Terier rosyjski to duży pies o intensywnie czarnej, kudłatej sierści, którego wiele osób myli ze sznaucerem olbrzymim. Te ważące nawet 60 kg psy są oddane swojej rodzinie, lubią szkolenie i będą dobrymi stróżami ogniska domowego. Jaki jest na prawdę ten wszechstronny, dostojny i piękny czarny Terier, który dawniej nazywany był psem Stalina?
Spis treści:
Terier rosyjski – historia rasy
Czarne Teriery mają stosunkowo krótką historię, której hodowcy nie przypisują do czasów antycznych. Zaczęła się ona w Rosji po II Wojnie Światowej. W tworzeniu czarnych Terierów brało udział około 17 ras psów, zaczynając od kojarzenia suk airdaile Teriera i rottweilera z samcem sznaucera olbrzymiego. Dolewano potem do mieszańców tych ras, krwi między innymi nowofundlandów czy owczarków kaukaskich.
Skąd pomysł na taką mieszankę? Rosyjski klimat rządzi się swoimi prawami i mimo, że rosyjska armia i policja szkoliły już wiele ras, nie posiadały psa wszechstronnego, który jednocześnie znosił by trudne warunki atmosferyczne kraju. Najlepsze do pracy owczarki niemiecki nie radziły sobie idealnie z mrozami, a próby szkolenia owczarków kaukaskich i innych molosów spełzły na niczym, gdyż okazały się zbyt uparte i niezależne. Dlatego postanowiono stworzyć psa idealnego na warunki rosyjskie, ale podatnego na szkolenie. Jako, że działo się to w czasach panowania Stalina nazywano czarne Teriery rosyjskie właśnie „psami Stalina”. W najlepszej w tamtych czasach hodowli Krasnaja Zwiezda grupa kynologów, biologów i genetyków tworzyć zaczęła nową rasę. Udało się to w roku 1979, a w 1981 stworzono wzorzec rasy. Uznano ją w FCI w 1984 roku nadając nazwę czarny Terier rosyjski.
Terier rosyjski – wygląd
Czarne Teriery rosyjskie to psy duże, o mocnej budowie ciała. Suki ważą 35-59 kg i mierżą do 70 cm. Samce zaś ważą 45-68 kg i w kłębie mogą mieć nawet 72 cm.
Teriery rosyjskie mają czarną, dość szorstką sierść, która wymaga strzyżenia. Na pysku mają charakterystyczną dla siebie brodę. Kolor sierści to czarny z dopuszczalnymi przesianiami siwymi. Bardzo rzadko pojawiają się znaczenia lub inne umaszczenia takie jak niebieski czy sobolowy, jednak nie są one uznane we wzorcu rasy.
Terier rosyjski – cena
Cena Teriera rosyjskiego to 3,5-10 tys złotych w zależności od hodowli, osiągnięć wystawowych czy sportowych rodziców szczeniąt. Czarne Teriery rosyjskie należy kupować jedynie w zarejestrowanych, legalnie działających hodowlach pod szyldem ZKwP czyli Związku Kynologicznego w Polsce. Omijać należy prywatne stowarzyszenia, gdzie cena psów jest rażąco niska, zwykle przebywają one w złych warunkach i hodowla nastawiona jest jedynie na szybki zarobek.
Gdy nie stać nas na Teriera rosyjskiego z hodowli możemy pomyśleć o adopcji psa w typie rasy. Często również w hodowlach rodzą się psy niehodowlane, które np są wnętrami, mają krzywy zgryz lub inne wady wizualne nie utrudniające życia, ale uniemożliwiające uczestnictwo w wystawach i takie psy sprzedawane są dużo taniej.
Terier rosyjski – usposobienie
Teriery rosyjskie wyhodowane były do pracy w policji i wojsku w bardzo ciężkich warunkach atmosferycznych. Posiadać muszą zatem kilka cech, aby móc taką prace wykonać. Przede wszystkim nie są to, wbrew pozorom, psy dominujące i samodzielne. Co prawda sprawdzą się jako stróże posesji, a obcych odstraszać będą nie tylko groźnym wyglądem, ale i zachowaniem. Jednak Teriery rosyjskie lubią przebywać ze swoją rodziną i wykonywać zadania postawione im przez przewodnika.
Każdy Terier rosyjski powinien być poddany choćby podstawowemu szkoleniu gdyż są to psy duże i silne, dlatego skakanie na człowieka czy ciągnięcie na smyczy nie powinno mieć miejsca. Teriery rosyjskie mogą spać w kojcu, ale muszą również spędzać czas z rodziną i wychodzić na spacery, być socjalizowane z ludźmi i innymi psami. Posesja musi być dobrze zabezpieczona gdyż mają one tendencję do ucieczek.
Terier rosyjski – hodowla
Hodowla Teriera rosyjskiego powinna być prowadzona się przez pasjonatów rasy, którzy mają lub nabywają doświadczenie kynologiczne i są członkami Związku Kynologicznego w Polsce. Aby Terier rosyjski dopuszczony był do hodowli musi uzyskać minimum 3 oceny doskonałe na 3 różnych wystawach psów. Terier rosyjski może mieszkać z innymi psami w hodowli, ale potrzebuje sporo miejsca gdyż są to psy duże i aktywne, dlatego hodowla w bloku nie jest wskazana.
Terier rosyjski, szczeniak dla kogo?
Czarne Teriery rosyjskie to psy odpowiednie dla aktywnych i średnio aktywnych osób. Potrzebują ruchu i podstawowego szkolenia, ale chętnie też pójdą w swojej edukacji dalej i ćwiczyć będą z właścicielem posłuszeństwo sportowe czy tropienie. Ze względu na swoje gabaryty średnio sprawdzą się w spotach wyczynowych jak agility czy frisbee.
Teriery rosyjskie mogą żyć z dziećmi jednak zawsze trzeba pamiętać, że to rodzić bierze odpowiedzialność i kontroluje kontakty dziecka i psa. Nie można pozwalać pociechom na nadmierne przytulanie, jeżdżenie na psie a Terier rosyjski powinien mieć swoje bezpieczne miejsce, gdzie może odpocząć. Będzie on świetnym aktywnym kompanem rodzin z dziećmi, towarzysząc im w spacerach, wędrówkach i wyjazdach.
Czarny Terier rosyjski nie nadaje się raczej do osób starszych, nie lubiących ruchu, leniwych a do tego nie mających przestrzeni dla dużego psa. Może się wtedy nudzić, wykazywać problemy behawioralne i mieć tendencje do otyłości.
Terier rosyjski – żywienie i pielęgnacja
Żywienie Teriera rosyjskiego nie różni się specjalnie, o ile pies nie jest alergikiem, od żywienia innych psów dużych. Należy zapewnić szczenięciu zbilansowaną, pełnoporcjową karmę dedykowaną do wieku i wielkości psa. Po zakończeniu wzrostu można przejść na karmę dla psów dorosłych. Wiele osób karmi również Teriery rosyjskie skomplikowaną i trudną do zbilansowania, ale bardzo zdrową dietą BARF.
Pielęgnacja Terierów rosyjskich jest jednak nieco bardziej kłopotliwa gdyż psy te wymagają regularnego strzyżenia, co wiąże się z wizytami u fryzjera. Należy udać się do groomera raz na 6-8 tygodni, najrzadziej co 3 miesiące. Wizyta taka trwać będzie nawet kilka godzin a w skład zabiegów wchodzi mycie, suszenie, czesanie i strzyżenie.
W okresie lnienia raz w tygodniu należy wyczesywać Terierom rosyjskim podszerstek specjalną szczotką, co zajmuje około godziny. Jest to zatem rasa wymagająca większej niż standardowa, pielęgnacji sierści.
Terier rosyjski – choroby rasy
Terier rosyjski nie jest bardzo chorowitą rasą psów, jednak istnieje kilka schorzeń, na które zwrócić należy szczególną uwagę przed zakupem szczenięcia i w trakcie życia psa. Czarne Teriery są psami dużymi, dlatego mają większą niż psy małe skłonność do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, zwyrodnień kręgosłupa i innych chorób układu kostnego.
Dodatkowo Teriery rosyjskie cierpieć mogą na choroby oczu jak zaćma czy postępująca zwyrodnienie siatkówki.
Opinie
Czarne Teriery rosyjskie to duże, dostojne i oddane opiekunowi psy wyhodowane w latach 50 XX wieku. Lubią się uczyć i wymagają szkolenia, będą również dobrymi kompanami rodzin z dziećmi, osób średnio i bardziej aktywnych. Mogą chorować na dysplazję lub choroby oczu, pod uwagę należy również wziąć konieczność ich regularnego strzyżenia.
Zobacz także: