Golden Retriver

Golden retriver

Golden retriver to pies średniej wielkości. Rasa niezwykle popularna w Polsce, Europie, jak również na całym świecie! Najczęściej są to przyjazne, towarzyskie, energiczne psy, dzięki czemu są idealnymi kompanami rodzin z dziećmi. Goldeny to ułożone zwierzęta, łatwo przyzwyczajają się do każdego otoczenia, szybko i chętnie się uczą. Nie sprawiają większych problemów, lecz z uwagi na dłuższą sierść wymagają regularnej pielęgnacji.

Golden retriver – charakterystyka oraz historia

Golden retrivery mają swoją interesującą historię. Powstanie tej rasy uznawane jest za wynik starań pewnego Brytyjczyka, chcącego stworzyć  idealnego psa polującego na ptactwo. Ostatecznie udało mu się to osiągnąć, gdyż rasa ta rzeczywiście była wykorzystywana do przynoszenia zestrzelonych przez myśliwych zwierząt. Często wykorzystywano także golden retrivery do polowań na ptactwo wodne, z uwagi na to, że psy te są świetnymi pływakami.

Golden retriver – wymiary

Golden retrivery to średniej wielkości psy. Maksymalnie osiągają do 60 cm wzrostu i 30-40 kg wagi. Pies tej rasy zwykle charakteryzuje się smukłą, proporcjonalną, lecz także silną budową ciała. Ich umaszczenie utrzymywane jest w żółtych tonach, od koloru piaskowego aż do ciemnozłotego. Z uwagi na delikatną budowę czaszki, zwierzęta te wyglądają na przyjazne, wesołe i przyjacielskie. Mają piękną, gęstą, najczęściej prostą sierść wymagającą częstego czesania i pielęgnacji. Posiadają także podszerstek, dzięki czemu dobrze znoszą nawet największe mrozy!

Usposobienie i charakter

Golden retrivery mają bardzo przyjazne i pogodne usposobienie. Szybko przywiązują się do swoich właścicieli, nie stroniąc od czułości i pieszczot. Z natury są to energiczne, radosne zwierzęta, potrzebujące dużo ruchu. Dość łatwo i chętnie się uczą, więc odpowiednio wychowane, potrafią zachowywać się cicho i spokojnie. Wrodzona łagodność sprawia, że są doskonałymi kompanami dla rodzin z dziećmi. Dzięki niebywałej inteligencji i łatwości przyswajania reguł golden retriver stał się także towarzyszem osób niewidomych czy niepełnosprawnych. Nie można jednak oczekiwać od tej rasy, że będzie psem stróżującym lub obronnym, gdyż jest przyjazny i ufny nawet w stosunku do osób nieznajomych. Pies źle znosi izolację, należy więc unikać zostawiania go samego na dłuższy czas. Zwykle samice golden retrivera są spokojniejsze i bardziej ułożone, samce natomiast bywają pewne siebie, nieco samowolne i trudniejsze w wychowaniu.

Golden retriver

Golden retriver – hodowla

Rosnąca popularność i zapotrzebowanie na psy tej rasy sprawiła, że hodowcy rozmnażali je, nie zważając na grożące im choroby czy problemy zdrowotne. Decydując się na zakup golden retrivera ze sprawdzonej hodowli, minimalizujemy ryzyko występowania pewnych defektów. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na warunki życia psów. Pomocne będzie także zbadanie czy hodowca dopełnił wszelkich kontroli zdrowotnych, i przedstawił rzetelne dane na temat zdrowia rodziców i dziadków kupowanego szczenięcia.

Zdrowie psa

Mimo to dość często obserwuje się występowanie powtarzających się chorób genetycznych tj: epilepsja, zmętnienie soczewki oka, postępujący zanik siatkówki czy dysplazja stawu łokciowego lub biodrowego. Sporadycznie zdarzają się również przypadki młodzieńczego zapalenia kości lub osteochondrozy. Warto pamiętać, że od 2006 roku konieczne jest prześwietlenie stawów tych psów, które hodowca bezwzględnie powinien przedstawić nowemu właścicielowi. Obserwuje się także skłonności do zbierania odpadów. Zjedzenie lub połknięcie niejadalnych przedmiotów może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Konieczne jest więc zwracanie uwagi na zabawki i drobne przedmioty w otoczeniu pupila.

Cena

Cena zdrowego szczeniaka golden retrivera z rodowodem to zwykle około 3000- 4000 zł. Przeciętna długość życia psów tej rasy to około 12- 14 lat.

Golden retriver – pielęgnacja i akcesoria

Zwierzęta charakteryzujące się długą sierścią linieją dwa razy do roku- zwykle wiosną i jesienią. Wzmożone wypadanie sierści wymaga częstszego czesania pupila. Należy to robić 1-2 razy w tygodniu. Najodpowiedniejsza do tego będzie szczotka z dłuższymi drucikami. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca tj. uszy, szyja i ogon.

Zobacz też: Owczarek niemiecki

Psa rasy golden retriver należy kąpać w specjalistycznych szamponach dla zwierząt długowłosych. Aby ułatwić proces rozczesywania poplątanej sierści, warto stosować także odżywki lub balsamy. Zwierzęta te posiadają umaszczenie szczególnie podatne na wszelkie odkształcenia, należy więc osuszyć psa ręcznikiem i wysuszyć przy użyciu suszarki.

Regularnej kontroli wymagają także oczy, uszy i zęby golden retrivera. Koniecznością jest regularne przycinanie pazurów oraz wycinanie włosów wyrastających między opuszkami.

Z uwagi na dużą siłę psa, wato zakupić dobrze dopasowane szelki i długą, wytrzymałą smycz. Golden potrzebuje także dużego, wygodnego posłania lub kojca, na którym będzie mógł się swobodnie wyciągnąć i odpocząć. W przypadku rodzin z małymi dziećmi warto zapewnić psu cichy kącik, gdzie pupil będzie mógł odpoczywać bez towarzystwa najmłodszych. Ponadto pomocne będą wszelkiego rodzaju piłki, gryzaki, sznury czy maskotki, o odpowiedniej wielkości.