Manul stepowy

manul stepowy

Manul stepowy – charakterystyka?

O manulu stepowym zrobiło się w Polsce głośno, gdy jeden okaz uciekł z poznańskiego zoo. Ten nietypowo wyglądający kot, pochodzi z terenów Azji. Przez swoją masywną fizjonomię, był nazywany “brzydszym kuzynem kotów perskich”. Bliżej mu jednak do żbika, aniżeli do persa. Manule zawdzięczają swój nietypowy wygląd dużym, okrągłym źrenicom, spłaszczonemu pyszczkowi i szeroko rozstawionym uszom. W połączeniu z krótkimi łapkami, tworzy się obraz z jednej strony rozczulający, a z drugiej budzący lekki niepokój. Szczególnie, gdy obrazu manula dopełnią dość spore i ostre kły, które kociak chętnie pokazuje zakłócającym jego spokój fotografom.

Manul występowanie

W zależności od podgatunku, możemy spotkać manula na dzikich obszarach Mongolii, Chin, Kazachstanu, Iranu, czy Nepalu. Manule na wolności żyją około 6 lat, głównie za sprawą drapieżników, które skracają ich żywot. Mają bardzo słabo rozwinięty układ odpornościowy, co również nie pozostaje bez wpływu na długość ich życia. W ogrodach zoologicznych, manule dożywają nawet do 12 lat.

Manule są trochę, jak kameleony. Zmieniają ubarwienie w zależności od pory roku. Zimą są srebrzysto- szare, a latem ich futro staje się bardziej rude i ciemnieje.

manul stepowy

Manul stepowy – charakter

Z tym zwierzakiem trzeba się liczyć! Już nawet zdjęcia manula mówią same za siebie. Ten kot ma bardzo rozbudowaną mimikę, dzięki czemu z łatwością możemy dostrzec, kiedy coś jest nie tak. Ten mistrz wspinaczki wysokogórskiej jest, jak na prawdziwego kota przystało, samotnikiem i niechętnie opuszcza norę. Co istotne, manul bezpardonowo zajmuje jamy innych zwierząt, bo sam nie ma w zwyczaju kopania nor. Jeżeli ktoś wejdzie mu w drogę, potrafi być bardzo agresywny. Nie dajcie się zatem zwieść słodkiemu pyszczkowi i puszystemu futerku! Prowadzi nocny tryb życia, a w ciagu dnia zbiera siły na kolejne łowy. Żywi się głównie drobnymi gryzoniami, ptakami, a nawet młodymi zającami. Manule nie uciekają przed niebezpieczeństwem. Atakuje zwykle z zaskoczenia. Gdy czuje się zagrożony, zamiera w bezruchu, a kolor futra ułatwia mu wtopienie się w otoczenie. Manule stepowe, to bardzo terytorialne zwierzęta. Jeden kot zajmuje zwykle obszar liczący nawet do 4 km²!

Manul stepowy – waga

Nie jest to z pewnością mały kanapowy kociak. Dorosły osobnik mierzy do 65 cm długości i to bez ogona! Sam ogon ma zazwyczaj od 20 do 31 cm. Wagowo manul również wydaje się odstawać od dachowych krewniaków. Może osiągnąć masę od 2,4 do 4,5 kg. Wydawać by się mogło, że manul to ociężały sybaryta. Co jednak zaskakujące, bez problemu radzi sobie w wysokich górach, gdzie przebywa przez praktycznie całe swoje życie. Dodatkowo, warto pamiętać, że na sporą część masy ciała, składa się też wspaniałe futro manula.

Manul stepowy – hodowla

Manule stepowe, to dzikie zwierzęta, które w niewoli są hodowane jedynie w ogrodach zoologicznych. Podobno niechętnie rozmnażania się w niewoli, dlatego każde narodziny nowych kociąt, to ogromny powód do radości dla pracowników zoo. Przeciętny miot liczy od  3 do 4 kociąt, ale może też trafić się miot liczący nawet 6 manuli. Ciąża trwa zwykle od 66 do 75 dni, a samice mogą zachodzić w ciąże już po pierwszym roku życia.

Populacja manuli sukcesywnie jednak maleje, a to za sprawą kłusowników, szczególnie łasych na piękne i gęste futro manuli. Na szczęście udało się stworzyć dla nich rezerwat, gdzie nic nie zagraża ich egzystencji. Jest to teren w górach Ałtaj, między Kazachstanem a Mongolią. Ten teren jest traktowany, jak swoiste sanktuarium manuli.

Manul stepowy – cena

Przejdźmy teraz do ceny manula stepowego. Ile kosztuje ta rasa kota i czy trudno ją zakupić? Jeżeli oczyma wyobraźni już widzisz biegającego po Twoim mieszkaniu manula, to niestety rozczarujesz się. Jak większość dzikich zwierząt, zobaczysz je na żywo  tylko w zoo lub podczas egzotycznej wycieczki. Obecnie nie ma możliwości, aby kupić manula stepowego z legalnego źródła. Jest to gatunek chroniony, a co za tym idzie, nie możemy tego zwierzaka traktować w kategorii domowego pupila. Nie istnieje żadna legalna masowa hodowla manuli. Kłusownicy natomiast handlują nielegalnie futrami, tłuszczem i narządami tych kotów. Tak więc niska cena manula steopowego powinna nas z pewnością zaniepokoić, gdyż może pochodzić z nielegalnej hodowli.

Zobacz też: Baza weterynarzy w Polsce

Manul stepowy – opinie

Po brawurowo ucieczce z poznańskiego zoo, manul stał się bohaterem licznych memów. Niektórzy dopatrywali się na zdjęciach manula – uciekiniera, sporego niezadowolenia z faktu, że został złapany. Domagali się nawet jego natychmiastowego wypuszczenia z niewoli! Jednak nie ma się co łudzić, manul nie przeżyłby długo na wolności w Polsce. Raczej nie miałby większych szans w walce z naszymi rodzimymi kotami, które w przeciwieństwie do manula są bardzo zwinne. Dodatkowo, mimo grubego futra, mógłby mieć poważny problem z przeżyciem polskiej zimy. Wiele wskazuje na to, że manul stepowy zagości w memach na stałe, podobnie jak znane wszystkim doskonale małpy nosacze. Naukowcy mają nadzieję, że wraz z rosnącą popularnością manuli m. in. w mediach społecznościowych, będzie możliwe wdrożenie skuteczniejszych programów ochronnych. Dzięki temu, jest szansa, że manule stepowe nie staną się za kilka dekad tylko obiektami muzealnymi.