Pomeranian – szpic miniaturowy

Psy od wielu lat uważane są za najlepszych przyjaciół człowieka. Ich wierność i przywiązanie sprawiają, że coraz częściej stają na równi innym członkom rodziny. Czworonogi podobnie, jak ludzie mają indywidualne cechy charakteru. Dzięki ich poznaniu każdy będzie mógł wybrać kogoś dla siebie i stworzyć z nim doskonały duet.

Charakterystyka rasy

Ojczyzną psów należących do rasy szpic miniaturowy – pomeranian są Niemcy, gdzie po raz pierwszy ich obecność odnotowano około 1700 roku. Ich wielkość zwiniętych w kłębek wynosi od 18 do 22 centymetrów. Waga waha się w granicach od 1,9 do 3,5 kilogramów. Cechą wyróżniającą je spośród innych czworonogów jest sierść, która jest niezwykle obfita i występuje w dużej ilości. Posiadają również charakterystyczną włochatą obręcz na kształt kołnierza. Szpice można spotkać w kolorach czarnym, białym, brązowym, pomarańczowym, szarym lub łaciatym na białym tle. Ich ziemskie życie trwa przeważnie od 13 do 15 lat. Najlepsze warunki atmosferyczne dla tej rasy to mniejsze temperatury i niewielka ilość słońca. Cena, którą trzeba zapłacić, aby szczeniak stał się naszą własnością waha się w od 4 000 do 8 000.

Poreranian w Polsce i Cena

Właścicielką pierwszego psa rasy szpic miniaturowy – pomeranian w Polsce była pani Ewa Uhma, która sprowadziła go w roku 1985 z Holandii. Dzięki sprowadzeniu suczki o imieniu Yuko Dandy Xandriny w kraju rozpoczęła się hodowla Vega. Obecnie jest ich kilkanaście. Cena, którą trzeba zapłacić, aby szczeniak stał się naszą własnością waha się w od 4 000 do 8 000 zł.

Najważniejsze cechy charakteru

Szpic miniaturowy pomeranian to niewielki piesek uposażony w ogromną ilość odstającej sierści, która jest niezwykle miła w dotyku. Jego pyszczek ma szpiczasty kształt a duże ciemne oczka wzbudzają sympatię. Jest przyjazny względem zwierząt, dorosłych a także najmłodszych. Chętnie się z nimi bawi i opiekuje, jednak należy uważać, aby dzieci ze względu na jego niewielkie rozmiary i delikatność nie zrobiły mu krzywdy. Jednocześnie poznając nowych ludzi i otoczenie jest ostrożny i potrzebuje dłuższej chwili, aby się oswoić z nową sytuacją. Na co dzień Pomeranian ma ciekawskie usposobienie. Chętnie zagląda w różne kąty, co nie zawsze może podobać się jego właścicielom. Potrzebuje dużo ruchu, ale niekoniecznie chodzi tu o długie, wielogodzinne spacery. Nie należy również spodziewać się go znoszącego do domu upolowaną zwierzynę. Nie przejawia on bowiem skłonności łowieckich. Mimo to odznacza się czujnością i dobrym słuchem. Zaniepokoi go każdy podejrzany dźwięk, co od razu zasygnalizuje głośnym szczeknięciem.

Wady:

– upór przez który trudno go przekonać do wykonania jakiejś czynności,

– jego wrażliwy na dźwięki słuch sprawia, że często i niespodziewanie szczeka,

– w kontaktach z najmłodszymi dziećmi należy uważać, aby te nie zrobiły mu krzywdy,

– pomimo niewielkiego wzrostu wykazuje się niezwykłą odwagą względem innych psów, przez co może zaczepiać większe od siebie zwierzęta.

Zalety:

– nie potrzebuje dużej ilości spacerów,

– jest wiernym i oddanym przyjacielem i członkiem rodziny,

– potrafi szybko dostosować się do różnorodnych warunków,

– jego utrzymanie nie wymaga dużych nakładów finansowych od właściciela,

– jego sierść jest łatwa w utrzymaniu.

 

Dla kogo rasa

Psy staną się wiernymi towarzyszami osób starszych, mało aktywnych, które większość swojego dnia spędzają w domu. To niezwykle towarzyska rasa psów, która nienawidzi samotności. Potrzebują one również wiele cierpliwości, dlatego nie zaleca się ich cholerykom, ludziom impulsywnym oraz niespokojnym duchom.

Opinie na temat rasy

Psy należące do rasy szpic miniaturowy pomeranian z roku na rok zyskują coraz większe uznanie i sympatię pośród ludzi. Pozytywne opinie innych właścicieli oraz hodowców sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Również w Polsce. Może to zasługa Boo i jego popularności w mediach społecznościowych, albo oryginalnego wyglądu i niewielkich rozmiarów, dzięki którym będzie mógł zamieszczać również w niewielkim mieszkanku w bloku. Ta rasa jest również bardzo popularna wśród celebrytów i gwiazd, co niewątpliwie wpływa pozytywnie na podniesienie ich rangi i jednocześnie ceny za psa.

Ciekawostki

Psy rasy szpic miniaturowy – pomeranian zostały uznane ze najsłodsze na świecie za sprawą Boo, gwiazdy internetu. Przez dłuższy czas na Facebooku oraz Instagramie można było śledzić i podziwiać jego zdjęcia, które udostępniała jego właścicielka.

Właścicielami piesków tej rasy bardzo często są lub byli artyści. Dzięki ich ogromnemu przywiązaniu stali się ich wiernymi towarzyszami w procesie twórczym. Taki przyjacielem mógł się poszczycić Michał Anioł, czy też Wolfgang Amadeusz Mozart.

Nie da się jednak nie zauważyć tego, że obok wielu pozytywnych opinii pojawiają się również te negatywne. Przeciwnicy tej rasy skarżą się na zbyt wysoką cenę, jaką trzeba zapłacić za szpica, długotrwałą i męczącą pielęgnację oraz głośne usposobienie, które może przeszkadzać sąsiadom i innym domownikom.

Zobacz też: Imiona dla psa