Owczarek szetlandzki to pies, który nie narzeka na brak energii. Będzie wspaniałym przyjacielem dla tych, którzy lubią aktywne życie i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Przekonaj się, czy to pies dla Ciebie…
Owczarek szetlandzki (sheltie) lubi spędzać czas na bieganiu i zabawach z dziećmi. Jest przyjazny i łagodny, dobrze dogaduje się również z innymi zwierzętami. Jest częstym wyborem mieszkańców bloków oraz domów jednorodzinnych. Energiczny, wesoły pies w kompaktowych rozmiarach i o przyjaznym usposobieniu, stanie się świetnym przyjacielem rodziny.
Spis treści:
Cena owczarka szetlandzkiego
Kiedyś znalezienie hodowli psów rasy sheltie wymagało długich poszukiwań. Obecnie nie jest to takie trudne, a cena psa również nie przeraża aż tak bardzo. Owczarek szetlandzki kosztuje zazwyczaj od 2000 do 4000 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że hodowcy ustalają cenę indywidualnie.
Wybór psa to poważna decyzja, choć cena jest czynnikiem ważnym – nie powinna być decydująca. Najważniejszy jest charakter psa, środowisko i model życia przyszłego właściciela. Pełnię radości z posiadania czworonoga można czerpać tylko wtedy, gdy pies i właściciel dobrze się dopasują.
Usposobienie
Największą zaletą owczarka szetlandzkiego jest jego charakter. To niezwykle inteligentny pies, który na dodatek szybko się uczy. Szkolenie psa nie nastręcza wielu trudności, choć może wymagać kreatywności od trenera.
Sheltie jest rasowym owczarkiem, pomimo swoich niewielkich rozmiarów. Owczarek szetlandzki przywiązuje się do swojej rodziny i pilnuje jej. To pies, który lubi spokój. Choć jest wesoły i pełen energii, bywa przebodźcowany. Sheltie jest wrażliwy na negatywne emocje panujące w otoczeniu i głośne dźwięki. Jeżeli w Twoim domu jest głośno i zawsze wiele się dzieje – owczarek szetlandzki nie jest psem dla Ciebie.
Chociaż owczarki szetlandzkie nie należą do dużych psów, są dobrymi stróżami. W przeciwieństwie do owczarków środkowoazjatyckich są szczekliwe i dość głośne. Zawsze mają coś do powiedzenia i kiedy tylko pojawi się szansa na wszczęcie alarmu – po prostu to robią. To przyzwyczajenie można regulować podczas tresury, ale całkowite wyeliminowanie go, nie jest możliwe. Byłoby to sprzeczne z naturą tego psa.
Owczarek szetlandzki to rasa elastyczna, która łatwo przystosowuje się do zmian. Shelti z otwartością podchodzą do innych psów i są wobec nich na ogół przyjaźnie nastawione. Zdarza się nawet, że trzymają sztamę z kotami i innymi małymi zwierzętami.
Sheltie nie przejawiają agresji wobec dzieci i chętnie się z nimi bawią. Jako szczeniaki wymagają jednak wrażliwości, delikatności i traktowania z szacunkiem. Jeśli kupujesz owczarka szetlandzkiego dla swojej rodziny, dopilnuj, aby pierwsze kontakty z dziećmi odbywały się w obecności dorosłych.
Owczarki szetlandzkie to także częsty wybór terapeutów specjalizujących się w dogoterapii. Sheltie sprawdzają się również w tzw. treningach agillity. A ich przyjazny charakter to doskonała opcja dla tych, którzy poszukują swojego pierwszego psa.
Owczarek szetlandzki hodowla
Owczarek szetlandzki to rasa bardzo popularna w naszym kraju. Wciąż rosnąca popularność tej rasy ma także swoje minusy. Sheltie coraz częściej stają się pożywką dla licznych pseudohodowli. Zanim zaczniesz poszukiwania swojego wymarzonego psa, koniecznie sprawdź hodowle. Wybieraj tylko te, posiadające wpis w Związku Kynologicznym w Polsce.
Jest to jedyna organizacja na terenie naszego państwa, która działa pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Jeśli wybierasz psa z hodowli zarejestrowanej, może być pewien, że będzie on zgodny ze wzorcem rasy. Wyglądem i charakterem.
Zanim zdecydujesz się na zakup psa, pamiętaj o to, aby wypytać o historię jego chorób. Owczarki szetlandzkie mogą przenosić różne choroby genetyczne. Te jednak zdarzają się rzadko w dobrze zorganizowanych hodowlach. Mogą wykazywać sporadycznie takie schorzenia jak:
- dysplazję stawów biodrowych,
- choronę nosa collie,
- dermatomisis,
- w starszym wieku – zwyrodnienia stawów.
Szczeniak
Choć owczarki szetlandzkie są bardzo przyjaznymi psami, jako szczeniaki wymagają wyjątkowej czułości i delikatności. Jeśli zapraszasz szczeniaka do rodziny, w której są małe dzieci – pamiętaj, aby nie pozostawiać psa sam na sam z dzieckiem. Zwłaszcza na początku tej znajomości.
Sheltie z uwagi na gęsty podszorstek i długą sierść, potrzebują intensywnej pielęgnacji. Nie wymaga to tyle zaangażowania, co w przypadku dużych ras. Warto pamiętać o tym, że pies linieje dwa razy do roku, a regularne czesanie pozwala na bieżące usuwanie martwego włosia.
Owczarki szetlandzkie korzystają z jadłospisu innych, małych psów. Mają jednak skłonność do tycia i ze względów zdrowotnych, dobrze jest zapewniać im karmę opartą na białku z niewielką ilością węglowodanów.
Aby pies rozwijał się prawidłowo i w pełnym zdrowiu, powinien regularnie biegać na świeżym powietrzu. Nie należy również dokarmiać go pomiędzy posiłkami. Owczarki szetlandzkie powinny odżywiać się w sposób zaplanowany i zrównoważony. Dobrym rozwiązaniem dla tej rasy psów jest dieta BARF, która opiera się na surowym mięsie i suplementacji.
Owczarki szetlandzkie – umaszczenie
- śniadej (od jasnopszenicowej do sobolowej, dop. białe),
- blue merle (marmurkowej),
- tricolor (czarna z białym podpaleniem),
- bicolor (czarna z białym).
Pieski sheltie to psy odpowiednie również dla osób starszych, lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu.
Wymiary
Owczarki szetlandzkie osiągają najwyżej 37 centymetrów wysokości w kłębie. Przeważnie ważną również mniej niż 10 kg. Są więc niewielkie i bardzo lekkie. To nieduże i harmonijnie zbudowane psy o lekkich ciałach i przyjaznym, mocno owłosionym ogonie.
Opinie o owczarkach szetlandzkich
Owczarek szetlandzki nie jest szczególnie wymagający, to przyjazny pies nawet dla niedoświadczonego właściciela. Świetnie odnajduje się zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i w niewielkim mieszkaniu w mieście.
To pies przyjaźnie usposobiony, sympatyczny dla dzieci i rodziny. Są niewielkie, ruchliwe, ale też szczekliwe – warto o tym pamiętać, decydując się na zakup. Niewątpliwą zaletą tej rasy jest jej charakter, dzięki temu z psami nie trzeba wiele pracować.
Warto pamiętać jednak o tym, że Sheltie są wrażliwe i nie przepadają za głośnym otoczeniem. Potrzebują ruchu, aktywności, ale również towarzystwa. Jeśli pracujesz wyjazdowo, Sheltie pozostawiony sam sobie, może popaść we frustrację i zniszczyć wyposażenie Twojego domu lub mieszkania.
Owczarki szetlandzkie potrzebują wyrozumiałych właścicieli, którzy rozumieją ich potrzeby i są gotowi je spełniać. Psy, z uwagi na swoją wysoką wrażliwość, źle znoszą samotność. Lubią zarówno towarzystwo dzieci, jak i małych zwierząt.
Nie są jednak stworzone do tego, aby przebywać w domach, w których często pojawiają się goście lub odbywają się huczne imprezy. Sheltie nie przepada za dużą rotacją ludzi ani za bardzo głośną muzyką i bodźcami, które wzbudzają w nim poczucie chaosu.
To psy wierne swoim właścicielom i bardzo rodzinne. Uwielbiają stabilność i nieustanną obecność swoich bliskich. Jeśli stworzysz takie warunki, Twoja relacja z psem może rozwinąć się w piękną przyjaźń.