Border Collie

border collie

Historia psów rasy Border Collie

Historia rasy Border Collie sięga roku 1976, kiedy oddzielono je oficjalnie od innych psów Collie. Startowały one w tamtych czasach w słynnych zawodach „Sheepdogtrails“, choć początkowo powstały w celach pasterskich. Ich przodkiem był pies rasy Old Hemp, który narodził się w 1893 roku i szybko zaczął wykazywać niesamowite zdolności pasterskie. W Polsce stały się popularne około 15 lat temu i były hodowane głównie jako psy sportowe, lecz coraz częściej zaczęły trafiać do ludzi, którzy chcieli mieć po prostu czworonożnego przyjaciela.

Opis rasy Border Collie: wysokość, waga, długość życia itp.

Wysokość: Psy Border Collie osiągają około 55 cm wysokości w kłębie (nasada szyi, nad przednimi łapami), suki są z reguły niższe.

Waga: Dorosłe osobniki osiągają od 13 do 22 kg.

Umaszczenie: Najsłynniejsze jest czarno-białe, lecz ta rasa psów może posiadać sierść niemal w każdej barwie, ale biały nigdy nie będzie kolorem dominującym.

Długość sierści: Border Collie występuje w odmianie krótko i długowłosej. Obie odmiany cechują się gęstym włosem okrywowym oraz grubym podszerstkiem, co sprawia, że posiadają one dużą odporność na warunki pogodowe.

Długość życia: 13 – 15 lat.

Budowa ciała: Są umięśnione i wysportowane, na tyle by sprostać pasterskiej doli. Dzięki temu wyróżniają się dużą szybkością.

Border Collie – Charakter

Psy tej rasy mają w sobie dużo energii, z racji swojego przeznaczenia. Wymagają one dużo ruchu, więc zostawione same sobie potrafią nieźle nabroić. Możliwe również, że to dlatego, że nie lubią samotności. Jako psy pasterskie sprawują się świetnie ponieważ potrafią być groźne i stanowcze, ale wobec właściciela będą oddane i lojalne. Mogą również sprawować opiekę nad dziećmi. potrafią być delikatne, a same w sobie nie wykazują się agresją, również w stosunku do innych psów.

border collie

Taki wspaniały towarzysz ma jednak swoją cenę. Psy tej rasy uwielbiają zabawę i okazywanie uczuć. Decydując się na Border Collie, decydujemy się na oddawanie mu dużego kawałka naszego czasu. Zaniedbywany na tej płaszczyźnie pies potrafi stać się agresywny. Dla troskliwych właścicieli nie powinno to być żadnym problemem. Mogą znaleźć inny. Psy te chcą za wszelką cenę upodobać się swojemu ukochanemu właścicielowi, przez co mogą pracować do utraty sił. Taki właściciel powinien nauczyć swojego czworonoga czym jest przerwa i kiedy jest na nią czas.

Ponadto Border Collie są niezwykle inteligentne co daje możliwości na nauczenie takiego psa sztuczek i zapewnia to w przyszłości doskonały kontakt i zrozumienie ze zwierzakiem.

Dla kogo jest Border Collie?

Border Collie to bardzo aktywna rasa psów. Właściciel musi mieć wiele czasu, siły oraz doświadczenia, jeżeli chce sobie pozwolić na takiego towarzysza. Krótkie, spokojne spacery nie wchodzą w grę, a często długie spacery czy wycieczki rowerowe nie są w stanie zaspokoić potrzeb Border Collie. Nie usatysfakcjonowany pies może wykazać się agresją lub chęcią przywództwa, co może nie być najlepszą opcją jeżeli ma być to pies, który będzie spędzał czas z dziećmi. Najlepszym właścicielem może być dla tego psa, pasterz lub doświadczony trener, którzy zapewnią mu wysiłek, ale może być on naszym pupilem pod warunkiem, że będziemy poświęcali mu czas. Jeżeli prowadzisz sportowy tryb życia to będziesz się z nim świetnie bawił.

Border Collie – Hodowla

Zdrowie: Border Collie jest rasą stosunkowo odporną i wytrzymałą. są jednak podatne na schorzenia oczu, co jest typowe dla psów Collie (Anomalia oka collie – tzw. CEA). Przez dużą aktywność fizyczną, mogą występować, u tej rasy psów, schorzenia stawów, takie jak dysplazja stawu biodrowego.

Żywienie: Dla psów aktywnych, takich jak Border Collie, są przygotowane specjalne karmy, ale żywienie powinno zależeć od tego jaki tryb życia prowadzi pies. Border Collie to przede wszystkim mięsożerca, o czym należy pamiętać, tworząc mu dietę samemu. W diecie powinny również znaleźć się warzywa oraz niektóre owoce. Surowe jajko sprawi, że sierść Border Collie będzie lepiej się prezentować, a podanie mu od czasu do czasu kości wpłynie pozytywnie na jego uzębienie. Do posiłku samodzielnie przygotowywanego można dołożyć preparaty wapniowo-witaminowe zawierające składniki chroniące stawy.

border collie

Pielęgnacja: Ważna u psów jest pielęgnacja sierści. Powinniśmy regularnie (najlepiej codziennie) ją szczotkować. Można znaleźć specjalne grzebienie, które mogą nam to ułatwić. Powinniśmy również przyzwyczajać naszego czworonoga do kąpieli.

Posłanie: Border Collie to pies średnich rozmiarów, więc zasługuje na standardowe legowisko. Dobrze będzie, jeżeli pies będzie miał miejsce do rozciągania się.

Akcesoria: Do zabawy przydadzą się gryzaczki i piłeczki, a jeżeli chcemy spędzić czas na świeżym powietrzu dobrym wyborem będzie frisbee. Wyprowadzać psa można na zwykłej smyczy lub długiej lince, która da pieskowi nieco swobody.

Zobacz również: Baza sklepów zoologicznych

Border Collie – Cena

Ile kosztuje Border Collie? Szczeniak Border Collie może kosztować od 1500 do 3500 zł. Psy z rodowodem mogą być o wiele droższe, osiągając cenę nawet 5000 zł. Warto jednak obserwować schroniska i portale, na których możemy znaleźć psy oddawane do adopcji. Czasami nawet takie potrafią mieć rodowody, bo były na przykład prezentem, który się znudził. Ciężko znaleźć tam szczeniaka tej rasy, ale jeżeli mamy smykałkę do wychowania psów i doświadczenie, możemy pozwolić sobie na dorosłego osobnika.

Utrzymanie: Przyjmuje się, że miesięczny koszt utrzymania to 100 – 150 zł.

Border Collie – Szczeniak

Kiedy zdobędziemy swojego wymarzonego szczeniaka warto zadbać o jego prawidłowy rozwój. Prócz wysiłku fizycznego warto zadbać o toby pies męczył się psychicznie. To sprawi, że pies podczas zabawy będzie mniej wyrywny, a co za tym idzie nie zrobi sobie krzywdy. Do zabaw intelektualnych możemy zaliczyć:

  • Testowanie węchu. Dla psa szukanie jakiegoś smakołyka to świetna zabawa, a przy okazji rozwija swoje funkcje poznawcze.
  • Nauka sztuczek. Pies dzięki nim uczy się posłuszeństwa, a właściciel otrzymuje uzdolnionego psiaka, którym będzie mógł się pochwalić. Sztuczki można przeprowadzać w spokoju, by wytłumaczyć psu co ma robić, przenosząc się stopniowo w miejsca pełne rozpraszaczy, by nauczyć go skupiania swojej uwagi.

Ważnym jest, żeby nie obciążać szczeniaka fizycznie, by jego układ kostno stawowy rozwijał się prawidłowo. W tym celu należy unikać sportu, a stosować jedynie zabawy, które zmęczą małego bordera.