husky rasa

Husky to rasa kojarzona głównie z psimi zaprzęgami i dalekimi mroźnymi klimatami. Chociaż wyglądem niezwykle przypomina wilka jest niegroźnym i przyjacielskim zwierzęciem lubiącym ruch i niezależność. Dowiedz się więcej o tej pięknej rasie nazywanej często arktycznym psem.

Husky – historia rasy

Husky a dokładniej Syberian Husky to psy pierwotne. Oznacza to, że ludzie niezbyt ingerowali w ich rozwój, dzięki czemu rasa ta jest tak zbliżona wyglądem do wilków. Powstanie tych psów mogło nastąpić nawet siedemnaście tysięcy lat temu na terenach północnej Syberii, gdzie okoliczne plemiona Czukczów wykorzystywały te psy do polowań oraz transportu. W XX wieku ich wyjątkowa wytrzymałość i usposobienie sprawiły, że sprowadzono je na Alaskę, by tam brały udział w wyścigach psich zaprzęgów.  Polska hodowla psów rasy Husky rozpoczęła się w 1983 roku wraz z przybyciem do naszego kraju suki Yuonny. Obecnie Syberian Husky to dosyć popularna w Polsce rasa psów, którą spotkać można zarówno w dużych miastach jak i mniejszych miejscowościach.

Husky – charakterystyka

Husky to rasa, która charakteryzuje się ogromnymi pokładami energii oraz potrzebą nieustannego ruchu. Psy te uwielbiają zabawę i naprawdę długie spacery, dlatego polecane są osobom, które potrafią zapewnić psom dużą dawkę ruchu i rozrywki. Szczeniak tej rasy nie będzie dobrym pomysłem również w przypadku małego mieszkania w bloku. W przeciwnym razie możemy liczyć się ze sporymi zniszczeniami w domu i nieszczęśliwym psem u boku.

Co ważne, Husky mają niezwykle silnie rozwinięty instynkt łowiecki co manifestują ciągłym polowaniem. Jest to szczególnie uciążliwe na spacerach, ponieważ psy te uwielbiają ganiać za wszystkim co tylko usłyszą. Instynkt ten jest również powodem częstych ucieczek, prób otwierania furtki czy robienia podkopów w przydomowym ogrodzie. Na szczęście zachowania te raczej nie występują u psów, którym zorganizujemy sporą dawkę ruchu i zabawy.  Opinie, co do tej ilości są podzielone, jednak przyjmuje się, że Husky powinien wybiegać tygodniowo około 40km, co daje nam 6 kilometrów spacerów dziennie. Należy również pamiętać, że Husky to psy zaprzęgowe o niezwykłej sile, dlatego spacery z nimi to raczej zadanie dla dorosłego. Rasa ta potrafi, bowiem ciągnąć nawet 9-krotność swojej masy, dlatego dziecko może nie być w stanie utrzymać psa na smyczy.

husky

Jednakże, mimo swojej siły i silnego instynktu są to psy o wręcz niespotykanej łagodności. Są przyjacielskie i bardzo rodzinne, dlatego nie nadają się na stróżów. Są przy tym towarzyskie i lubią zabawy z innymi zwierzętami, dlatego nadają się do domów, w których znajdują się już inne psy.

Wygląd rasy Husky

Husky są psami średniej wielkości o silnej i niezwykle foremnej budowie ciała. Nie są przy tym ani ciężkie ani przysadziste. Samce osiągają wagę między 20 a 28 kg zaś samice 15 – 23 kg. Psy tej rasy mogą mieć różnorodne umaszczenie: od białego, poprzez rudy, brązowy i szary aż po głęboko czarny. Charakterystyczna dla tych psów jest tzw. maska, która rysuje się na pysku w konsekwencji kontrastu kolorów sierści. Tym, co wyróżnia Husky, na tle innych psów to ich oczy, które bardzo często mają błękitną, wręcz niespotykaną barwę. Często zdarzają się również osobniki o dwukolorowych oczach oraz takie, których tęczówki mają barwę brązową. Nie należy, jednak zapominać, że dozwolone dla wzorca rasy są oczy w kolorze czarnym, ciemnobrązowym, miodowych oraz błękitnym.

Zdrowie rasy i jej pielęgnacja

Jedną z najpoważniejszych przeszkód na drodze do stania się właścicielem psa rasy husky jest ich linienie. Z uwagi na gęstość i puszystość futra sierść potrafi być wszędzie, dodatkowo wczepiać się w materiały znajdujące w domu, co znacznie utrudnia sprzątanie. Najintensywniejsze linienie następuje dwa razy do roku: w okresie grzewczym oraz na wiosnę. W czasie tym należy codziennie czesać psa. Nie wskazane są jedną zbyt częste kąpiele, które niszczą naturalną barierę ochronną sierści.

Psy rasy Husky są niezwykle wytrzymałe, dlatego średnia długość ich życia to od 10 do 14 lat. Husky są raczej odporne na wszelkiego typu choroby, jednak mogą mieć problemy ze stawami, które często nadwyrężają się w trakcie intensywnych aktywności psa. Właścicielom zaleca się więc podawanie zwierzęciu odpowiednich witamin i suplementów wzmacniających stawy i chrząstki. Rasa ta bywa również narażona na dysplazję stawów biodrowych oraz przemieszczenie cewki moczowej, dlatego warto regularnie sprawdzać stan zdrowia pupila.

Cena psa Husky

Syberian Husky to rasa niewątpliwie piękna ale i wymagająca. Szczeniak tej rasy z hodowli zarejestrowanej w ZKwP to wydatek od dwóch do czterech tysięcy złotych. Wszystko zależy od prestiżu jego rodziców i wyglądu pieska.