Jak nauczyć psa robienia siku na zewnątrz? Właściciele czworonogów cieszyć się mogą codzienną dawką miłości od swoich pupili. Na uwadze trzeba mieć jednak fakt, że pies to nie tylko wspaniały towarzysz życia, ale także obowiązek. Jedną z podstawowych umiejętności, którą musimy go nauczyć, jest załatwianie się na dworze. Ta, z pozoru zwykła czynność, może przysporzyć właścicielom wiele problemów. Jak skutecznie zaznajomić psa z załatwianiem potrzeb na zewnątrz? Podpowiadamy poniżej.
Spis treści:
Jak nauczyć psa wychodzić siku na zewnątrz
Przede wszystkim, należy sobie uświadomić, że nie można pozwolić sobie na krzyk i nerwy. Pies wyczuwa emocje człowieka, a co za tym idzie, będzie odbierał naukę jako coś stresującego. Spraw, by czworonóg był jak najbardziej spokojny i odprężony w Twoim towarzystwie. Uzbrój się także w cierpliwość – skuteczność i szybkość w szkolenie psa w tym zakresie jest w dużej mierze zależna od psiego usposobienia, rasy i podejścia właściciela do nauki.
Kiedy szczeniak zaczyna panować nad potrzebami fizjologicznymi?
Szczeniak zwykle zaczyna panować nad swoimi potrzebami fizjologicznymi między 8. a 9. miesiącem życia. Przez ten czas jego układ moczowy dojrzewa, przez co w tym okresie pies może załatwiać swoje potrzeby bardzo często. Dlatego więc, spacery powinny odbywać się bardzo często. Ilekroć czworonóg załatwi się na dworze, powinien zostać nagrodzony. Najlepiej sprawdzi się ulubiony przysmak oraz nagroda w postaci głaskania. Wtedy odruch załatwiania się na zewnątrz, będzie odbierany przez niego jako coś dobrego, za co może zostać pochwalony. Metoda skojarzeń jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod na naukę zwierzaków określonych poleceń i komend. Czworonóg będzie utożsamiał czynność z nagrodą, dzięki temu jego reakcje będą odpowiednio ćwiczone.
Wychodząc na spacery warto zmieniać miejsce, gdzie pies będzie mógł załatwić potrzeby. Służy to pokazaniu zwierzęciu, że może załatwić się w dowolnym miejscu poza domem.
Maty dla psów ułatwiające naukę robienia siku
Pomocne w nauce czystości są dostępne na rynku maty. Produkt wystarczy rozłożyć w dowolnym miejscu i jak najczęściej odkładać na niego szczeniaka (zwłaszcza po jedzeniu czy piciu, kiedy potrzeba fizjologiczna będzie wzmożona), nagradzając każde załatwienie się w wyznaczonym miejscu. Maty pomocne są także dla psów, które długo zostają w domu lub psów- seniorów. Pochłaniają nieprzyjemne zapachy i zapobiegają wyciekaniu płynu poza materiał.
Przede wszystkim należy pamiętać o niestosowaniu kar. Potrzeba załatwiania się jest naturalną potrzebą fizjologiczną, a szczeniak musi odpowiednio wykształcić swoje umiejętności. Wszystko więc w rękach opiekunów.
W jakim wieku pies załatwia się na dworze?
Nauka szczeniaka czystości zazwyczaj trwa od 8. do 9. miesiąca życia szczeniaka. Nie ma tu jednak jednoznacznej odpowiedzi- wszystko zależy przede wszystkim od umiejętności i zaangażowania opiekuna.
Może zdarzyć się, że dorosły pies zaczyna nagle posikiwać w mieszkaniu. Pierwszą rzeczą jest wtedy zwrócenie uwagi na jego problemy zdrowotne bądź behawioralne. Należy obserwować zwierzaka i niezwłocznie udać się z nim do weterynarza. Takie zachowanie świadczyć może bowiem o szeregu problemów z jakimi zmaga się pupil.
Co zrobić, gdy pies nie chce załatwiać się na dworze?
W przypadku, gdy pies nie chce załatwiać się na dworze, warto uzbroić się w cierpliwość. Nauka wychodzenia na dwór to często proces długotrwały i pracochłonny. Należy więc dać czas pupilowi na zrozumienie tego procesu i wytworzenie odpowiednich reakcji. Powodem takiego stanu rzeczy może być też przyzwyczajenie się psa do załatwiania się na konkretnym podłożu.
Kolejnym powodem, dla którego pies załatwia się w domu, jest podłoże chorobowe. Należy więc w pierwszej kolejności wykluczyć możliwe schorzenia czworonoga, a następnie rozpoczęcie odpowiedniego szkolenia- z matą lub z wykorzystywaniem nagród za prawidłową toaletę.
Kolejnym przykładem może być zbyt krótki czas spaceru, na którym czworonóg nie zdąży załatwić swoich potrzeb. Należy mieć na uwadze, że szczeniaki i młode psy potrzebują z reguły więcej czasu na świeżym powietrzu. Spędzanie z pupilem czasu na dworze sprzyja nauce czystości. W tym czasie, pies z pewnością załatwi się na zewnątrz, a my będziemy mogli wystosować odpowiednią reakcje na tą czynność, czyli pochwalenie go za odpowiednie zachowanie. Należy odpowiednio reagować na potrzeby psa- gdy sam domaga się wyjścia na dwór, jest to sygnał, że odczuwa potrzebę załatwienia się. Pupil powinien odczuwać, że toaleta na zewnątrz jest zawsze do jego dyspozycji i nie ma powodów, by załatwić się w domu.
Czynnikiem hamującym naukę jest stres zwierzęcia. Sposób w jaki uczymy psa czystości, w dużej mierze wpływa na jego zachowanie. Zadbajmy więc o komfort czworonoga, tak, by toaleta nie była dla niego niczym stresującym, a normalną czynnością.
Czy karać psa za załatwianie się w domu?
Pod żadnym pozorem nie wolno stosować kar cielesnych, a nawet krzyków. Dostarczymy zwierzęciu niepotrzebnego stresu, który nie wpłynie na naukę. Pies będzie kojarzył toaletę z negatywnymi reakcjami i emocjami, co może przełożyć się na jego problemy behawioralne, a co za tym idzie- na mniejszą skuteczność wychowania. Należy mieć na uwadze, że pies to członek rodziny i powinien być traktowany z należytym szacunkiem, a jego zachowania w dużej mierze odzwierciedlają charakter właściciela.
Dlaczego pies sika w domu po spacerze?
Odpowiedź na pytanie „jak nauczyć psa wychodzenia na dwór” często nie rozwiązuje problemów właścicieli. Spotykają się oni bowiem z sytuacjami, w których czworonóg załatwia swoje potrzeby w domu, po powrocie ze spaceru. Taka sytuacja ma miejsce głównie wtedy, gdy pies nie utożsamia wyjścia na dwór z toaletą. Podczas wyjść należy ograniczyć pupilowi zbytnie narażenie na bodźce zewnętrzne oraz aktywność i pozwolić najpierw na spokojne załatwienie się. Pies nie będzie kojarzył spaceru tylko z dobrą zabawą, ale także z koniecznością załatwienia swoich potrzeb. Kluczem do sukcesu będzie zrozumienie psiej psychiki oraz wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogą źle wpływać na skuteczność nauki. Częstym błędem właścicieli zwierząt, jest przekonanie, że pies myśli podobnie jak człowiek. Nic bardziej mylnego- opiekunowie czworonogów powinni uzmysłowić sobie jak działa psia psychika i skutecznie ją wspierać, ucząc się reakcji psa i mechanizmów, które rządzą jego psychiką.
Jaki zapach odstrasza psa do sikania?
Na rynku istnieją specjalne produkty, którymi można spryskać dywan lub kanapę, aby „odstraszyć” psa od tych miejsc. Należy wybierać produkty nieszkodliwe, by w żadnym stopniu nie zaszkodzić zwierzakowi. Taki produkt może być pomocny w nauce szczeniaka załatwiania się na dworze.
Krople zniechęcające szczeniaka do załatwiania się w domu
Istnieją także krople, które są przystosowane do nauki młodych psów czystości. Ułatwiają one odnalezienie toalety, dzięki czemu proces szkolenia w prawidłowej toalecie będzie przebiegał skuteczniej.
O której godzinie ostatni spacer z psem?
Ostatnie wyjście na spacer z czworonogiem powinno odbywać się zgodnie z harmonogramem dnia jaki panuje w domu. Dobrą porą na ostatnie wyjście będzie czas tuż przed snem, by pies mógł załatwić swoje potrzeby na całą noc. Należy jednak pamiętać, że szczeniaki i młode psy mogą potrzebować wyjścia do toalety nawet w nocy. Jest to spowodowane nieodpowiednio rozwiniętym układem moczowym naszych pupili.
Nauka szczeniaka i młodego psa wychodzenia na dwór to proces, który ciąży na wszystkich właścicielach czworonogów. Często jest to żmudna i powolna praca, jednak miłość i oddanie jakie otrzymujemy w zamian, warte jest każdej poświęconej chwili. Należy pamiętać, że decyzja o posiadaniu zwierzęcia jest olbrzymią odpowiedzialnością jaka ciąży na opiekunach.