Spis treści:
Charakterystyka
Sfinks, znany również pod nazwą kanadyjski bezwłosy, to rasa kota domowego, który na tle innych ras wyróżnia się brakiem sierści. Zdarza się jednak, że jego ciało pokryte jest kilkumilimetrowym meszkiem w dotyku przypominającym dobrze nam znany zamsz. Można spotkać się też z porównaniem do brzoskwini. Umaszczenie kotów różni się w zależności od pigmentacji pomarszczonej skóry, choć najczęściej spotykanym kolorem jest biały delikatnie wpadający w róż. Średnia waga przedstawiciela tej rasy waha się pomiędzy 3 a 6 kg w zależności od wieku i płci. Jak w przypadku innych zwierząt, kotki bywają mniejsze, a co za tym idzie znacznie lżejsze od kocurów. Ich głowy przypominają kształt trójkąta, nieproporcjonalnie duże uszy uroczo sterczą na boki, a wyraz twarzy potrafi dać mylne odczucie niezadowolenia pupila.
Pielęgnacja, zdrowie i dieta
Jeśli chodzi o odżywianie to kanadyjskie koty bezwłose są sporymi łakomczuchami. Pozostawienie więc stałego dostępu do pełnej miski jedzenia nie będzie dobrym rozwiązaniem dla ich wrażliwego układu trawiennego. Poza skłonnością do otyłości raczej trudno dopatrzeć się u nich innych przypadłości. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji unikniemy chorób skórnych, na które przedstawiciele tej rasy są zdecydowanie bardziej narażone od innych odmian mruczków. Kąpiel zaleca się maksymalnie dwa razy w roku, a nim zabierzemy nasze kocię na spacer w upalny, słoneczny dzień dobrze jest nasmarować jego skórę ochronnym kremem z filtrem. Konieczne jest również kontrolowanie czystości uszu oraz łap, gdyż ze względu na brak sierści i oddychanie skórą, wytwarzane przez zwierzę sebum nie ma w co się wchłonąć. Naturalna nagość kota ma również spory plus – brak linienia, co zaoszczędza nam codziennego odkurzania włosów z każdego zakamarka mieszkania.
Pamiętajmy jednak o tym, co najważniejsze – regularne wizyty u weterynarza pozwolą zareagować w razie, gdy pojawi się jakiekolwiek zagrożenie zdrowia kociaka.
Hodowla
Hodowla, której szukasz będzie zarejestrowana w WCC (World Cat Congress), czyli zrzeszeniu wszystkich międzynarodowych organizacji zajmujących się hodowlą kotów rasowych. Poza tym właściciel takiej hodowli będzie przestrzegać kodeksu etycznego oraz wykonać świadectwa zdrowia niezbędne do wyeliminowania genetycznych problemów zdrowotnych. Kocięta powinny mieć dobre warunki życia i nie przebywać w izolacji. Dobrze jest też wcześniej sprawdzić, co hodowca wie o swoich kotach i w jaki sposób je traktuje. Warto odwiedzić miejsce zamieszkania interesującego nas mitu, aby przekonać się o tym wszystkim na własną rękę i, jeśli jest to możliwe, przyjrzeć się mruczkowi, którego chcielibyśmy zabrać do swojego domu. Wszystko, co wydaje Ci się podejrzane, skonsultuj z kimś, kto może mieć większą wiedzę na temat adopcji kociąt z hodowli.
Cena
Nie ma ogólnie ustalonej ceny, jaką trzeba zapłacić za rasowego kota z hodowli. Na ostateczną kwotę wpływa wiele czynników, między innymi wiek i płeć kota, pochodzenie, wykarmienie kotki i kociąt, zabiegi wykonywane u weterynarza tj. szczepienia, odrobaczanie, kastracja oraz czipowanie. W im lepszych warunkach mruczki są chowane, tym więcej trzeba za nie zapłacić. Nie warto jednak oszczędzać na rzeczach, które wpływają na zdrowie i życie naszego przyszłego pupila. Poza tym z czasem i tak może okazać się, że coś, na czym zaoszczędziliśmy wcześniej teraz i tak jest niezbędne, a lepiej, jeśli zadbamy o tak ważne rzeczy najwcześniej jak tylko się da. Szacowana cena za kotka rasy Sfinks waha się od 1500 do 3000 złotych, a miesięczny koszt jego utrzymania nie przekracza 150 złotych.
Sfinks to rasa przyjaznych, czułych i energicznych kotów. Są bardzo inteligentne i zaradne, ale nie lubią przebywać w samotności. Świetnie dogadują się z innymi zwierzętami oraz dziećmi i starszymi osobami. Kochają być w centrum uwagi, czuć ciepło i troskę i obecność człowieka za co odpłacają się wiernością i miłością oraz swoim doborowym towarzystwem.
Opinie
W rzeczywistości koty te są niezwykle towarzyskie i czułe. Uwielbiają się przytulać i łasić, a swoje pokłady nieposkromionej energii chętnie wykorzystują podczas codziennych zabaw. Nie oznacza to jednak, że stronią od chwil relaksu – co to, to nie! Są świetnymi towarzyszami podczas leniwych niedziel spędzanych w łóżku czy na kanapie przed telewizorem. Wtedy wykorzystują okazję i wdrapują się na kolana, wtulają w ramię lub zwijają nieopodal szyi, chcąc czuć ciepło i bliskość właściciela. Mimo preferowania spędzania czasu wśród ludzi świetnie radzą sobie podczas naszej nieobecności w domu. Są bystre, sprytne i odważne, a wszystko to za sprawą ciekawości do otaczającego ich świata. Niechętnie wybierają się na dalekie wycieczki, woląc pozostać w ciągłym kontakcie z tym, co dla nich znane, ciepłe i komfortowe. Świetnie znoszą obecność innych zwierząt w domu, podobnie jak towarzystwo dzieci, które niemal idealnie nadają się na kompanów do wspólnych gier i zabaw.