Spis treści:
Maltańczyk – kompan idealny
Maltańczyki (biszony maltańskie) należą do jednych z najstarszych raz psów, o czym świadczy ich długoletnia historia sięgająca czasów starożytności. W Polsce pojawiły się około 1320 roku, jednak dopiero w okresie międzywojennym ich popularność wzrosła. Obecnie natomiast, maltańczyki cieszą się niezwykłym powodzeniem, na co wskazuje ilość osób, które uległy ich urokowi. Co sprawia, że te białe pieski w tak prosty sposób oczarowały tysiące ludzi na świecie?
Jak wygląda maltańczyk?
Tym, co szczególnie wyróżnia maltańczyki to ich puszysta, długa i biała szata. Warto tu podkreślić, że nie spotkamy tej rasy o innym ubarwieniu, dlatego należy wystrzegać się ofert, w których wskazuje się inny wariant kolorystyczny sierści pieska. Sierść jest niezwykle przyjemna w dotyku i może sięgać nawet dwudziestu centymetrów. Nie dopuszcza się jednak, by była ona kręcona. Ich oczy są ciemne i okrągłe, dzięki czemu uwydatniają się na tle białej, jedwabistej sierści, natomiast uszy są zwisające i przylegające, o trójkątnym kształcie. Maltańczyki charakteryzują się również niewielkim wzrostem, osiągając maksymalnie 25 cm wzrostu i wagę do 4 kg. Wszystkie te cechy nadają maltańczykom ich indywidualny, uroczy charakter.
Z uwagi na to, że rasa ta charakteryzuje się wyjątkowo małym wzrostem, zdecydowanie nie należy ich miniaturyzować. Jest to niebezpieczne dla zwierzęcia i może skutkować wystąpieniem wielu chorób oraz dolegliwości.
Maltańczyki – skąd się wzięły?
Mimo tego, że maltańczyki znane były już w starożytności, to ich dokładne pochodzenie wciąż nie jest znane. Powstały teorie według, których maltańczyki przybyły z Dalekiego Wschodu lub powstały we Włoszech, na Sycylii. Wbrew nazwie, która została im przypisana, z pewnością jednak nie pochodzą z Malty, a określenie to wywodzi się z semickiego słowa „malat” oznaczającego port (zatokę).
Pieski powędrowały w towarzystwie legionów rzymskich na Wyspy Brytyjskie, gdzie szybko zdobyły sympatię i popularność w kręgach funkcjonujących tam elit. Rasa ta szczególnie podbiła serce Elżbiety I. Wraz z upływem wieków maltańczyki rozprzestrzeniły się na inne kraje takie jak Kanada czy Stany Zjednoczone.
Usposobienie maltańczyków
Maltańczyki należą do bardzo towarzyskich, wesołych i kontaktowych psów. Rodzina, w której funkcjonuje maltańczyk, ma dla niego ogromne znaczenie. Wykazują się czułością i sympatią, a co więcej – uwielbiają się przytulać i spać wraz z właścicielem. Są przy tym niezwykle aktywne, zarówno fizycznie, jak i intelektualnie, w związku z czym należy zapewnić im jak najlepsze pole do rozwoju tych aspektów. Charakteryzuje je ogromna inteligencja, co przekłada się także na skuteczną i szybką naukę, a także dobra kondycja umożliwiająca im branie udział w różnorodnych treningach. Istotne jest więc zapewnianie im uwagi i zabawy, ponieważ pozostawione same sobie mogą przyczynić się do niepożądanych szkód lub doświadczyć lęku separacyjnego, a nawet depresji zwłaszcza mając na uwadze ich ogromną potrzebę kontaktu z człowiekiem. Pieski nawiązują głęboką relację z właścicielem, a przy odpowiednim podejściu możliwe jest ich skuteczne wyszkolenie. Relacja nacechowana miłością, szacunkiem i troską poskutkuje nie tylko wspaniałą przyjaźnią, ale i również posłuszeństwem ze strony maltańczyka.
Przyjęło się, że niewielkich rozmiarów psy są głośne. Nie trzeba jednak obawiać się tego w przypadku maltańczyków, które są skłonne do głośnego szczekania jedynie w sytuacjach, gdy chcą zaalarmować swojego właściciela. W stosunku do obcych osób, zwierzęta te z początku są nieśmiałe, ale również przyjazne. Ich odpowiednie traktowanie zwróci się z nawiązką.
Maltańczyk jako szczeniak
Maltańczyki to psy wymagające dużej dawki uwagi właściciela. W związku z tym istotne jest, aby od początku przyzwyczajać szczeniaczka do sytuacji, w której pozostaje sam w domu. Dzięki temu zapobiegniemy pojawieniu się lęku separacyjnego i depresji, a piesek będzie cieszył się dobrym samopoczuciem nawet w przypadku chwilowego osamotnienia. Zaleca się również socjalizowanie pieska od najmłodszych lat w celu oswojenia go z rozmaitymi sytuacjami i okolicznościami. W ten sposób nie będzie on negatywnie reagował na obcych ludzi i zwierzęta.
Zdrowie, pielęgnacja i żywienie
Maltańczyki należą do rasy psów, które nie cierpią na choroby genetyczne i są na ogół zdrowe. Należy jednak mieć na uwadze, że pieski te nie mają podszerstka, w wyniku czego zimą istotne jest wyposażenie go w specjalne ubranie ochronne. Natomiast w trakcie letnich upałów ważne jest zapewnienie maltańczykowi chłodnej wody oraz dostępu do zacienionego miejsca. Wyższe temperatury są jednak dla nich zdecydowanie mniej uciążliwe. Niekiedy zdarza się również, że psy z tej rasy doświadczają tzw. syndromu WSDS, który charakteryzuje się sporadycznie pojawiającymi się drgawkami.
Pielęgnacja piesków, jak każdych innych zwierząt jest bardzo ważną kwestią, której nie należy bagatelizować. Jej podstawę stanowi regularne szczotkowanie sierści, najlepiej po każdym spacerze. Dzięki temu oczyścimy pieska z nabytych zabrudzeń i unikniemy skołtunienia jego włosów. Wymagane jest również przemywanie oczu pieska roztworem soli fizjologicznej lub specjalnymi preparatami dostępnymi w sklepach zoologicznych. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów z zaciekami w okolicach oczu. Ponadto, zaleca się zabieranie co jakiś czas pupila do tzw. grommera w celu jego profesjonalnego ostrzyżenia.
Maltańczyki to psy, które wbrew niewielkim rozmiarom, wyróżniają się wielkim apetytem. Wskutek tego nawet najedzone pieski mogą zabiegać o dodatkową dokładkę. Należy więc kontrolować ilość spożywanego przez nie pokarmu, aby nie doprowadzić do nadwagi. Zalecane jest karmienie zwierzątka suchą karmą przeznaczoną dla małych psów.
Hodowla
Z uwagi na ogromną popularność maltańczyków, znalezienie hodowli nie jest trudną sprawą. Należy jednak wystrzegać się tzw. pseudohodowli, które oferują miniaturki maltańczyków. Jest to okrutny zabieg, którego nie należy wspierać. Naszą czujność powinny wzbudzić również oferty obejmujące różne warianty kolorystyczne sierści piesków. Decydując się na czystej krwi maltańczyka, warto wybrać więc sprawdzoną hodowlę, która działa zgodnie z Międzynarodową Federacją Kynologiczną (FCI).
Cena maltańczyka
Hodowle mogą różnić się stawkami za pieska w zależności od sprzedawcy. Najczęściej jednak kwota maltańczyka z rodowodem oscyluje w granicach 3-5 tysięcy złotych. Warto jednak wcześniej omówić ze sprzedawcą wycenę.
Opinie o maltańczykach
Opinie na temat tej rasy psów są najczęściej pochlebne i zachęcające. Maltańczyki uważa się za wierne i czułe psy, które mocno przywiązują się do człowieka. Podkreśla się jednak przy tym, że decydując się na tę rasę, trzeba mieć na uwadze odpowiedzialność z jaką wiąże się jego posiadanie. Inną zaletą tych białych piesków jest również fakt, że są doskonałymi towarzyszami zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Należy jedynie pamiętać, aby dokładnie wytłumaczyć dziecku, że zwierzątko jest delikatne i wymaga odpowiedniego traktowania. Maltańczyki idealnie nadają się również do domu, w którym przebywają inne zwierzęta, dobrze się z nimi dogadując.