Spis treści:
Sterylizacja suki – o czym powinien wiedzieć właściciel?
Rozważając decyzję o sterylizacji suki należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników jakimi są wiek zwierzęcia, rozmiar oraz płeć. Kastracja samców jest mniej inwazyjna niż kastracja samic. Ponadto w gabinetach weterynaryjnych znacznie częściej dokonuje się kastracji psów niż suczek. Sterylizacja jest niezawodną metodą w kontroli rozmnażania się zwierząt. Zbyt częste i niekontrolowane rozmnażanie prowadzi do przepełnienia schronisk, złego taktowania a także niepożądanego zjawiska bezdomności psów. Warto rozważyć sterylizację suczki w celach prozdrowotnych, aby całkowicie wyeliminować występowanie nowotworów oraz innych chorób narządów rozrodczych. Zabieg kastracji można wykonać w każdym mieście po uprzednim znalezieniu odpowiedniej kliniki weterynaryjnej. Ile kosztuje sterylizacja suki i na czym polega? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu, aby poznać odpowiedź na powyższe oraz inne często zadawane pytania.
Na czym polega sterylizacja suki?
Sterylizacja suki jest powszechnie wykonywanym zabiegiem w gabinetach weterynaryjnych. Zazwyczaj właściciele decydują się na poddanie suki zabiegu kastracji w celach zapobiegawczych. Jednak taki zabieg może okazać się konieczny w przypadku chorób narządów rodnych zagrażających życiu i zdrowiu zwierzęcia. Sterylizacja suki jest znacznie bardziej inwazyjna niż sterylizacja psa. Podczas zabiegu wykonywanego pod narkozą dochodzi do otwarcia powłok brzusznych zwierzęcia i całkowitego usunięcia macicy oraz jajników. Kastracja w pełni pozbawia zwierzę zdolności do rozmnażania.
Kiedy wykonywać sterylizację?
Priorytetem dla wielu osób jest zdrowie i bezpieczeństwo ich zwierząt. W związku z tym, wielu właścicieli zastanawia się kiedy należy wykonać sterylizację suki, aby była ona bezpieczna i nieobarczona efektami ubocznymi zabiegu. Kastrację u suki można przeprowadzić między trzecim a szóstym miesiącem jej życia. Przeprowadzenie operacji we wczesnym etapie życia zwierzęcia minimalizuje ryzyko powikłań oraz występowania chorób. Warto o tym pamiętać decydując się na adopcję lub zakup suki.
Zaleca się, aby w przypadku dużych lub olbrzymich ras (waga powyżej 30 kg), dokonywać zabiegu po wystąpieniu pierwszej cieczki. Natomiast suczki ras miniaturowych bądź małych powinny zostać poddane zabiegowi zanim pojawi się u nich pierwsza cieczka. Jeśli właściciele nie zdecydują się na kastrację w pierwszym roku życia suczki, mogą to zrobić kiedy będzie ona starsza. Jednak konieczne będzie poprzedzenie zabiegu stosowną konsultacją z lekarzem weterynarii i odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do zabiegu. Sterylizacja psa suki, w przypadku bardziej wiekowych „pacjentów” może wiązać się z wystąpieniem komplikacji po zabiegu oraz wydłużeniem procesu rekonwalescencji.
Ile kosztuje sterylizacja suczki?
Sterylizacja suki koszt – jaki budżet należy przeznaczyć? Zazwyczaj kastracja suki wiąże się z wydatkiem w zakresie kilkuset do tysiąca złotych. Każdy gabinet weterynaryjny udzieli informacji o całościowej opłacie za zabieg sterylizacji przed jego wykonaniem. Możliwe jest również uzyskanie takiej informacji za pośrednictwem rozmowy telefonicznej.
Co wpływa na koszt sterylizacji?
W przypadku sterylizacji suki cena jest uzależniona od wielu czynników. Do głównych aspektów warunkujących koszt wykonania zabiegu należą: rozmiar zwierzęcia, waga oraz rasa. Kastracja suczki małej rasy będzie mniej kosztownym zabiegiem niż kastracja suczki rasy olbrzymiej. Nie bez wpływu na cenę zabiegu jest również wiek oraz stan zdrowia zwierzęcia. Konieczność wykonania dodatkowych badań lub podania określonych leków mogą znacznie wpłynąć na cenę zabiegu.
Ile kosztuje sterylizacja suki 10 kg?
W zależności od wagi zwierzęcia należy przyjąć koszt zabiegu sterylizacji suki o dolnej granicy około 250 złotych oraz górnej granicy około 1000 – 1200 złotych. Im większa waga suczki, tym więcej zapłaci właściciel za jej sterylizację. W przypadku suki o wadze 10 kg cena zabiegu powinna wynieść od 350 zł do 500 zł w zależności od miejscowości oraz gabinetu weterynaryjnego. Ceny mogą być wyższe w przypadku konieczności dodatkowego leczenia.
Jak długo trwa zabieg sterylizacji suki?
Sam zabieg sterylizacji suki trwa około 40 minut. Tyle potrzebuje weterynarz, aby dokonać nacięcia wzdłuż brzucha, usunąć organy rozrodcze oraz zabezpieczyć i zaszyć ranę. Jednak przygotowanie do zabiegu, podanie narkozy oraz wybudzenie się psa z narkozy powoduje, że całość może potrwać nawet do trzech godzin.
Czy sterylizacja suki jest bolesna?
Ingerencja w żywe tkanki organizmu zazwyczaj wiąże się z występowaniem bólu. Jednak w trosce o komfort i bezpieczeństwo zwierzęcia konieczne jest zadbanie o jak najmniejsze poczucie bólu, a nawet jego wyeliminowanie. Zabieg przebiega pod całkowitym znieczuleniem oraz narkozą, które zaburzają pracę receptorów nerwowych powodując tym samym brak odczuwania dolegliwości bólowych przed suczkę podczas kastracji. Ból może być odczuwalny po zabiegu, dlatego koniecznym jest regularne podawanie zwierzęciu leków przeciwbólowych tak długo jak wynika to z zaleceń weterynarza.
Czy zmienia się charakter suki po sterylizacji?
Zabieg sterylizacji nie wywołuje zmian w charakterze suczek. Zazwyczaj stają się one bardziej spokojne niż przed kastracją. Jeśli suczka lubiła wspólną zabawę i długie spacery, nie ulegnie to zmianie po sterylizacji. W wyniku zabiegu zostają usunięte narządy rodne zwierzęcia, przez co w organizmie suczki nie występują hormony odpowiedzialne za zainteresowanie płcią przeciwną, co stanowi dominującą zmianę w zachowaniu zwierzęcia.
Ile dni po sterylizacji można wykąpać psa?
Należy pamiętać, że zabieg sterylizacji suczki jest inwazyjnym zabiegiem, po którym należy ściśle przestrzegać zaleceń weterynarza. Nie wolno kąpać suczki przez pierwsze osiem dni po zabiegu. Zaleca się jednak, aby z kąpielą zwierzęcia poczekać nawet do 14 dni po przeprowadzonej kastracji. Warto skonsultować decyzję o pierwszej kąpieli po zabiegu z weterynarzem przeprowadzającym zabieg sterylizacji, gdyż proces rekonwalescencji może przebiegać inaczej w przypadku każdego zwierzęcia.