Psie zawody – lista

pies policyjny

Psie zawody to przede wszystkim te policyjne, pasterskie czy związane ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnymi. Pies przez większość ludzi na świecie uznawany jest za najlepszego przyjaciela człowieka. Towarzyszy nam w domowym wypoczynku, spacerach, posiłkach, wyjazdach. Są to bardzo wierne zwierzęta, które są wstanie oddać swojemu panu nawet życie. 

Poza tym, że psy umilają czas ludziom pełnią także bardzo ważne funkcje w życiu społeczeństwa. Nie każdy zdaje sobie sprawę tego, że istnieją psie zawody. Rasowe psy przygotowywane są do różnych ról i funkcji. Ich szczególne instynkty jak np. węch, wzrok, słuch wykorzystywane są w ratowaniu ludzi, szukaniu różnych rzeczy i wielu innych czynności, niewykonalnych dla człowieka. 

Psy wykonujące swoją zawodową pracę zarabiają, tak samo jak człowiek. Poniżej kilka przykładów psich zawodów.

Psy pociągowe

Psy pociągowe są to zdecydowanie psy bardzo silne i ruchliwe. Ich głównym zadaniem jest ciągnięcie różnych przedmiotów np. sań lub wózków. Poza ogromną siłą, ważną cechą tych psów jest przede wszystkim wytrzymałość. Jest ona niezbędna przy długich trasach jakie pokonują. Psy te nie mogą przebywać w domach przez długi czas, ponieważ wymagają dużej ilości ruchu. Rasy psów wykonujące zawód psa pociągowego: husky, alaskan malamute, samojed.

alaskan malamute

Psy policyjne

Psy policyjne są to psy towarzyszące policjantom w różnego rodzaju akcjach. Każdy z psów wymaga wymagającego szkolenia, ponieważ wykorzystywane są w różnego rodzaju sytuacjach i muszą wiernie towarzyszyć swojemu kompanowi. Do tej roli wykorzystywane są psy inteligentne, szybkie, ruchliwe. Szkolenie ich przygotowuje do sytuacji groźnych, gdzie muszą wykazać się odpornością na dźwięk czy ból. Rasy psów wykonujący zawód psa policyjnego: owczarek niemiecki, wilczak czechosłowacki.

Owczarek niemiecki

Psy ratownicze

Psy ratownicze są to najczęściej duże psy o dużej inteligencji i zwinności. Wykorzystywane są przez różne służby ratowniecze jak np. TOPR, WOPR, . Służą do szukania osób np. zaginionych w gruzach/lawinie i udzieleniu im pomocy. Rasy psów wykonujące zawód psa ratownika: labrador, golden retriever, owczarek niemiecki, border collie.

golden retriver

Psy stróżujące

Psy stróżujące są to psy wykazujące się odwagą i odporne na hałasy i mocne światło. Służą do obrony różnych miejsc np. domów, magazynów, parkingów. Rasy psów wykonujące zawód psa stróżującego: rottweilery, dobermany.

doberman

Psy pomagające niepełnosprawnym

Psy pomagające niepełnosprawnym są to tak zwani psi asystenci. Psy te szkolone są już od szczeniaka tak aby od samego początku mogły reagować na komendy swoich panów. Wykorzystywane są przede wszystkim do ułatwiania życia osobom niepełnosprawnym np. niewidomym. Na przykład przeprowadzają przez ulice lub podają przedmioty. Rasy psów wykonujące zawód psa dla niepełnosprawnych: labrador, golden retriver. 

labrador

Psy pasterskie

Psy pasterskie wykorzystywane są głównie przy pilnowaniu stad np. owiec. Ich zadaniem jest ochrona przed zwierzętami drapieżnymi jak np. wilk, czy niedźwiedź. Rasy wykonujące zawód psa pasterskiego: corgie, owczarki, border collie. 

Psy myśliwskie

Psy myśliwskie są to najczęściej rasy psów, które charakteryzuję się zwinnością, szybkością oraz bardzo dobrym ,,nosem”. Istnieje kilka rodzajów psów myśliwskich: norowce, aportowce, posokowce, gończe, płochacze, do walki z dużą zwierzyną. Rasy psów wykonujące zawód psa myśliwego: wyżły, setery, posokowce, charty, jamniki, spaniele, bassety.

Cavalier King Charles Spaniel