Cocker spaniel

cocker spaniel

Cocker spaniel to rasa znana od dawna nie tylko miłośnikom psów, ale także z literatury! Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się psami zna psy tej rasy. Zna je także każdy, kto widział film Walta Disneya „Zakochany kundel” – Lady była właśnie cocker spanielem. Te pieski, chowane w odpowiednich warunkach są zawsze zadowolone, żywe i przyjacielskie. To właśnie dlatego stały się tak popularne także i w Polsce, mimo że to tak naprawdę psy myśliwskie. Przyjrzyjmy się zatem tej rasie.

Historia rasy

Cocker spaniele popularnie zwane po prostu spanielami to rasa znana już od dawna – czytamy o nich chociażby w dziełach Shakespeare’a. Mimo że są nazwane angielskimi, płynie w nich hiszpańska krew – stamtąd właśnie pochodzą. Te pieski świetnie sprawdziły się podczas polowań do płoszenia ptaków, czy też w polowaniu na mniejsze zwierzęta. Mniej więcej w XX wieku amerykanie zaczęli hodować jej ze względu na ich walory wystawowe, przez co dziś są trochę mniejsze niż ich wyspiarscy krewni. Anglicy z kolei stawiali na ich pracę i użyteczność. Dziś wyróżniamy więc dwie osobne rasy tych wspaniałych psów – cocker spaniele angielskie oraz cocker spaniele amerykańskie.

Wymiary psa

Angielskie cocker spaniele to psy średniej wielkości, sklasyfikowane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną jako grupa VIII, sekcja 2, numer wzorca 5. Jego wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 41 cm. Waga cocker spanieli angielskich wynosi zwykle od 11 do 16 kilogramów. Oczywiście suki są nieznacznie mniejsze od psów, podobnie jak w przypadku innych ras. Psy te znane są ze swojej pięknej, jedwabistej sierści przylegającej do ciała oraz owłosionych łap przednich. Choć ich sierść jest raczej półdługa, ich długie, owłosione uszy wyglądają jak pukle długich włosów. Jeśli szukacie piesków o idealnym odwzorowaniu wzorca rasy, musicie wiedzieć, że tylko na uszach włosy mogą być pofalowane. Najczęściej spotykane są cocker spaniele złote i czarne, jednak spotkać można też osobniki rude, czekoladowe, niebieskie, nakrapiane, cytrynowe, z podpalaniem lub bielą.

Cocker spaniel cena

Cena cocker spaniela to najczęściej kilka tysięcy złotych. Osobniki ze sprawdzonych hodowli kosztują od 3-4 tysięcy złotych w górę. W przypadku szczególnie szlachetnie urodzonych piesków cena 5-6 tys. zł za szczeniaka nie powinna dziwić.

Jeśli chcecie zdecydować się na pieska tej rasy, zdecydowanie warto znaleźć odpowiednie hodowle zatwierdzone przez Związek Kynologiczny w Polsce. To co prawda sprawi, że cena, jaką przyjdzie wam zapłacić za szczeniaki tej rasy nie będzie należała do najniższych. Te pieski ze względu na swoją popularność są rozmnażane bardzo chętnie w pseudohodowlach, które niestety nie są sprawdzonymi miejscami. Aby pies był zdrowy i zachował wzorzec rasy, musi spełnić wymagania stawiane tylko przez Związek Kynologiczny.

Usposobienie cocker spaniela

Cocker spaniele to psy niezwykle przyjazne, pełne czułości i towarzyskie. Niesamowicie przyzwyczajają się do rodziny i swoich opiekunów i są znane ze swej delikatności. Sprawdzą się idealnie jako przyjaciele dla każdej rodziny. Musicie wiedzieć jednak, że ewidentnie nie nadają się one do życia w kojcu, czy też samotnie w budzie na zewnątrz, choć są niezwykle czujne – bardzo szybko zaalarmują o zbliżającym się „intruzie”. To psy, które nie znoszą samotności i potrzebują ciągłej obecności swych opiekunów, chętnie spędzają czas razem z całą rodziną. Bywają jednak w stosunku do jej dwunożnych członków zaborcze. Ciekawe jest to, że zaobserwowano, że ich umaszczenie ma wpływ na charakter – osobnikii jednolitym umaszczeniu w stosunku do obcych wydają się dość nieufne, z kolei dwu- i trzykolorowe witają gości przyjaźnie.

cocker spaniel

Te towarzyskie i energiczne pieski kochają zwłaszcza podrośnięte dzieci, z którymi mogłyby się bawić i biegać godzinami – aktywności wszelkiego rodzaju w towarzystwie bliskich osób to ich ulubiony sposób na spędzanie czasu. Dobrze dogadują się też z innymi kudłatymi domownikami, jednak pamiętajcie, że są to psy mysliwskie – ich instynkt może brać górę. Angielski cocker spaniel uwielbia biegać, jest żywiołowy i energiczny, ma ogromny temperament, jednak zdecydowanie nie jest psem obronnym. Pamiętajcie jednak, że jeśli nie będzie miał zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu, może stać się neurotyczny, a nawet chorować na depresję. Odpowiednia dawka ruchu zapewnia mu bowiem dobre samopoczucie – cocker spaniele to w końcu to psy myśliwskie.

Psy z dobrej hodowli absolutnie nie powinny być agresywne. Niestety przez popularyzację pseudohodowli zdarzają się pieski cierpiące na tak zwany “zespół wściekłego cocker spaniela”. Niestety jest to prawdopodobnie choroba genetyczna i niewiele można na nią poradzić.

Dlatego właśnie tak ważne jest, by znaleźć odpowiednią hodowlę, dowiedzieć się jak najwięcej o rodzicach i innych szczeniakach z poprzednich miotów. W przypadku tej rasy informacje o charakterze konkretnego pieska trzeba szukać właśnie u hodowcy.

Cocker spaniel – hodowla

Psy rasy cocker spaniel są naprawdę bardzo popularne ze względu na ich łagodne usposobienie, bezwarunkową miłość od rodziny, te słodkie oczka i mięciutkie uszy, które można by było głaskać nieustannie. Kiedy poznasz cocker spaniela, od razu zapragniesz mieć w swym otoczeniu takiego towarzysza. Ten właśnie popyt sprawił, że zaczęły powstawać pseudohodowle sprzedające pieski nieco taniej niż hodowle zrzeszone w Związku Kynologicznym. W takich hodowlach normą jest regularne badanie psów, zapewnianie im odpowiednich warunków do szczęśliwego życia, zgodnie z wymogami FCI.

Zakup psa w pseudhodowli to ryzyko – psy nie są tam badane, a szczeniaki mogą chorować na różne genetycznie warunkowane schorzenia.

cocker spaniel

Szczeniak

Jeśli zdecydujecie się na szczeniaka cocker spaniela, pamiętajcie, że niezwykle ważne jest to, by proces socjalizacji rozpoczął się jeszcze w hodowli, mniej więcej w trzecim tygodniu życia. Koniecznie odwiedź wybraną hodowlę, zobacz czy piesek dorasta w odpowiednich warunkach. Te wrażliwe psy powinny mieć zapewnione komfortowe warunki  życia, dorastać w domowych warunkach w otoczeniu kochających ludzi.

Cocker spaniele kochają ruch i wszelkiego rodzaju angażujące aktywności. Dlatego zanim zdecydujecie się na zakup szczeniaka, sprawdźcie, czy będziecie mieć czas na codzienne długie spacery!

Opinie o cocker spanielach

Cocker Spaniele to psy idealne dla osób kochających aktywny tryb życia. Jeśli jesteście cierpliwi i konsekwentni to jest to pies dla Was. Niezwykle ważne w procesie wychowania tych piesków jest odpowiednio przeprowadzone szkolenie. Pamiętajcie, tylko by wszelkie smakołyki stosowane jako nagrody wliczyć w bilans dzienny jedzenia, bo te pieski to prawdziwe łasuchy, łatwo je przekarmić. By zachować zdrową masę, powinny jeść dwa razy dziennie dobrej jakości, odpowiednio zbilansowaną karmę. Przed posiłkiem spaniel musi minimum godzinę odpocząć.

Jako że te psy mają półdługa sierść jednym z najważniejszych rytuałów pielęgnacyjnych, które w swoim harmonogramie powinien umieścić każdy odpowiedzialny gospodarz tego pieska jest regularne czesanie. Jeśli to właśnie cocker spaniel ma wam towarzyszyć, weźcie pod uwagę fakt, że sierść wypada mu przez cały rok – trzeba go czesać średnio raz w tygodniu, jednak jesienią i zimą spaniele linieją najintensywniej. Wtedy trzeba psa czesać właściwie codziennie. Dlatego właśnie ważne jest, by od małego szczeniaka przyzwyczaić go do czesania, by polubił je i akceptował. Szczególnie ważna jest pielęgnacja włosów na łapkach – te naokoło poduszeczek należy regularnie przycinać. Z kolei te pomiędzy palcami zostawiajcie tak, jak rosną. Niezwykle ważne a jest też higiena uszu spaniela.

Cocker spaniele kochają ruch i wszelkiego rodzaju angażujące aktywności. Dlatego zanim zdecydujecie się na zakup szczeniaka, sprawdźcie, czy będziecie mieć czas na codzienne długie spacery, podczas których pies będzie mógł się odpowiednio wybiegać. Wszelkie zabawy w domu i różnego rodzaju interaktywne zabawki są mile widziane.