Owczarek kaukaski

owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski to olbrzymi pies o gęstej sierści, który jest doskonałym stróżem i obrońcą zarówno domostwa, jak i stad owiec. Pewny siebie, samodzielny, a kiedy trzeba bez zawahania się atakujący napastnika lub drapieżnika, owczarek kaukaski zdecydowanie nie jest psem dla każdego. Jakie jeszcze są owczarki kaukaskie, jakie są ich potrzeby i kto będzie najlepszym opiekunem dla tak wymagającego psa?

owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski – historia

Owczarek kaukaski to stara rasa psów pochodząca z Kaukazu, których dalekimi przodkami były mastify tybetańskie. Psy te pracują w wysokich górach Kaukazu i Uralu strzegąc stad owiec przed wilkami i innymi drapieżnikami. Zwykle do pracy takiej przeznaczane były samce, suki zaś zostawiano we wsiach do rozrodu. Dawniej, zanim rasa została zarejestrowana, mieszano kaukazy z innymi psami, a selekcji dokonywano na podstawie wzrostu, masy, siły i waleczności. 

Istnieje kilka typów owczarków kaukaskich między innymi typ gruziński, który jest bardziej masywny i typ azerbejdżański, który jest smuklejszy. Ich bliskimi kuzynami są tureckie kangale, a wszystkie stróżujące, pasterskie psy dostosowywały się do klimatu i regionu, dlatego różnią się nieco sylwetką czy długością sierści. 

Historia owczarków kaukaskich takich, jakie znamy obecnie z wystaw i hodowli psów rasowych, zaczyna się II Wojnie Światowej, gdzie sprowadzono kilka z nich do NRD, a plotka głosi, że pilnować miały Muru Berlińskiego. Popularne w Europie stały się w latach 80, jednak nadal jest to dość rzadka rasa ze względu na swoje wymagania.

Wygląd

Owczarki kaukaskie to psy olbrzymie samce mierzą 72-75 cm w kłębie przy wadze minimum 50 kg, suki zaś 67-70 cm w kłębie przy wadze minimum 45 kg.

Owczarki kaukaskie mają bardzo gęstą, przystosowaną do najsurowszych warunków atmosferycznych sierść, z obfitą, lwią kryzą, puszystym ogonem i portkami. Występują też w odmianie krótkowłosej, lecz nadal z obfitym podszerstkiem i gęstym włosem okrywowym, oraz odmianą pośrednią bez długiej sierści na kryzie i portkach.

Owczarki kaukaskie występują w umaszczeniach: od piaskowej do rudej, łaciatej, wilczastej, pręgowanej, białej, błękitnej, wątrobianej    a niedopuszczalna jest całkowicie czarna.

Owczarek kaukaski – cena

Szczenię owczarka kaukaskiego z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce kosztuje od 4 do 7 tysięcy złotych. Pamiętajmy, by wybierać psy jedynie po przebadanych rodzicach.

owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski – usposobienie

Owczarki kaukaskie, ze względu na pierwotną użytkowość, to psy bardzo samodzielne, niezależne i pewne siebie. Odznaczają się niezwykle silnym instynktem terytorialnym. Do obcych osób są sceptyczne i zaatakują, jeśli ktoś wejdzie na posesję nieproszony. Wykazują też agresję do innych psów, dlatego nie należy wprowadzać do stada dorosłych osobników szczególnie tej samej płci, tylko szczenięta. 

Psy te nie poddają się łatwo szkoleniu, a ich opiekun musi być pewny siebie, konsekwentny i silny. Nie należy owczarka kaukaskiego łamać psychicznie ani stosować awersji, ale pies ten musi czuć respekt do swojego pana i mieć w nim oparcie.

W szkoleniu owczarek kaukaski jest leniwy i niezbyt zmotywowany, ciężko nauczyć go bezwzględnego posłuszeństwa i na pewno nie będzie psem, który z radością wykonuje sztuczki. Jednak aby zapanować nad kaukazem, należy poddać go podstawowemu szkoleniu, szczególnie jeśli pies ma wychodzić na spacery. 

Owczarki kaukaskie są cierpliwe, zrównoważone i tolerują dzieci nawet te małe. Są psami bardzo oddanymi rodzinie i chcącymi bronić jej terytorium i członków.

Hodowla

Owczarka kaukaskiego należy kupować w hodowlach zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce od hodowców, którzy badają swoje psy na choroby typowe dla rasy. Szczenię dostanie w wyprawce metrykę urodzenia, która uprawnia do wyrobienia rodowodu. Aby owczarek kaukaski dostał uprawnienia hodowlane, musi przejść minimum 3 wystawy psów rasowych z ocenami doskonałymi. 

Owczarek kaukaski – szczeniak dla kogo

Owczarku kaukaskie, absolutnie nie nadają się do mieszkania w bloku, a tym bardziej u osób starszych. W małym mieszkaniu będą niespełnione, zaczną być terytorialne i agresywne w stosunku do gości czy ludzi na ulicy. Utrzymanie na smyczy tak silnego psa jest niezwykle trudne. Dlatego owczarek kaukaski najlepiej sprawdzi się w domu z dużym ogrodem, gdyż za mały ogród również nie wystarczy temu psu. Będzie chętnie doglądał posesji dla swojej rodziny. Należy pamiętać o wyprowadzaniu go poza jej teren na spacery np. po lesie, chociaż nie musi on wychodzić codziennie.

Owczarek kaukaski musi spać na zewnątrz, w domu będzie mu za gorąco i będzie miał za mało miejsca. Chociaż znosi dobrze mrozy, to nie najlepiej czuje się w upały. Należy zapewnić mu ogrzewany, dobry kojec, w którym można zamykać go np. na czas przyjścia gości lub w największe mrozy. 

Owczarek kaukaski jest łagodny do dzieci swojej rodziny, a ze względu na siłę i wielkość trudno go dziecku zranić i nie poczuje np. nadepnięcia na łapę. Pamiętajmy jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności w kontaktach dziecka i psa. 

Owczarek kaukaski nie nada się dla emerytów, ludzi niezwykle aktywnych, którzy chcą zabrać psa wszędzie czy trenować sport z psem. Jest to rasa typowo stróżująca i najlepiej sprawdzi się jako obrońca posesji. 

Żywienie i pielęgnacja

Żywienie owczarka kaukaskiego będzie sporym obciążeniem domowego budżetu. Ze względu na ich wagę muszą jeść dużo, a w okresie intensywnego wzrostu karma musi być jak najlepszej jakości dostosowana do wieku i wagi. Dobrze udać się do weterynarza ortopedy, który być może zaleci suplementacje. Owczarki kaukaskie mogą być na diecie BARF, jednak jest ona bardzo trudna do zbilansowania i wymaga od opiekuna dużej wiedzy żywieniowej.

Owczarki kaukaskie nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Jako psy podwórkowe nie muszą często brać kąpieli, a czesać je należy w okresie wylinki oraz co kilka dni, aby sierść się nie sfilcowała. Pamiętajmy jednak, że gruba sierść chroni psa przed zimnem, więc wyczesujmy ją intensywnie na lato, nie zimę. 

Owczarek kaukaski – choroby rasy

Głównym problemem owczarków kaukaskich, które są psami bardzo dużymi i ciężkimi, jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Bardzo często przytrafia im się skręt żołądka, więc należy karmić je minimum dwa razy dziennie i zapewnić długi odpoczynek po posiłku. Jeśli pies zachowuje się dziwnie, ma wzdęty brzuch i próbuje wymiotować, ale nie może to natychmiast musimy zabrać go do weterynarza, gdyż przy skręcie żołądka każda minuta się liczy. 

Owczarki kaukaskie żyją 9-11 lat.