W ostatnich latach szkolenie psa klikerem stale zyskuje na popularności. To proste narzędzie pozwala nie tylko lepiej zmotywować zwierzę do wspólnego treningu, ale także poprawić precyzję przewodnika i ułatwić naukę komend. Czym jest kliker i jak wygląda szkolenie psa z użyciem klikera?
Spis treści:
Kliker – co to jest?
Czym jest ten cały kliker, którym tak zachwycają się psi szkoleniowcy? To zwykłe, przeważnie plastikowe pudełeczko z blaszką w środku. Po naciśnięciu na blaszkę z klikera wydobywa się charakterystyczny dźwięk – kliknięcie, które zawsze brzmi tak samo. Narzędzie kosztuje zaledwie kilka złotych i można je kupić w większości sklepów zoologicznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.
Do czego służy kliker?
Skoro jedyną funkcją klikera jest wydawanie dźwięku, jak można wykorzystać go do szkolenia psów? To bardzo proste! Kliker służy do zaznaczenia pożądanego zachowania, które chcemy wzmocnić w trakcie szkolenia. Istotą sprawy jest to, by kliknąć w momencie, gdy pies wykona to, czego od niego chcemy, a następnie jak najszybciej nagrodzić za to zwierzaka.
Ponieważ dźwięk, jaki wydobywa się z klikera jest zawsze taki sam, nasz pupil dostaje jasny sygnał, że to co robi wiąże się z nagrodą. Dzięki temu poprawia się komunikacja psa z przewodnikiem, a także precyzja wykonywanych ćwiczeń – znacznie szybciej możemy zaznaczyć zachowanie z pomocą klikera trzymanego w ręku niż wypowiadając pochwałę. Ponadto, przy korzystaniu ze słów jako znaczników często zdarza nam się zmieniać intonację oraz używać różnych wyrazów, jak „super”, „brawo”, „tak” czy „dobry pies”, przez co nie jest to tak czytelne dla psa jak kliker.
Jak zacząć szkolenie psa klikerem?
Jak wskazano w artykule: Jak szkolić psa za pomocą klikera?, zanim zaczniemy naukę z użyciem klikera, należy psa nauczyć, co oznacza dźwięk wydobywający się z tego narzędzia. Można to zrobić w prosty sposób – wystarczy przygotować garść psich przysmaków i wybrać ciche miejsce, z dala od rzeczy, które mogłyby psa zdekoncentrować. Jeśli nasz pies boi się głośnych i nagłych dźwięków, warto na początku zakryć kliker materiałem, by stłumić jego dźwięk, lub poszukać narzędzia, które jest nieco cichsze niż standardowe.
Jak już wszystko jest gotowe, należy po prostu przycisnąć blaszkę klikera, a następnie szybko wydać psu kilka smakołyków. Gdy pies zje, powtarzamy proces – kliknięcie i kilka smakołyków. Robimy w ten sposób kilka razy, aż do skończenia przygotowanych przysmaków. Dzięki temu pies szybko uczy się, że kliknięcie oznacza nagrodę.
W następnej sesji możemy wykorzystać komendę, którą pies już zna, lub rozpocząć naukę nowej sztuczki. Cały proces uczenia przebiega dokładnie tak, jak bez klikera, z tą różnicą, że dzięki narzędziu jesteśmy w stanie precyzyjniej wyłapać moment, w którym pies robi to, czego od niego oczekujemy. Warto pamiętać, by po każdym kliknięciu, nawet tym przypadkowym, jak najszybciej dać zwierzakowi nagrodę.