Doberman to elegancki i potężny pies uważany jest za jedną z najbardziej inteligentnych ras na świecie. Dzięki swojej atletycznej budowie, lśniącej sierści i szlachetnemu wręcz wyglądowi wzbudza zarówno podziw, jak i respekt, przechodzący nieraz w strach czy lęk. Kontrowersyjna opinia na temat rasy powstała nie tylko ze względu na problemy behawioralne wynikające ze złego szkolenia. Dużą rolę w kształtowaniu wizerunku dobermana odegrały szeroko pojęte media, przez tworzenie wizerunku psa pełnego agresji i nieprzewidywalności. Jaki doberman jest w rzeczywistości? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.
Spis treści:
Rys historyczny
Rasa ta wywodzi się z Niemiec. Jej początki datuje się na koniec XIX wieku. Wtedy to mieszkający w mieście Apolda w Niemczech poborca podatkowy, Karl Friedrich Louis Dobermann, postanowił stworzyć idealnego psa obronnego. Rola miejskiego hycla ułatwiała mu dostęp do zwierząt różnych ras i charakterów. Najbardziej prawdopodobne jest, że postanowił skrzyżować następujące rasy: pinczer niemiecki, dog niemiecki, owczarek niemiecki, terier Manchester, rottweiler i chart angielski krótkowłosy. Dzięki temu udało mu się uzyskać silnego, czujnego i odważnego obrońcę. Po jego śmierci o rozwój rasy dbało dwóch innych hodowców, skupiając się na funkcjonalności i użyteczności dobermanów. Niemiecki Związek Kynologiczny oficjalnie uznał rasę w 1900 roku. Dalsze losy, obejmujące czasy I i II Wojny Światowej, niemal doprowadziły do wyginięcia dobermana w Europie. Populację udało się odbudować dzięki psom przewiezionym wcześniej do Stanów Zjednoczonych, a także dzięki staraniom Wernera Junga, któremu zawdzięcza się utrzymanie i rozwój obecnej populacji.
Wygląd i budowa
Doberman jest średniej wielkości psem o zwartej, wpisanej w kwadrat budowie. Mimo potężnej muskulatury jego sylwetka jest smukła i elegancka. Wysokość mierzona w kłębie wynosi od 68 do 72 cm u psów oraz od 63 do 68 cm u suk. Średnią pożądaną wagą jest od 40 do 45 kg u samców oraz od 32 do 35 kg u samic. Zarówno wymienione wcześniej cechy, jak i występowanie różnic w wyglądzie ogólnym wskazuje na wyraźny dymorfizm płciowy rasy. Okrywa włosowa jest krótka, pozbawiona podszerstka, ściśle przylegająca do ciała. Najczęściej występuje umaszczenie czarne podpalane lub czekoladowe podpalane. Spotyka się też psy o umaszczeniu niebieskim i płowym, jednak kolory te zdarzają się niezwykle rzadko. Podpalenia obecne są nad każdym okiem, na kufie, gardle, na przedniej części klatki piersiowej, poniżej ogona oraz na wszystkich czterech łapach. W krajach, w których dopuszczone jest kopiowanie, częsty jest widok psów z przyciętymi uszami oraz ogonem. W większości krajów europejskich jest to jednak niedozwolone. Sposób poruszania się dobermanów charakteryzuje lekkość, elastyczność i swoboda. Jest to możliwe dzięki opieraniu ciężaru ciała jedynie na palcach.
Umaszczenie dobermana
Najczęściej dobermany mają umaszczenie czarne. Charakteryzują się sierścią krótką i gęstą. Niekiedy zdarzają się dobermany brązowe, jednak dominującym kolorem umaszczenia dobermanów jest kolor czarny.
Doberman usposobienie
Usposobienie dobermana jest bardzo wszechstronne i doceniane przez właścicieli tej rasy psów. Mimo nieprzychylnej reputacji psy te są lojalnymi i oddanymi towarzyszami. Ich inteligencja, odwaga oraz wyszkolenie powodują, że świetnie odnajdują się jako psy pracujące, obronne czy stróżujące. W domowym zaciszu preferują wygodą kanapę i spokój. Są psami jednego właściciela, jednak wykazują pozytywne nastawienie do pozostałych osób, co czyni je opiekunami ogniska domowego. Mają naturalną skłonność do obrony swojej rodziny. Nie wahają się działać, kiedy poczują, że domownicy są zagrożeni, ale nie są agresywne bez powodu. Z tego względu potrzebują dobrego wyszkolenia już od wieku szczenięcego. Ogromną zaletą usposobienia dobermanów jest zdolność do przyswajania nowych umiejętności.
Zobacz też: Baza szkół treserskich
Szkolenie jest łatwe i szybkie. Należy jednak pamiętać, iż są to psy o stanowczym i wyraźnym charakterze. Przy nieodpowiednim treningu mogą zacząć wykazywać cechy dominacji, stać się natarczywe lub nawet agresywne. Właściciel powinien być zarówno liderem stada, jak i kochającym przewodnikiem. Szczeniak już od małego powinien być przyzwyczajany do innych zwierząt i ludzi. Zapobiegnie to przyszłym tendencjom do zachowań agresywnych, wynikających z wrodzonego charakteru obronnego.
Decydując się na dobermana, warto pamiętać o konieczności zapewnienia mu odpowiedniej dawki ruchu. Psy te cechuje żywiołowość i dusza sportowca. Niezbędne dla zdrowia fizycznego i psychicznego jest spożytkowanie nagromadzonej energii. Idealnie sprawdzą się do tego długie wędrówki, aktywne spacery, a także psie sporty (agility, frisbee, jogging).
Zdrowie – ile lat żyją dobermany?
Dobermany zwykle żyją od 10 do 13 lat. Prawidłowa opieka zdecydowanie wpływa na dobrą kondycję zdrowotną psa. Jak większość ras, tak i dobermany są narażone na specyficzne dla nich schorzenia. Są to przede wszystkim: kardiomiopatia rozstrzeniowa, choroba von Willebranda, dysplazja stawu biodrowego, postępujący zanik siatkówki, niedoczynność tarczycy, zespół Wobblera, bielactwo.
Pielęgnacja i karmienie
Dobermany są łatwe w pielęgnacji. Regularne, cotygodniowe czesanie szczotką z krótkim włosiem lub rękawicą zdecydowanie wystarczy dla utrzymania sierści w dobrej kondycji. Nie są im potrzebne częste kąpiele, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba należy użyć specjalnego szamponu dla psów. Oprócz tego pamiętać trzeba o podstawowej pielęgnacji – skracaniu pazurów, kontrolowaniu uzębienia i dbaniu o czystość jamy ustnej oraz odpowiednią dietę.
Karmienie psa powinno być skonsultowane ze specjalistą oraz dobrane indywidualnie do potrzeb danego osobnika. Podstawą jest zapewnienie karmy dobrej jakości. W przerwach między posiłkami można wspomagać się przysmakami, jednak nie należy podawać ich zbyt dużo (aby nie doprowadzić do otyłości). Dodatkowo niezbędny jest stały dostęp do świeżej i czystej wody.
Zobacz też: Jak liczyć psie lata?
Doberman – hodowla i cena
Decydując się na dobermana, warto wcześniej poszukać sprawdzonych hodowli, sprawdzić ich legalność i zasięgnąć opinii specjalistów/znawców rasy. Szukając wymarzonego szczeniaka nie powinno się kierować wyłącznie ceną. Pozornie niski koszt psa może w przyszłości odbić się przez występowanie wad genetycznych, wrodzonych chorób czy innych niespodziewanych problemów, które spowodowane są niepewnym pochodzeniem psa. Cena szczenięcia dobermana waha się średnio od 3000 zł do 5000 zł. Koszt może się różnić ze względu na jakość rodowodu, sukcesy rodziców czy budowę i predyspozycje samego psa.
Znani przedstawiciele rasy Doberman:
- Cappie – zaalarmował amerykańską piechotę morską przed japońskimi żołnierzami i poświęcając własne życie uratował ok. 250 amerykańskich żołnierzy
- Blackie – doberman z filmu „Hugo”
- Alfa – doberman z filmu animowanego „Odlot”