Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na pudla miniaturowego. Co dokładnie warto wiedzieć o psach tej rasy? Jak powinna wyglądać pielęgnacja?
Spis treści:
Pudel toy – charakterystyka
Warto wiedzieć, że pudle toy są bardzo czułe i sympatyczne. Oczywiście najlepiej będą się czuły w towarzystwie najbliższych. Z kolei źle będą znosiły samotność. W zdecydowanej większości przypadków będą domagały się, by poświęcano im możliwie jak najwięcej czasu. Godny uwagi jest jednak fakt, że omawiana rasa psa ma skłonności do ucieczek. Należy zaznaczyć, że co prawda pudel toy nie jest chętny, by samotnie oddalać się od właściciela, ale rekomendowane jest uważne pilnowanie pupila w trakcie spacerów.
Wygląd i wymiary psa pudel toy
Pudel toy jest harmonijnie zbudowanym psem o prostym i krótkim grzbiecie, a także szerokiej i głębokiej klatce piersiowej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że głowa przedstawiciela omawianej rasy jest długa. Ponadto mózgoczaszka jest praktycznie równa długości kufy, na której z kolei znajduje się brązowa lub czarna trufla. Warto wspomnieć o oczach. Są one umiejscowione na wysokości stopu. Wyróżniają się migdałowym kształtem. Uszy są natomiast stosunkowo długie i nie tylko opadają wzdłuż policzków, ale również rozszerzają się poniżej nasady. Można również zaobserwować, że są zaokrąglone na końcach. Nie można zapomnieć, że pudle miniaturowe mają lekko łukowatą szyję i bardzo mocną szyję. Tułów przedstawicieli tej rasy jest prawie kwadratowy, a ogon osadzony na poziomie lędźwi. Wysokość w kłębie pudla miniaturowego oscyluje od 28 do 35 cm, a waga przeważnie wynosi od 4 do 7 kg.
Opinie
Znaczna większość właścicieli opisuje pudle, jako psy bardzo pozytywnie nastawione do człowieka i radosne. Warto wiedzieć, że pozytywne opinie dotyczące omawianej rasy są związane nie tylko z ich inteligencją, ale również kwestiami zdrowotnymi. Pudle miniaturowe bardzo rzadko chorują. Z kolei osoby posiadające dorosłe osobniki nie odwiedzają zbyt często gabinetów weterynaryjnych.
Historia rasy pudel toy
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że miniaturowy pudel Toy jest w najprostszym możliwym ujęciu mniejszą wersją pudla średniego. Godny uwagi jest fakt, że według wzorca przedstawiciele omawianej rasy powinny przypominać pomniejszonego pudla średniego przy jednoczesnym zachowaniu takich samych proporcji. Ponadto pies nie może wykazywać żadnych cech skarłowacenia. Należy zaznaczyć, że historia pudli sięga XV wieku. Najprawdopodobniej psy pochodzą od dowodnego barbeta z Francji, który był skrzyżowany z hiszpańskim lub portugalskim psem wodnym. Wizerunki wspomnianych psów były utrwalone w XV wieku w niemieckich oraz francuskich podaniach.
Wielonarodowe związki pudli przyczyniły się do sytuacji, że wiele krajów zaczęło rościć pretensje do pudla jako rasy. W rezultacie FCI podjęło decyzję, że pudel jest rasą francuską. Godny uwagi jest fakt, że miniaturowego pudla w przeszłości wykorzystywano do poszukiwań truffli. Ogromna popularność tej rasy rozpoczęła się na dworze Ludwika XV. Z kolei od czasów Ludwika XVI zaczęto wspomniane pudle miniaturyzować. Pudel truflowy wraz z pudlem miniaturowym dały początek odmianie toy, której powstanie szacuje się na pierwszą połowę XX wieku. Należy również mieć świadomość, że pierwszy wzorzec pudla toy opracowano w 1880 roku.
Pudel toy – szczeniak
Warto wiedzieć, że małe pudelki będą wymagały właściwej stylizacji, która musi rozpocząć się już w hodowli. Szczeniaki w pierwszym etapie swojego życia będą uczyły się odpowiednich zachowań od swojej matki. Kolejnym etapem będzie oczywiście nauka prawidłowych zachowań w relacji z człowiekiem i otoczeniem. Jeżeli wspomniana wcześniej socjalizacja zostanie właściwie przeprowadzona, można będzie mieć całkowitą pewność, że psy nie będą bały się dźwięków czy innych zwierząt spotkanych na spacerach. Pies musi zapoznać się z pewnymi zachowaniami, a także poznać nauczyć się reakcji na możliwie największą liczbę dźwięków, zapachów czy sytuacji.
Charakter psa
Pudel toy jest niezwykle serecznym i energicznym psem. Ponadto doskonale zda egzamin, jako pies do towarzystwa. Nie można zapomnieć wspomnieć, że jest bardzo dobrym psem stróżującym. Pudel toy będzie bardzo chętnie ogłaszał przyjście gości, jednak z zasady jest niezwykle łagodny. Warto wiedzieć, że psy są wyjątkowo wrażliwe na intonację głosu, a także bardzo łatwo poddają się różnego rodzaju psim szkoleniom. Zalecane jest, by dzieci traktowały te delikatne i małe psy z ogromną dozą ostrożności.
Żywienie
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pudel toy może spożywać mokrą, półwilgotną lub suchą karmę. Można również zdecydować się na podawanie surowego jedzenia z suplementacją. Należy jednak pamiętać, aby pożywienie było rozdrobnione, a kolei chrupki niewielkich rozmiarów. Omawiana rasa psa ma bowiem niedużą kufę, przede wszystkim w starszym wieku. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że może mieć problemy z gryzieniem pokarmu.
Pielęgnacja pudla toy
Warto wiedzieć, że sierść miniaturowego pudla odrasta stosunkowo szybko. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że właściciele psów wraz ze swoimi pupilami składają wizytę u groomer przynajmniej raz na dwa miesiące. Gruba i gęsta szat będzie bowiem wymagała szczególnej pielęgnacji. Zalecane jest codzienne wykonywanie szczotkowania. Należy mieć świadomość, że w przypadku pudli miniaturowych istotne znaczenie będzie miało kontrolowanie stanu uzębienia raz w tygodniu. Jest to spowodowane tym, że psy miniaturowych ras mają zdecydowanie większe problemu z kamieniem nazębnym. Nie można zapomnieć, by codziennie myć zęby swojemu pupilowi. Do słabych punktów związanych z pielęgnacją psów omawianej rasy należy zaliczyć również uszy. Jeżeli nie będą regularnie czyszczone, ulegają infekcjom. Właściciele psów powinni kontrolować je raz w tygodniu.
Pudel toy – cena
Należy mieć świadomość, że cena pudla Toy oscyluje od 3 do 9 tysięcy złotych.
Długość życia
Warto wiedzieć, że długość życia psów omawianej rasy szacowana jest na 17-18 lat.