Spis treści:
Manul stepowy – charakterystyka
O manulu stepowym zrobiło się w Polsce głośno, gdy jeden okaz uciekł z poznańskiego zoo. Ten nietypowo wyglądający kot, pochodzi z terenów Azji. Przez swoją masywną fizjonomię, był nazywany „brzydszym kuzynem kotów perskich”. Bliżej mu jednak do żbika, aniżeli do persa. Manule zawdzięczają swój nietypowy wygląd dużym, okrągłym źrenicom, spłaszczonemu pyszczkowi i szeroko rozstawionym uszom. W połączeniu z krótkimi łapkami, tworzy się obraz z jednej strony rozczulający, a z drugiej budzący lekki niepokój. Szczególnie, gdy obrazu manula dopełnią dość spore i ostre kły, które kociak chętnie pokazuje zakłócającym jego spokój fotografom.
Najważniejsze informacje w pigułce:
- Manule stepowe nie są dostępne w sprzedaży, a więc nie jest możliwe podanie ich ceny!
- Manul stepowy waży od 2,4 do 4,2 kg
- Manul stepowy występuje głównie w Azji na wolności
- Zagrożeniem na manula stepowego jest kłusownictwo
- Manul stepowy żyje nawet 12 lat.
Manul występowanie
W zależności od podgatunku, możemy spotkać manula na dzikich obszarach Mongolii, Chin, Kazachstanu, Iranu, czy Nepalu.
Ile żyją manule?
Manule na wolności żyją około 6 lat, głównie za sprawą drapieżników, które skracają ich żywot. Mają bardzo słabo rozwinięty układ odpornościowy, co również nie pozostaje bez wpływu na długość ich życia. W ogrodach zoologicznych, manule dożywają nawet do 12 lat. Tak więc na pytanie o długość życia manula stepowego najwłaściwsza odpowiedź to między 6 a 12 lat.
Manule są trochę, jak kameleony. Zmieniają ubarwienie w zależności od pory roku. Zimą są srebrzysto- szare, a latem ich futro staje się bardziej rude i ciemnieje.
Manul stepowy – charakter
Z tym zwierzakiem trzeba się liczyć! Już nawet zdjęcia manula mówią same za siebie. Ten kot ma bardzo rozbudowaną mimikę, dzięki czemu z łatwością możemy dostrzec, kiedy coś jest nie tak. Ten mistrz wspinaczki wysokogórskiej jest, jak na prawdziwego kota przystało, samotnikiem i niechętnie opuszcza norę. Co istotne, manul bezpardonowo zajmuje jamy innych zwierząt, bo sam nie ma w zwyczaju kopania nor. Jeżeli ktoś wejdzie mu w drogę, potrafi być bardzo agresywny. Nie dajcie się zatem zwieść słodkiemu pyszczkowi i puszystemu futerku! Prowadzi nocny tryb życia, a w ciagu dnia zbiera siły na kolejne łowy. Żywi się głównie drobnymi gryzoniami, ptakami, a nawet młodymi zającami. Manule nie uciekają przed niebezpieczeństwem. Atakuje zwykle z zaskoczenia. Gdy czuje się zagrożony, zamiera w bezruchu, a kolor futra ułatwia mu wtopienie się w otoczenie. Manule stepowe, to bardzo terytorialne zwierzęta. Jeden kot zajmuje zwykle obszar liczący nawet do 4 km²!
Manul stepowy – waga
Nie jest to z pewnością mały kanapowy kociak. Dorosły osobnik mierzy do 65 cm długości i to bez ogona! Sam ogon ma zazwyczaj od 20 do 31 cm. Wagowo manul również wydaje się odstawać od dachowych krewniaków. Może osiągnąć masę od 2,4 do 4,5 kg. Wydawać by się mogło, że manul to ociężały sybaryta. Co jednak zaskakujące, bez problemu radzi sobie w wysokich górach, gdzie przebywa przez praktycznie całe swoje życie. Dodatkowo, warto pamiętać, że na sporą część masy ciała, składa się też wspaniałe futro manula.
Manul stepowy – hodowla
Manule stepowe, to dzikie zwierzęta, które w niewoli są hodowane jedynie w ogrodach zoologicznych. Podobno niechętnie rozmnażania się w niewoli, dlatego każde narodziny nowych kociąt, to ogromny powód do radości dla pracowników zoo. Przeciętny miot liczy od 3 do 4 kociąt, ale może też trafić się miot liczący nawet 6 manuli. Ciąża trwa zwykle od 66 do 75 dni, a samice mogą zachodzić w ciąże już po pierwszym roku życia.
Populacja manuli sukcesywnie jednak maleje, a to za sprawą kłusowników, szczególnie łasych na piękne i gęste futro manuli. Na szczęście udało się stworzyć dla nich rezerwat, gdzie nic nie zagraża ich egzystencji. Jest to teren w górach Ałtaj, między Kazachstanem a Mongolią. Ten teren jest traktowany, jak swoiste sanktuarium manuli.
Czy manula można trzymać w domu?
Manule stepowe to zagrożony gatunek zwierząt, który niedostępny jest w prywatnych hodowlach, ani na sprzedaż. Z tego powody nie można go trzymać w domu, tym bardziej, że jest to dzikie zwierze, a więc trzymanie go w prywatnym domu byłoby nie tylko nielegalne, ale też niebezpieczne!
Manul stepowy – cena
Przejdźmy teraz do ceny manula stepowego. Ile kosztuje ta rasa kota i czy trudno ją zakupić? Jeżeli oczyma wyobraźni już widzisz biegającego po Twoim mieszkaniu manula, to niestety rozczarujesz się. Jak większość dzikich zwierząt, zobaczysz je na żywo tylko w zoo lub podczas egzotycznej wycieczki. Obecnie nie ma możliwości, aby kupić manula stepowego z legalnego źródła. Jest to gatunek chroniony, a co za tym idzie, nie możemy tego zwierzaka traktować w kategorii domowego pupila. Nie istnieje żadna legalna masowa hodowla manuli. Kłusownicy natomiast handlują nielegalnie futrami, tłuszczem i narządami tych kotów. Tak więc niska cena manula steopowego powinna nas z pewnością zaniepokoić, gdyż może pochodzić z nielegalnej hodowli.
Zobacz też: Baza weterynarzy w Polsce
Manul stepowy – opinie
Po brawurowo ucieczce z poznańskiego zoo, manul stał się bohaterem licznych memów. Niektórzy dopatrywali się na zdjęciach manula – uciekiniera, sporego niezadowolenia z faktu, że został złapany. Domagali się nawet jego natychmiastowego wypuszczenia z niewoli! Jednak nie ma się co łudzić, manul nie przeżyłby długo na wolności w Polsce. Raczej nie miałby większych szans w walce z naszymi rodzimymi kotami, które w przeciwieństwie do manula są bardzo zwinne. Dodatkowo, mimo grubego futra, mógłby mieć poważny problem z przeżyciem polskiej zimy. Wiele wskazuje na to, że manul stepowy zagości w memach na stałe, podobnie jak znane wszystkim doskonale małpy nosacze. Naukowcy mają nadzieję, że wraz z rosnącą popularnością manuli m. in. w mediach społecznościowych, będzie możliwe wdrożenie skuteczniejszych programów ochronnych. Dzięki temu, jest szansa, że manule stepowe nie staną się za kilka dekad tylko obiektami muzealnymi.
Czy manul jest niebezpieczny?
Manule stepowe nie są niebezpiecznymi zwierzętami. Pamiętać jednak należy, że są to zwierzęta dzikie, które spotkać możemy głównie w zoo, a jeśli chcielibyśmy je zobaczyć w naturalnych warunkach to najłatwiej przyjdzie nam to w Azji. Kiedy w 2020 z ogrodu zoologicznego w Poznaniu uciekł manul stepowy, wiele osób zastanawiało się, czy te koty są agresywne w stosunku do ludzi i innych zwierząt, jak np. psy i czy będą zagrożeniem dla mieszkańców miasta. Trudności w schwytaniu wówczas zbiegłego z zoo manula wynikały z faktu, że jest to niezwykle zwinne zwierze, ale mimo wszystko samo z siebie nie przejawia skłonności do atakowania ludzi. Wyjątkiem mogłyby być sytuacje, gdyby czuło się bardzo zagrożone. Tak więc manule są bezpieczne.
Czy manula można oswoić?
Manule to piękne, dzikie koty, które wiele ludzi pragnie posiadać na własność i zastanawia się nad tym, czy manula można zakupić prywatnie, a jeśli tak to czy można to zwierze oswoić i trzymać w domu. Otóż na żadne z tych pytań nie ma pozytywnej odpowiedzi. Jest to zwierzę dzikie i choć niezwykle przyjazne i nieagresywne to jednak cały czas pozostaje dzikim stworzeniem i powinniśmy je oglądać na wolności lub w zoo, a w żadnym wypadku kupować w nielegalnych hodowlach i próbować oswoić i mieszkać z manulem stepowym. Tak więc zdecydowanie manula nie można oswoić. Tego typu próby mogą się skończyć bardzo źle dla nas i osób przebywających w otoczeniu manula.
Co jedzą manule?
Manule stepowe to dzikie koty, które odżywiają się przede wszystkim upolowanymi gryzoniami i niekiedy ptakami. Zwykle polują z zasadzki, a więc czekają na swoją ofiarę w ukryciu, a gdy nadejdzie odpowiedni moment ruszają do ataku i chwytają ją między zęby. Na liście ulubionego pożywienia manuli stepowych są: myszy, szczury, wiewiórki, chomiki czy myszoskoczki.