Owczarki belgijskie są psami, które z pewnością wymagają sporo uwagi, ale osoba, która zdecyduje się na tę rasę psa, z pewnością będzie z tego wyboru zadowolona. Czym się charakteryzują owczarki belgijskie? Jaka jest ich cena, zachowanie, tryb życia czy opinie o nich wśród właścicieli? O tym wszystkim poniżej.
Spis treści:
Owczarek belgijski charakterystyka
Owczarek belgijski, zwany inaczej belgijskim psem pasterskim to grupa ras psów pasterskich, które są blisko spokrewnione ze sobą. Pod koniec XIX wieku jego cztery odmiany zdefiniowała grupa miłośników psów. Chcieli oni uporządkować ich zróżnicowane dziedzictwo genetyczne. Pierwszy wzorzec, opublikowany w 1894r., stanowił punkt zwrotny dla hodowli owczarka belgijskiego. Aż do końca XIX wieku, ze względu na swoją skuteczność w zaganianiu oraz posłuszeństwo, ta rasa psów była powszechnie używana do strzeżenia stad.
Cena owczarka belgijskiego
Nie da się jednoznacznie określić ceny owczarka belgijskiego. Uzależnia się ją od jego odmiany, pochodzenia, płci czy wieku. Przyjmuje się, że koszt zakupu owczarka belgijskiego z rodowodem ZKwP (potwierdzającym przynależność psa do danej rasy) rozpoczyna się od około 3000 zł. Jeśli chodzi jednak o pierwsze szczeniaki z miotu, zwłaszcza te przeznaczone do pracy, czy o szczeniaki pochodzące od utytułowanych rodziców, ceny te mogą osiągać kwotę od 4000 do nawet 7000 zł. Ponadto, aby zaspokoić potrzeby psa tej wielkości, w ciągu miesiąca należy na niego przeznaczyć około 200zł.
Usposobienie i hodowla owczarków belgijskich
Owczarek belgijski charakter
Owczarek belgijski będzie doskonałym wyborem dla osób spędzających dużo czasu w domu. Ta rasa ma szczególny charakter – szybko wpada w nudę, gdy jest sama i czerpie przyjemność z towarzystwa swojej rodziny. Trzeba jednak poświęcić sporo wolnego czasu na szkolenie owczarka belgijskiego, z którym nie należy zwlekać. Mimo że to bardzo mądra rasa, jej żywiołowy temperament może przysporzyć wielu kłopotów właścicielowi, który odpowiednio wcześnie nie postawi mu granic, jakich nie należy przekraczać.
Rozwiązaniem może okazać się specjalistyczna szkoła dla psów. Jak było wspomniane wyżej, owczarki belgijskie szybko się nudzą, dlatego warto zapewnić im odpowiednią ilość ruchu i zabawy, aby po powrocie do domu zastać go w takim samym stanie, w jakim się go zostawiło. Jeśli jednak chodzi o obronę pana czy domu, ta rasa sprawdzi się w tej roli idealnie. Mimo to, cały czas należy mieć kontrolę nad zachowaniem owczarka. Podczas codziennych spacerów owczarek belgijski powinien męczyć się zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Należy wymyślać mu zabawy, które pozwolą mu na ciągły rozwój. Dom z ogródkiem będzie najlepszym rozwiązaniem dla tej rasy, aby zaspokoić jej żywiołowy temperament i związane z nim duże potrzeby ruchowe.
Współżycie z innymi zwierzętami i dziećmi
Są to psy dość nerwowe, dlatego jeśli chodzi o kontakt z innymi zwierzętami, należy wprowadzać go stopniowo, najlepiej od okresu szczenięcego. Również w przypadku kontaktu z dziećmi powinno się dać owczarkom belgijskim odpowiednio dużo czasu na wzajemną adaptację i nie dopuścić, by jego spokój został zakłócany.
Żywienie owczarka belgijskiego
Szczególnie niebezpieczne w przypadku tej rasy mogą okazać się torsje (nagłe wymioty), dlatego powinno się pilnować ich diety i nie dawać im jedzenia między posiłkami.
Zdrowie
Owczarki belgijskie zazwyczaj nie mają większych kłopotów ze zdrowiem, są one odporne i wytrzymałe. Problemem może jednak okazać się epilepsja, dlatego należy dowiedzieć się, czy występowała ona u spokrewnionych z rodzicami członków, a jeśli tak, to jak często.
Owczarek belgijski pielęgnacja
Ta rasa nie ma wygórowanych potrzeb jeśli chodzi o pielęgnacje, jednak trzeba szczotkować ją odpowiednio często, by zapobiec powstawaniu supłów. W przypadku odmian krótkowłosych wystarczy robić to raz w tygodniu.
Szczeniak
Owczarek belgijski bardzo szybko dojrzewa pod kątem zarówno emocjonalnym, jak i ruchowym. Ogromna ciekawość i sprawność fizyczna, przy właściwym podejściu właściciela, na pewno okaże się zaletą tej rasy. Maluch może się jednak okazać bardzo nieufny, dlatego nie należy go zmuszać do zawierania znajomości. Kiedy jednak zyska się jego zaufanie, intensywnie okaże uczucia. Charakterystyczną cechą tych psów jest pobudzenie i szybka zmiana nastrojów, więc zamiast się ich obawiać, należy poświęcić im wystarczającą ilość czasu i wpoić podstawowe zasady życia w domu.
Owczarek belgijski opinie
Ta rasa to wulkan energii o wrażliwej duszy. Wcześniejsze zapoznanie się z tą rasą to podstawa jeśli chce się podjąć decyzję o adopcji. Najlepiej nada się dla osób o silnym charakterze, które miały już doświadczenie z podobną rasą lub posiadają naprawdę bardzo wiele czasu na wychowanie owczarka belgijskiego i jego tresurę. Osoby starsze nie powinny się na niego decydować, ponieważ nie będą w stanie zapewnić mu odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego.
Osoba z właściwym podejściem wydobędzie z owczarka belgijskiego najlepsze cechy i sprawi, że stanie się on jej towarzyszem życia i najlepszym przyjacielem.