AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER – AMSTAFF
Spis treści:
Wygląd
Amstaffy charakteryzują się krótką, twardą sierścią. Występują w wielu rodzajach umaszczeń od jednolitych kolorów po łatki. Nogi posiadają proste i mocno umięśnione. Ogon krótki, zwężający się ku końcówce. Głowa jest dobrze wysklepiona z wyraźnie zaznaczonym stopem czaszki. Oczy są głęboko osadzone, rozstawione szeroko. Uszy są krótkie, wysoko załamane do przodu lub w tzw. płatek róży. Suki osiągają 42-45 cm, a psy 44-48 cm wysokości w kłębie. Ich waga waha się od 28 do 40 kg. Średnia długość życia wynosi 10-15 lat.
Charakter rasy
Rasa w XIX wieku była wykorzystywana do walk z innymi psami odgrywających się głównie w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii. American Staffordshire Terrier znany pod skrótem nazwy Amstaff wyróżnia się postawną muskulaturą. Jego groźny wygląd sprawia wrażenie psa niebezpiecznego. Jednak, jeśli przyjrzeć się tej rasie bliżej okazuje się, że są to kochane, niezwykle wrażliwe zwierzęta. Mają przyjazne usposobienie względem ludzi, a zwłaszcza w stosunku do członków ludzkiej rodziny. Z entuzjazmem powitają przyjacielsko nastawionego człowieka, ale jeśli wyczują zagrożenie będą bronić swoich domowników. Psy te są z natury aktywne i odważne. Potrzebują dużej ilości ruchu, jeśli nie zostanie im zapewniona odpowiednia dawka znajdą ujście w inny sposób, niekoniecznie korzystny dla właściciela. Trzy krótkie spacery nie będą dla nich wystarczające. Uwielbiają wyprawy po lesie, zapasy, przeciąganie zabawek i różne inne aktywności wykonujące z właścicielem. Rasa American Staffordshire Terrier przoduje w takich sportach, jak high jump (skok wzwyż do szarpaka) oraz weight pulling (przeciąganie ciężarów).
Amstaffy to inteligentne psy potrzebujące stymulacji umysłowej. Ich pozytywne cechy będą widoczne tylko i wyłącznie, jeśli będą prawidłowo prowadzone przez właściciela. Rasę American Staffordshire Terrier cechuje podatność na stres oraz traumy, czując się niepewnie mogą zaatakować. Stosowanie kar fizycznych lub umieszczenie w złym środowisku mogą przyczynić się do przejawiania agresji wobec ludzi i zwierząt. Potrzebują silnego i pewnego siebie właściciela, który wyznaczy granice bez nadmiernej surowości.
Trening i socjalizacja
Szkolenie jak i socjalizację z innym psami należy rozpocząć już od małego szczeniaka. Najlepszym rozwiązaniem jest udział w psim przedszkolu, gdzie krok po kroku nauczą się jak obcować z innymi psami. Mogą przejawiać skłonności do dominowania w szczególności, jeśli są to samce. Pierwszych komend można uczyć, kiedy skończą 2-3 miesiące. Natomiast, odpowiednią tresurę należy rozpocząć po skończonym 3 miesiącu. Ważne jest wypracowanie ze szczeniakiem rutyny dnia (pobudka, jedzenie, spacer, zabawy). Poprzez systematyczność i metodyczność szczeniak szybko zapamięta, czego jest uczony. Amstaffy są chętne do współpracy, niestety nie zawsze będą wykonywać wszystkie komendy za uśmiech opiekuna. Zmotywują je dodatkowo zabawki lub przysmaki. A najlepszą nagrodą dla nich będzie pochwała oraz wspólne wygłupy. Małego szczeniaka rasy Amstaff powinniśmy kupić z dobrej, sprawdzonej hodowli. Cena z rodowodem wynosi od 2000 do 4000 zł. Znajdą się również pseudohodowcy, a pieski mogą rzeczywiście przypominać wyglądem Amstaffa, to jednak nie jest rasowy pies. Ich ceny są dużo niższe, niż za pieska z dokumentami.
Pielęgnacja i żywienie
Psy tej rasy z reguły są długowieczne i zdrowe. Są bardzo ruchliwe, więc czasami mogą się zdarzać kontuzję w zerwanych więzadłach krzyżowych w kolanach. Miewają również nietolerancję lub alergie pokarmowe oraz atopowe zapalenie skóry. Z racji, że są energiczne ich żywienie również musi posiadać wystarczająco potrzebnych składników. Potrzebują pokarmu wysokiej jakości z dużą zawartością białka zwierzęcego. Mogą jeść i mokrą i suchą karmę oraz posiłki przygotowane w domu. Ważne jest, aby go nie przekarmiać i utrzymywać odpowiednią dla niego wagę, aby nie obciążać jego stawów. Ponadto, podawanie preparatów ochraniających stawy i układ ruch jest dobrym zabiegiem profilaktycznym. Najlepiej wybrać preparaty, które zwierają glukozaminę chondroitynę.
Amstaffy nie wymagają intensywnej pielęgnacji, pozbawione podszerstka nie linieją. Problemy są natomiast z ich włosami okrywowymi, które często ciężko zebrać. Zalecane jest szczotkowanie przynajmniej dwa razy w tygodniu twardą szczotką z gęstym włosiem.
Opinie o rasie
Opinia o Amstaffach, niestety jest dość kontrowersyjna, często niezbyt przychylna rasie. Wielu ludzi uważa, psy tej rasy za istnych morderców, wynika to zapewne z historii wykorzystania w XIX wieku. Na różnych forach można znaleźć, coraz więcej pozytywnych opinii o rasie od hodowców oraz właścicieli. Po okiem doświadczonych właściciel stają się niezwykłymi rodzinnymi psami. Są pełne przywiązania i chcą spędzać jak najwięcej czasu z domownikami. Nawet, niekiedy stają się dobrymi stróżami dla najmłodszych, odznaczając się dużą cierpliwością. Oczywiście, zawsze kontakt z maluchem powinien być pod kontrolą rodzica. Jednakże, wszystko zależy od wychowania psa.
Zobacz również: Imiona dla psów