Wyhodowany w Anglii około 200 lat temu do polowania na lisy to energiczny, niezależny i sprytny pies. Niech was nie zwiedzie ten słodki wygląd, od którego patrzenia psują się zęby. Ten pies to łobuz, gagatek, hultaj, huncwot, swawolnik, szelma, czasem diablę, a niekiedy rozbójnik. I wszystkie te opinie to najświętsza prawda. Nawet bardziej święta od świętego Franciszka, który jest właśnie patronem psów.
Spis treści:
Usposobienie i charakter
Ten czarujący słodziak (jack russell, nie św. Franciszek) potrafi być bardzo radosny. Jego usposobienie sprawia, że doskonale czuje się w rodzinie. Niektóre rasy są niezależne i powściągliwe, nawet jeśli były wychowywane przez tę samą osobę od szczenięcia. Inne są blisko związane z jedną osobą i są obojętne na innych, a jeszcze inne przywiązują się do całej rodziny. I jack russel to właśnie ten ostatni typ psa. Lepiej wychowuje się w domu z wieloma osobami. Czuje się z nimi lepiej i łatwiej zaprzyjaźnia. Jednak trzeba pamiętać o ich usposobieniu i naturze psów myśliwskich. To sprawia, że są czujne i spostrzegawcze oraz sprawdzają się jako psy stróżujące, choć ma to swoje konsekwencje – czasami hałasują.
Adaptują się do każdych warunków, więc można zabierać je wszędzie. Na wypady poza miasto i na wakacje, i zarazem na kilkudniowe biwaki lub kemping. Jack russell terrier świetnie się czuje w towarzystwie ludzi – także tych obcych, z którymi nawet potrafi bawić się godzinami lekko ich podgryzając, jeśli nie ma gryzaka pod zębami. To może wydawać się dziwne, bo ta rasa mocno przywiązuje się do właścicieli. Najchętniej nie odstępowałaby ich na krok, jednak jeśli widzą utratę zainteresowania, potrafią wymusić zabawę z obcymi gośćmi lub przyjaciółmi, których widzą pierwszy raz w życiu.
Te małe łobuzy są wymagające. Lepiej odnajdują się w rodzinach ze starszymi dziećmi (ale nie łobuzami!), bo te młodsze nie mają jeszcze wyczucia i nie zawsze delikatnie mogą się obchodzić z – bądź co bądź – dość inteligentnymi i żwawymi psami. A jack russell terrier potrafi na niedelikatne zachowanie zareagować. Dlatego lepiej sprawdzi się jako towarzysz starszych dzieci od – 6-latków i starszych. Ba! Potrafi być cudownym nauczycielem odpowiedzialności, o ile ma wsparcie rodziców.
Opinie
Te terriery bywają hałaśliwe i potrzebują ruchu, rozrywki, nieustannego zaspokajania uwagi. Wbrew powszechnemu przekonaniu, mały rozmiar niekoniecznie sprawia, że jack russell terrier świetnie wypadnie w roli psa nadającego się do życia w mieszkaniu. Mnóstwo mniejszych psów jest zbyt energicznych i radosnych na nudnawe życie w wieżowcu czy bloku. Jack to nie mops, któremu wystarczy cisza i spokój w mniejszym pomieszczeniu. Ten terrier lubi jak się coś dzieje, a jak się nic nie dzieje, to sam zrobi tak, żeby coś się działo. – On ma kiepełe – powiedziałby gefreiter Jan „Kania” Kaniowski. JRT odnajdzie się i małym mieszkanku, o ile nie będzie zostawał sam i zapewni mu się atrakcje oraz ruch. Większość psów zostawionych samych w domu, odbije sobie to na meblach. Ostrzegaliśmy, więc nie bądź hipsterem w ciepłych rurkach i nie płacz, jak zastaniesz pogryzioną kanapę w ciepłych rurkach.
Należy zaspokajać ich uwagę i ciekawość. Instynkt myśliwski może być problemem. Inne mniejsze zwierzaki trzymane razem z nimi w domu nie są zalecane. Kot (ale raczej nie kotek) jeszcze „przejdzie”, jednak królik, papuga czy chomik mogą być potraktowane jak myśliwskie łupy. Również na spacerach trzeba uważać. Ach, spacery. W przypadku russellów to należałoby mówić raczej o spacerzyskach! Ale taka jest cena za ich usposobienie. Wiele wynika z ich historii.
Te terriery hodowano do przeganiania lisów i borsuków. Ich kuzyni – parson russell terriery – byli psami do ścigania zwierząt i zaganiania ich do jam. Natomiast JRT wykorzystywano do tępienia gryzoni na angielskich wsiach, a także w portach i młynach. Dwa lub trzy małe terriery były zdolne w ciągu godziny zagryźć nawet kilkadziesiąt szczurów.
Aktywność psa
Terriery są psami o wysokim poziomi żwawości. Są niemal zawsze gotowe i czekają na akcję. Potrzebują dużej ilości ćwiczeń i stymulacji umysłowej. Lubią skakać i się bawić, badać wszelkie nowe widoki i zapachy. Wybierając rasę, weź pod uwagę własny poziom aktywności i styl życia oraz zastanów się, czy rozbrykany, energiczny pies będzie dla ciebie ożywczy, czy denerwujący.
Rasy, które wymagają dużo ruchu, są dobre dla osób aktywnych na świeżym powietrzu, osób aktywnych lub zainteresowanych szkoleniem psa do rywalizacji w psich sportach o dużej energii, takich jak agility, flyball, frisbee, obedience.
Profesjonalna wskazówka odnośnie spacerów. Jack russel terrier to jeden z najlepszych psów na podryw. To nie są opinie wyssane z palca, a udokumentowane fakty. Jednak i tak należy uważać na niego. Bez odpowiedniego przeszkolenia lepiej nie spuszczać go ze smyczy. Ze względu na gabaryty lepiej sprawdzają się szelki z długą smyczą niż obroża, która może mu ranić szyję. Szczególnie narażony na ucisk może być mały szczeniak. Należy też uważać na to, aby JRT nie gonił innych zwierząt, rzucał wyzwań większym psom lub nie biegał za samochodami.
Opieka i hodowla – od szczeniaka do dorosłości
Jack russell świetnie czuje się w towarzystwie ludzi, powinien mieszkać w domu z rodziną. Najlepiej, jeśli ma dostęp do ogrodzonego podwórka, gdzie może spalać swój nadmiar energii. Ogrodzenie powinno uniemożliwiać mu wspinanie się, kopanie pod nim lub skakanie.
Ci, którzy mieszkają z jackiem russellem, muszą być stanowczy i konsekwentni w tym, czego oczekują. Terriery te to psy o silnej woli i chociaż reagują na pozytywną motywację w postaci pochwał, zabaw i nagród za jedzenie, stają się uparte w obliczu surowych zmian. Trzeba więc przestrzegać konsekwentnie zasady i oraz być cierpliwym i zmotywowanym. Ważne – naprawdę nie ma ograniczeń co do tego, czego jack russell może się nauczyć, gdy jest przywiązany do odpowiedniej osoby.
W okresie szczenięcym wskazana jest interakcja z innymi psami – wczesna socjalizacja jest ważna, aby zapobiec agresji wobec innych psów. Wychowanie szczeniaka dobrze jest zacząć jak najwcześniej od pojawienia się psa w domu. Traktowanie winno być serdeczne i stanowcze. Nie można tolerować gryzienia w zabawie po rękach czy nogach, to może go nauczyć złych nawyków.
Najlepszym przykładem takiej socjalizacji wyuczonej od szczeniaka jest szczęściara z Hollywood – Goldie Hawn. Dlaczego szczęściara? Bo nie dość, że ma jacka russell terriera, to i ma Kurta Russella. Sytuacja win-win.
Cechy w skrócie
- Inteligentny,
- Energiczny i żwawy,
- Aktywny,
- Łatwo się przywiązuje,
- Nietrudny w utrzymaniu,
- Dla wymagających i doświadczonych osób,
- Silny instynkt myśliwski,
- Nie jest ślimakiem,
- Niewielki rozmiar.
Jack Russell Terrier a dzieci
Wiele osób zastanawia się jakie psa wybrać dla dziecka i czy Jack Russell Terrier jest psem odpowiednim dla dzieci. Z racji swojego charakteru i usposobienia, a więc tego, że są bardzo ruchliwe, energetyczne, sympatyczne, a także lojalne opinia o tej rasie jest taka, że jest to pies nadający się dla dzieci. Jeśli więc zastanawiamy się nad zakupem pieska i jednocześnie mamy w domu lub mieszkaniu dzieci to Jack Russell będzie dobrym wyborem. Pamiętajmy jednak, że jest to rasa, która wymaga od właścicieli dużo uwagi, z racji swoich pokładów energii. Są to po prostu psy, które muszą się wybiegać więc trzeba dać im odpowiednio dużo czasu na świeżym powietrzu, na wolnej przestrzeni. Dobrym pomysłem będą np. wspólne spacery z dziećmi i naszym Jack Russell Terrierem. Dzieci zwykle również są aktywne fizycznie i chętnie grają w gry na powietrzu więc Jack Russell będzie ich świetnym partnerem do wspólnej gry np. we frisbee czy w piłkę, chętnie też będą aportować. Podsumowując Jack Russell jest dobrym psem dla dziecka.
Zdrowie
Jack russell terriery są ogólnie zdrowe, ale jak wszystkie psy rasowe są podatne na określone schorzenia. Nie wszystkie terriery zapadną na którąkolwiek z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważa się tę rasę.
Przy zakupie szczeniaka, znajdź odpowiedniego hodowcę z dobrą hodowlą. Powinien on posiadać świadectwa zdrowotne obojga rodziców szczeniaka. Świadectwa dowodzą, że pies przeszedł stosowne badania. Ponieważ niektóre problemy zdrowotne pojawiają się dopiero po osiągnięciu przez psa pełnej dojrzałości, nie wydaje się zaświadczeń zdrowotnych psom młodszym niż 2 lata.
Schorzenia u psa
- Choroba Legga-Calve-Perthesa – ogólnie choroba małych ras. To deformacja stawu biodrowego – można pomylić z dysplazją stawu biodrowego. Powoduje zapalenie stawów. Możliwe leczenie chirurgiczne, a dzięki rehabilitacji pies może odzyskać sprawność.
- Głuchota jest związana z białym umaszczeniem i czasami występuje u tej rasy.
- Patellar Luxation, znany również jako „zwichnięcie rzepki” – częsty problem u małych psów. Schorzenie ortopedyczne powoduje kulawiznę w nodze lub nieprawidłowy chód, coś w rodzaju skoku lub podskoku. Może prowadzić do zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów.
- Jaskra – choroba, w której ciśnienie w oku jest nienormalnie wysokie. Oczy stale wytwarzają i odprowadzają płyn zwany cieczą wodnistą. Jeśli płyn nie spłynie prawidłowo, ciśnienie wewnątrz oka wzrasta. To wysokie ciśnienie powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego, powodując utratę wzroku i ślepotę. Leczenie może polegać na operacji lub lekarstwach, w zależności od przypadku.
- Zwichnięcie soczewki (lens luxation) – powoduje przemieszczenie soczewki oka, gdy więzadło utrzymujące ją w miejscu ulega zniszczeniu. Czasami można go leczyć za pomocą leków lub operacji, ale w ciężkich przypadkach może być konieczne usunięcie oka.
Zobacz również: