Czy wiesz, że warzywa są zdrowe nie tylko dla ludzi, lecz także dla ich czworonożnych podopiecznych? Psy również pozyskują z roślin cenne składniki, takie jak witaminy, minerały, antyoksydanty czy błonnik pokarmowy. Należy więc uzupełniać nimi dietę pupila, by była odpowiednio zbilansowana. Oto przykłady warzyw, które pies powinien znajdować w swojej misce każdego dnia.
Spis treści:
Marchew
Witaminy z grupy B, witaminę A, C, E, K oraz minerały: cynk, potas, wapń i magnez. Każdego z tych składników Twojemu psu dostarczy marchewka. Warzywo to jest również cennym źródłem dobroczynnego beta-karotenu, antyoksydantów oraz błonnika pokarmowego. Najlepsza karma dla psa powinna zatem zawierać marchewkę w składzie. Psy mogą ją jadać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. W tej pierwszej wersji marchewka stanowi zdrowy, smaczny i bezpieczny gryzak.
Dynia
Kolejnym warzywem, o które warto wzbogacić dietę pupila, jest dynia. Podobnie jak marchew, jest ona źródłem beta-karotenu, witamin z grupy B oraz cynku. Z dyni Twój pies pozyska również witaminę C, która wspomaga układ odpornościowy i działa przeciwzapalnie, a także żelazo czy kwas foliowy. W przeciwieństwie do marchewki dyni nie podajemy jednak czworonogom na surowo. Warzywo to można ugotować – w wodzie lub na parze – albo upiec. Do psiej miski dynia może trafić w kawałkach, plasterkach lub w formie purée.
Bataty
Codzienne posiłki Twojego czworonożnego podopiecznego wzbogacą również bataty, które będą lepszym wyborem niż ziemniaki, bo są od nich znacznie zdrowsze. Tak jak i dyni, batatów nie można podawać bez uprzedniej obróbki termicznej. Warzywo to występuje w kilku odmianach, które różnią się kolorem oraz wybranymi właściwościami. Dla przykładu: bataty o miąższu żółtym czy pomarańczowym będą stanowiły bogate źródło beta-karotenu. Wszystkie odmiany zawierają błonnik pokarmowy, który wspomaga perystaltykę jelit. Bataty to również witamina A, charakteryzująca się dobroczynnym działaniem na psią skórę, sierść oraz oczy.
Brokuły
Brokuł to warzywo o niewielkiej zawartości kalorii i niskim indeksie glikemicznym. Wielu specjalistów zauważa również jego właściwości przeciwnowotworowe. Co więcej – brokuły mają nieoceniony udział w opóźnianiu procesów starzenia się mózgu – dodane do psiego posiłku wpłyną zatem na poprawę pracy tego kluczowego narządu. Tak jak i pozostałe warzywa, również brokuł dostarczy psu zdrowego błonnika pokarmowego, witamin oraz minerałów. Należy jednak pamiętać, by nie serwować go pupilowi bez obróbki termicznej – surowy brokuł może bowiem powodować wzdęcia.
Ogórek
Ostatnie z warzyw na naszej liście to ogórek. Warto podawać go w formie smakołyku, na przykład w czasie codziennego treningu. Ogórek zawiera dużo wody, jest więc lekki i orzeźwiający. Ze względu na swój skład polecany jest przede wszystkim psom, które niechętnie piją – konsumpcja tego warzywa może wspomóc prawidłowe nawodnienie organizmu. Surowe ogórki warto podawać pupilowi szczególnie latem, gdy wysokie temperatury utrudniają utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia.
Materiał partnera