą sprawiać problemy. Wiele w tej kwestii zależy od właściciela czworonoga oraz jego domowników. Odpowiedzialny właściciel, posiadający doświadczenie i fachową wiedzę może zdecydowanie lepiej wychować swojego psa, niż osoba nieodpowiedzialna, posiadająca teoretycznie łagodniejszego czworonoga. Jednak wykaz ras psów uznawanych za agresywne nie powstał przypadkowo. Jedną z idei, która przyświecała ustawodawcy była ochrona ludzi i zwierząt, co zostało zapisane w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Rejestr jest sporządzany przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej, po zasięgnięciu opinii Związku Kynologicznego w Polsce i od początku swojego istnienia nie uległ żadnym modyfikacjom.
Co warto wiedzieć przed zakupem psa agresywnej rasy?
Osoby, które nie posiadają doświadczenia w wychowywaniu psów powinny dokładnie zastanowić się nad zakupem zwierzęcia o dużych rozmiarach, które charakteryzuje się ponadprzeciętną siłą, instynktem terytorialnym oraz obronnym. W przypadku wątpliwości, przed wyborem psa warto skontaktować się ze specjalistą, np. behawiorystą zwierzęcym, który może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.
Wybór hodowcy psów agresywnych
Jeżeli planujesz zakup psa należącego do rasy uznawanej za agresywną koniecznie odwiedź sprawdzonego i legalnego hodowcę, natomiast zdecydowanie odradzamy korzystanie z usług pseudohodowli. Należy również pamiętać, że prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa wskazanego w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne, wymaga uzyskania zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.
Zezwolenie na posiadanie psa agresywnego
W celu uzyskania stosownego zezwolenia na posiadanie groźnego psa należy złożyć wniosek zawierający dane psa takie jak: 1) rasa; 2) płeć; 3) sposób oznakowania zwierzęcia; 4) numer rejestracyjny psa w Związku Kynologicznym (metryka, rodowód); 5) adres miejsca przebywania psa. W przedmiotowym wniosku należy również opisać miejsce i warunki utrzymywania psa (czy będzie to małe mieszkanie w bloku, czy może duży dom z ogrodem, otoczony wysokim murem?). Wydanie lub cofnięcie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną odbywa się na podstawie przeprowadzonego postępowania administracyjnego, zakończonego wydaniem decyzji. Oznacza to, że organ prowadzący postępowanie może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Jeżeli wydana decyzja administracyjna będzie niekorzystna, przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wydanie zezwolenia wymaga również wniesienia opłaty skarbowej w kwocie 82,00 zł.
Kara za posiadanie agresywnego psa bez zezwolenia
Jeżeli prowadzisz hodowlę lub posiadasz psa rasy uznawanej za agresywną bez stosownego zezwolenia musisz liczyć się z karą grzywny lub nawet karą pozbawienia wolności. W takim przypadku można orzec również przepadek zwierzęcia. Opisane sankcje zostały ujęte w art. 37a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Jednocześnie należy pamiętać, że wskazane przepisy dotyczą wyłącznie psów ras uznawanych za agresywne, wymienionych w rozporządzeniu.