Posokowiec bawarski to popularna wśród myśliwych rasa psów, które po posoce, czyli krwi ustrzelonego zwierzęcia, odnajdują je w lesie. Rasa ta obecnie nadal służy myśliwym, ale coraz częściej brana jest również jako pies rodzinny. Posokowce to psy oddane opiekunowi i lubiące dzieci, jednak należy pamiętać o ich bardzo silnym instynkcie i zmysłowi węchu, który powodować może ucieczki. Jakiej opieki wymaga posokowiec bawarski i dla kogo rasa ta będzie najlepsza?
Spis treści:
Posokowiec bawarski – historia rasy
Nazwa rasy posokowiec bawarski bierze się od słowa posoką, co oznacza krew. Te myśliwskie psy bowiem podążają za wywęszonymi śladami krwi zostawionymi przez postrzeloną zwierzynę. Jest to stara rasa myśliwska, bliski kuzyn nieco większego posokowca hanowerskiego.
Dawne posokowce swoich przodków mają w średniowiecznej Francji, gdzie myślistwo było niezwykle ważnym elementem kultury i życia, a historyczne zapiski tych o psach pochodzą z dworu książąt hanowerskich.
Europejskie psy myśliwskie, które były najliczniej hodowane przez myśliwych przed XIX wiekiem i wynalezieniem broni palnej to tzw. spruthund. Były dalszymi przodkami posokowca bawarskiego, bo w XIX wieku zmieniono metody polowania i zaczęto hodować psy idące po krwi zwierzęcia. Schweisshund (shweiss znaczy po niemiecku krew) tropiące ustrzelone dziki lub jelenie były najbliższymi przodkami dzisiejszego posokowca. Dały one rasę posokowiec hanowerski, który okazał się nieco za ciężki na tropienie w górach. Stworzono więc, mieszając hanowerczyka z dużo lżejszymi bawarskimi górskimi psami gończymi, nową rasę nazwaną posokowiec bawarski. Jej twórcą jest Joseph v. Karg Bebenburg de Reichenal.
Posokowiec bawarski – wygląd
Posokowce bawarskie to psy średnio-duże o krótkiej, gładkiej i lśniącej sierści. Mają charakterystyczną długą kufę i duże, oklapnięte uszy.
Wymiary i waga posokowca bawarskiego
Samce mierzą 47-52 cm w kłębie, suki zaś 44-48 cm. Waga posokowców bawarskich waha się od 18 do 25 kg, ale niektóre suki z bardzo lekką kością mogą ważyć nawet 15 kg.
Umaszczenie
Możliwe umaszczenia posokowca bawarskiego to: płowoczerwona, ciemnopłowa, jasnopłowa, szaropłowa, czerwień jelenia, pręgowana lub z czarnym nalotem. Kufa i uszy zawsze są ciemniejsze.
Posokowiec bawarski cena
Posokowce bawarskie nie są bardzo popularną i drogą rasą psów. Cena szczenięcia z hodowli zarejestrowanej w ZKwP, czyli Związku Kynologicznym w Polsce wynosi od 3,5 do 5 tysięcy złotych w zależności od tytułów wystawowych rodziców szczeniąt i renomy hodowli.
Usposobienie psa posokowiec bawarski
Posokowce bawarskie to psy przede wszystkim myśliwskie, należy mieć to na uwadze, biorąc je jako psa rodzinnego. Psy te wraz z myśliwym przemierzają niezmordowanie lasy i ustrzeloną zwierzynę muszą wywęszyć bardzo daleko, idąc po śladzie krwi. Charakteryzuje je zatem spory instynkt i dokonały węch, a także nieustępliwość, bo kiedy znajdą jeszcze żyjącego dzika nie mogą uciekać tylko oszczekiwać go, aż do przyjścia myśliwego. Charakter ich pracy mówi dużo o ich usposobieniu.
Pewność siebie, nieustępliwość to tylko niektóre z ich cech. Muszą być jeszcze dosyć niezależne, by samemu podążać za tropem, ale nie na tyle, by wyrywać się ze smyczy, płoszyć zwierzynę i nie słuchać komend myśliwego. Dlatego mimo dużej chęci pójścia za tropem nie są psami kompletnie zafiksowanymi na ślady jak np. bloodhoundy.
Czy posokowce bawarskie nadają się na psy rodzinne?
Posokowce bawarskie lubią się uczyć, są chętne do wspólnej zabawy, aportowania i mimo swojej niezależności słuchają, co mówi do nich przewodnik. Niestety jako psy rodzinne często nie są w ogóle szkolone i posokowiec taki będzie chodził własnymi ścieżkami i nigdy nie będzie go można spuścić z długiej smyczy. Dlatego od początku posiadania psa tej rasy powinno się szkolić je z zakresu posłuszeństwa np. skupiania uwagi na przewodniku, przywołaniu i angażowaniu we wspólne zabawy. Posokowiec bawarski może nawet uczestniczyć w nauce sportów kynologicznych na amatorskim poziomie takich jak agility, frisbee, flyball czy posłuszeństwo sportowe, gdyż są to psy lubiące zajęcie, atletyczne zbudowane i zwinne.
Czy posokowce bawarskie są agresywne?
Posokowce bawarskie to czworonogi przyjazne, niemające problemów z agresją do innych psów, ale wymagające socjalizacji np. na zajęciach psiego przedszkola.
Posokowce bawarskie są oddane przewodnikowi i rodzinie, jeśli ich ludzie zaspokoją potrzeby psychiczne i fizyczne tak wymagającego psa.
Posokowiec bawarski – hodowla
Posokowce bawarskie należy kupować w hodowli zarejestrowanej w ZKwP, które podlega pod FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną. Mimo że badania nie są wymagane, to dobry hodowca zawsze bada swoje psy i tylko od takich osób wybierajmy przyszłego pupila. Po zakupie szczenięcia otrzymamy metrykę jego urodzenia, która uprawnia nas do wyrobienia psu rodowodu. Aby posokowiec bawarski otrzymał uprawnienia hodowlane i mógł być rozmnażany, musi ukończyć minimum 3 wystawy psów rasowych z minimum 3 ocenami doskonałymi.
Posokowce bawarskie podlegają próbom pracy, o ile chcemy, aby nasz pies uzyskał tytuł Interchampiona. Próby takie organizowane są corocznie przez Polski Związek Łowiecki. Psy, które ukończyły 9 miesięcy, uczestniczą w egzaminie polegającym na podążaniu za krwią zwierzyny, ułożoną dwa dni wcześniej na długości kilometra. Egzamin trwa 45-60 minut a komisja ocenia prace na tropie, to jak pies zachowuje się po znalezieniu zwierzyny, a także posłuszeństwa. Element posłuszeństwa polega, na zostawieniu psa samego w pozycji waruj lub siad i reakcję na oddane wtedy strzały.
Posokowiec bawarski – dla kogo szczeniak?
Posokowce bawarskie nie są zdecydowanie psami, które odnajdą się u mało aktywnych emerytów. Spacery dookoła bloku im nie wystarczą, pies żyjący w ten sposób będzie nieszczęśliwy, otyły i będzie wykazywał problemy behawioralne.
- Polski owczarek nizinny
- Tosa Inu
- Karelski pies na niedźwiedzie
- Owczarek australijski
- Imiona dla psów – spis
Najlepszym domem dla podkowców jest dom pracujący, szczególnie w myśliwskie, czy w inny sposób związany z pracą nosem. Posokowce nie pogardzą również aktywnymi wędrówkami do lasu, bikejoringiem, canicorssem i szkoleniem z zakresu psich sportów.
Czy posokowce lubią dzieci?
Posokowce bawarskie tolerują dzieci, są psami towarzyskimi, lubią się przytulać i są bardzo sympatyczne. Uważajmy jednak na ich kontakty z pociechami, bo nawet cierpliwy posokowiec przyparty przez dziecko do muru i niemogący uciec od nadmiernych pieszczot, może ugryźć.
Posokowiec bawarski – żywienie i pielęgnacja
Zarówno żywienie, jak i pielęgnacja posokowca bawarskiego nie są wymagające. Pies tej rasy musi jeść bardzo dobrą, zbilansowaną karmę suchą lub mokrą dedykowaną do wieku. Można z powodzeniem karmić je dietą BARF, jednak jest ona niezwykle wymagająca dla opiekuna.
Posokowce bawarskie mają krótką i grubą sierść, która przy wylince może wbijać się w dywany i tapicerkę, ale ich linienie nie jest bardzo obfite, a sierść nie wymaga pielęgnacji na co dzień. Warto zaglądać psom tej rasy do uszu czyszcząc je od czasu do czasu i kupić miskę na wodę dla psów z długimi uszami.
Posokowiec bawarski – zdrowie
Posokowce bawarskie są rasą zdrową, żyjąca dość długo, bo nawet do 13-14 lat.
Choroby rasy
Cierpieć mogą na dysplazję stawów biurowych, rzadziej łokciowych. Warto dbać o higienę ich długich uszu, a także uważać na zranienia oka w trawie w czasie pracy.