Pazury psów, podobnie jak ludzkie paznokcie, rosną całe życie i regularnie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Psie paznokcie przede wszystkim trzeba co jakiś czas podcinać. Zabieg podcinania paznokci zazwyczaj nie jest lubiany przez psy, dlatego trzeba je do tego przyzwyczaić. Psy najlepiej oswajać już od szczeniaka, dzięki temu uniknie się w przyszłości stresu u opiekuna, jak i u czworonożnego przyjaciela. W tym poradniku dowiesz się krok po kroku jak obciąć psu pazury.
Spis treści:
Kiedy i w jakim celu obcina się pazury u psów
Na długość i czas rośnięcia pazurów wpływa główne tryb życia psa i otoczenia, w jakim się znajduje. Znakiem, po którym można poznać, że pazury są za długie jest charakterystyczne stukanie o podłogę w chwili, kiedy pies się przemieszcza. Jest to moment, w którym trzeba zadbać o pielęgnacje pazurków, o wygodę psa i uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu. Charakterystycznego dźwięku należy nasłuchiwać w szczególności przy psach, które nie dają znaków, że ich paznokcie są za długie i mogą im przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Odpowiednio zadbane i obcięte pazury spowodują, że pies będzie chodzić ciszej i pewniej stąpać łapkami przed siebie.
Psie pazury mogą ścierać się same, spacerując dużo i często na dworze w miejscu gdzie występuje twarde podłoże (np. chodnik). Taka nawierzchnia działa wtedy jak pilnik. Warto jednak co jakiś czas kontrolować sytuację pazurków, mimo częstych spacerów, czy nie wymagają one podcięcia. Nie obcięte, zaniedbane pazury będą się łamać, pękać co może powodować u psa ból podczas chodzenia. Dodatkowo za długie pazury mają wpływ na nieprawidłową postawę zwierzaka, a także z czasem, zaczną się podwijać, co doprowadzi do wbijania się ich w łapki. Dlatego obcinanie pazurów u psa jest tak ważne.
Psy, które więcej czasu spędzają w domu, rzadziej wychodzą na spacery, ich pazury rosną wtedy szybciej niż się ścierają. Dzieje się tak, ponieważ nie mają gdzie sobie ich ścierać. W takiej sytuacji opiekunowie muszą sami o nie zadbać, samodzielnie je podcinając używając przeznaczonych do tego narzędzi i odpowiednio tnąc.
Jak obciąć pazury psu i jakich użyć narzędzi
Obcinanie paznokci u psa nie musi być trudne i nieprzyjemne jeśli podejdzie się do zabiegu odpowiednio. Chcąc samodzielnie obciąć pazury psu trzeba go najpierw oswoić od samego początku z narzędziem, którym będzie się obcinać. Narzędzie nie może powodować u psa negatywnych skojarzeń. Kiedy pies pozna narzędzie, w przyszłości będzie się dużo mniej stresować podczas zabiegu, zarazem opiekunowi będzie zdecydowanie łatwiej i szybciej dokonać podcięcia pazurów.
Pazury trzeba obcinać w taki sposób, żeby nie uszkodzić ich macierzy, dlatego przed przystąpieniem do obcinania trzeba dokładnie im się przyjrzeć. Macierz, to żywa tkanka wewnątrz pazura, która jest mocno unerwiona i ukrwiona. Uszkodzenie jej spowoduje krwawienia pazura i ból u psa. Macierz najlepiej widoczna jest przy jasnych pazurach, można wtedy zauważyć jasnoróżową linię w środku. Należy obcinać w odległości minimalnie 2 mm od linii macierzy. Jeśli pazury są ciemne, trudniej ją dostrzec, dlatego takie lepiej podcinać mniej, a częściej.
- Opiekun jak i pies muszą mieć wygodną pozycję, żeby podcinanie poszło sprawnie i dobrze. Ciąć trzeba od dołu do góry, kierując obcinaczkę prostopadle do pazura. Nie wolno ciąć pod kątem. Jest to także moment sprawdzenia macierzy.
- Psią łapę trzeba trzymać mocno i mieć na uwadze, że pies zacznie ją zabierać, gdy poczuje jakikolwiek ból, dlatego ważne jest delikatne ale i szybkie obcinanie. Obserwować zachowania czworonoga, kiedy się zniecierpliwi należy zwierzaka delikatnie uspokajać. W przypadku uszkodzenia macierzy, można posypać uszkodzony pazur specjalnym proszkiem i poczekać, aż przestanie krwawić, w między czasie wspierając psa.
- Nie warto na niego krzyczeć w chwili zabiegu, szarpać się z łapą, ponieważ może to doprowadzić do nadszarpnięcia zaufania psa do opiekuna i następne podcinanie może być znacznie trudniejsze. W przypadku pazurów twardych i grubych, można je wcześniej namoczyć. Woda sprawi, że będą one bardziej podatne do pielęgnacji odpowiednim narzędziem.
- Przednie łapy łatwo obciąć kiedy pies siedzi. Podcięcie pazurów tylnych łap usprawni położenie psa na boku. Lapy będą wtedy łatwiejsze do trzymania.
- Po wykonaniu zabiegu, nagrodzić naszego przyjaciela smakołykiem i głaskaniem
Jakich użyć narzędzi do obcinania pazurów u psa
Psie pazury można obciąć przy pomocy:
- cążków
- narzędzi z gilotynką
- zwykłymi pilnikami lub elektronicznymi
Ulubione przysmaki naszego psa, nie tylko będą nagrodą, ale także mogą pomóc w obniżeniu poziom stresu. Smakołyk może także sprawić, że cały zabieg obcinania pazurów będzie się psu kojarzyć pozytywnie.