Jak pies okazuje zaufanie? Sprawdź, czy pies Ci ufa!

Psy to najlepsi przyjaciele ludzi — to prawda znana nie od dziś. Od setek lat człowiek i pies dzieli specjalną, niepowtarzalną więź opartą na wzajemnym zaufaniu, wsparciu i miłości. Każdy, kto ma psa, może potwierdzić, że zwierzę to potrafi w niesamowity sposób pomóc człowiekowi, poprawić mu humor, dotrzymać towarzystwa w samotności i okazać swoje emocje w wyraźny i klarowny sposób. Kiedy spędzamy z pieskiem każdą wolną chwilę, jesteśmy pewni, co do naszych uczuć… ale czy możemy być pewni, że pies czuje do nas to samo? Jak pies okazuje zaufanie?

Psie uczucia są okazywane na wiele różnych sposobów. Piesek nie ma możliwości powiedzieć nam, co do nas czuje i co o nas myśli, ale te inteligentne zwierzęta mają swoje własne pomysły na to, jak dać nam do zrozumienia, że wiele dla nich znaczymy. Jeden z podstawowych środków psa na pokazanie nam, jak bardzo mu na nas zależy, jest… po prostu przebywanie jak najbliżej nas! W każdej sytuacji, o każdej porze, kochający psiak chce być blisko swojego ulubionego człowieka. Kiedy człowiek idzie z pokoju do kuchni — piesek drepcze za nim. Kiedy idzie do łazienki, pies wiernie czeka pod drzwiami. Kiedy siedzi na kanapie, zwierzątko kładzie się jak najbliżej, najchętniej jeszcze kładąc pysk na kolanach człowieka. Ta potrzeba bliskości i dotyku, wieczne bycie obok, to specjalny sposób psa na pokazanie, jak bardzo cię kocha i chce przy tobie być.

Kolejne z zachowań, które zdradza uczucia psa do właściciela, jest bardzo znane wszystkim psiarzom. To oczywiście merdanie ogonem. Co prawda poruszający się ogon nie zawsze jest stuprocentowo dobrym znakiem, jako że może oznaczać również zestresowanie zwierzęcia — nie musisz się jednak obawiać, że znaczy to, że pies boi się właściciela. Kiedy piesek energicznie zaczyna merdać ogon na twój widok, możesz być pewien, że robi to, żeby poinformować o przepełniającej go radości. Po prostu tak bardzo cieszy się, że cię widzi, że nie może powstrzymać tego ruchu ciała. Jest jeszcze jedna rzecz, którą psy robią, żeby pokazać, jak bardzo cieszą się na widok swojego człowieka. To przynoszenie zabawek. Jeśli piesek co chwilę podchodzi do ciebie ze swoją piłeczką lub gryzakiem, oznacza to, że uwielbia spędzać czas z tobą i chce dzielić razem miłe chwile.

Jak pies okazuje miłość poza tymi sposobami? Jest jeszcze jedno częste u psów zachowanie, które świadczy o głębokim zaufaniu i miłości. Jest to patrzenie się głęboko w oczy. Zazwyczaj psy nie lubią, kiedy człowiek patrzy im w oczy i lepiej nie robić tego przy spotkaniu z obcym zwierzęciem, ponieważ może poczuć się zagrożony i zareagować agresją. Kiedy jednak twój ukochany psiak leży obok ciebie i nie może oderwać od ciebie wzroku, wpatrując się w ciebie jak w obraz… możesz być pewien, że w ten sposób informuje cię o tym, jak wiele dla niego znaczysz.

Warto wspomnieć o pewnym badaniu, które przeprowadzono na psach, które nauczono leżeć bez ruchu w maszynie do rezonansu magnetycznego. Dzięki urządzeniu naukowcy mogli obserwować zmiany zachodzące w mózgu psa w czasie rzeczywistym. Psom zaprezentowano dwa znaki: jeden, mówiący, że zaraz pojawi się przed nim kawałek kiełbaski, oraz drugi, oznajmujący, że za chwilę zobaczy swojego właściciela. Na efekt eksperymentu nie trzeba było długo czekać. Kiedy pies zobaczył, że czeka na niego pyszny mięsny kąsek, w jego mózgu odezwał się fragment odpowiadający za podekscytowanie i szczęście. Natomiast kiedy dowiedział się, że czeka na niego jego ulubiony człowiek… również odezwał się ten sam sektor mózgu! Oznacza to, że pies odczuwa podobne emocje na myśl o wymarzonym przysmaku, co o swoim właścicielu. Co więcej, niektóre z badanych psów reagowały mocniej właśnie na ten drugi przypadek, ciesząc i ekscytując się mocniej, kiedy były pewne, że za moment zobaczą swoją ukochaną osobę. To badanie jednoznacznie pokazuje, że ludzie są dla swoich psów źródłem ogromnej radości.

Psia miłość jest okazywana na różne sposoby, dlatego warto doceniać ją w każdym zachowaniu swojego zwierzęcia. Czasami zwykłe przytulenie, siedzenie blisko, czy głębokie spojrzenie mogą świadczyć o tym, co pies do nas czuje. Teraz kiedy wiesz już, jak pies okazuje uczucia, przyglądaj mu się uważnie i nie zapomnij odwzajemnić jego miłości do ciebie.