Maine coon

Maine coon to rasa kotów kojarzona przede wszystkim z Kanadą. Choć legend na temat powstania tej rasy jest dużo, to nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z największych kotów domowych. Waga tych kotów potrafi przekraczać 10 kg, co oznacza iż są one większe od niejednej rasy psa. Maine coon to przede wszystkim zwierzęta bardzo wytrzymałe na srogie zimy i przystosowane do terenów półdzikich, które stanowiły ich terytorium.

Powstanie rasy

Na temat powstania rasy Maine coon krąży wiele legend. Najstarsza z historii zakładała skrzyżowanie kotów domowych ze stanu Maine z szopami praczami. Inna mówi o pochodzeniu rasy od kotów norweskich leśnych. Jeszcze jedna zakłada, że powstała ona z przekrzyżowania dzikich kotów z rasą angorską lub perską. Najstarsza legenda, choć została na podstawie wiedzy naukowej odrzucona, dała początek nazwy tej pięknej rasy – Maine od nazwy stanu a coon od angielskiej popularnej nazwy szopa pracza.

Charakterystyka rasy

Maine coon to długowłose koty niezwykle przystosowane do niekorzystnych warunków środowiskowych. Niskie temperatury czy znaczne warstwy śniegu nie są dla tych kotów niczym nadzwyczajnym. Są to zwierzęta masywne o bardzo gęstej okrywie włosowej. Masa ciała może wynosić od 4,8 kg do 11kg w przypadku samca oraz od 3,5 kg do 8 kg w przypadku samicy. Wraz z ogonem mogą one mierzyć aż 1 metr. Cechą charakterystyczną są również ustawione pod kątem uszy zakończone pędzelkami oraz najczęściej zielone lub złote skośnie ustawione oczy. Okrywa włosowa Maine coon jest dostosowana do warunków klimatycznych, w których koty te musiały bytować. Charakterystyczną cechą są dłuższe włosy na szyi, brzuchu i udach. Umaszczenia tych kotów mogą być różne, lecz najczęściej występującym i najbardziej popularnym jest umaszczenie brązowe typu tabby.

Pielęgnacja

Okrywa włosowa jest bardzo wymagająca pod względem pielęgnacji. Włosy mają tendencję do kołtunienia, co oznacza konieczność regularnego czesania. Optymalnie będzie wykonywać ten zabieg raz na kilka dni. Do tego celu przyda się metalowy grzebień, którego można nabyć w każdym sklepie zoologicznym. Częstotliwość czesania należy zwiększyć w okresie wzmożonego linienia. Ponadto, sierść tej rasy jest wodoodporna i bez wyraźnych zaleceń weterynarza nie należy rasy Maine coon kąpać. Jedynym środkiem, jakim można w razie konieczności się posiłkować jest suchy szampon. Niemniej jednak warto wprowadzić regularność w wyczesywaniu okrywy włosowej i systematycznie kontrolować kondycję włosów kota.

Żywienie

W żywieniu rasy Maine coon należy pamiętać, że jest to zwierzę mięsożerne, które wymaga spełnienia zapotrzebowania na białko zwierzęce. Dieta typowo mięsna z dodatkiem tłuszczu zwierzęcego bądź podrobów zapewni nie tylko optymalną dawkę makro i mikroelementów, ale przede wszystkim będzie wpływać na perystaltykę jelit, dobre samopoczucie jak i optymalną masę ciała pupila.

Wymagania

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż rasa Maine coon to koty duże, które potrzebują dużej ilości pożywienia. W porównaniu do mniejszych ras kotów, koszty żywienia mogą tutaj wzrosnąć aż trzykrotnie. Maine coon wywodzi się również z terenów półdzikich i ma wrodzoną chęć zdobywania terytorium. Warto tym samym zapewnić mu możliwość realizacji tego pierwotnego instynktu i zaopatrzyć mieszkanie w duży drapak czy też nawet cały podsufitowy ciąg komunikacyjny aby maksymalnie powiększyć przestrzeń życiową tej rasy.

Zdrowie

Ze względu na swoje rozmiary rasa ta narażona jest w znacznym stopniu na schorzenia stawów (np.: dysplazja stawów biodrowych) oraz na choroby serca. Warto w tym względzie zadbać o regularne wizyty u lekarza weterynarii. Przeciętna długość życia rasy Maine coon przekracza 14 lat, a nierzadko sięga nawet do 18 lat. Warto zatem zadbać o zdrowie kotka, o regularne badania u lekarza weterynarii oraz o prawidłową dietę, by jego waga była w normie.

Cena

Zakup kota rasy Maine coon należy poprzedzić dokładną obserwacją hodowcy. Warunki w jakich wychowywał się kotek oraz kondycja wpływają w znacznej mierze na zdrowie, wzrost i rozwój naszego pupila. Cena za młodego kotka nieprzeznaczonego do dalszej hodowli (wykastrowanego), w zależności od tego z jakiej hodowli pochodzi, zaczyna się już od 1000 zł a kończy na 3000 zł. Natomiast, ceny za kotki przeznaczone do dalszej hodowli zaczynają się już od 3500 zł a kończą na około 6500 zł. Jeżeli wybieramy zwierzęta do hodowli, warto skupić się na rodowodzie i na wynikach z wystaw kotów rasowych. To od tych czynników zależeć będzie w znacznej mierze jak bardzo cenny do dalszej hodowli materiał genetyczny wybieramy. Ciekawą alternatywą jest jednak adopcja kota rasy Maine coon. Zdarza się, że na portalach adopcyjnych dla kotów rasowych czy nawet w lokalnych schroniskach znajdują się właśnie koty tej rasy. Jest to ciekawa opcja i przede wszystkim o wiele tańsza od kupna kotka z hodowli.

 

Podsumowując, rasa Maine coon to jedna z największych i najbardziej długowiecznych ras kotów. Wywodzi się z Kanady, gdzie powstawała w warunkach srogiej zimy i półdzikiego terytorium, co znacznie wpłynęło na odporność i wytrzymałość tej rasy. Koty wymagają regularnego czesania i kontroli ich masy ciała. Jeżeli jednak zadbamy o ich zdrowie, to zostaną naszymi przyjaciółmi na długo.

 

Zobacz również: Ile żyją koty.