Staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier to niższy kuzyn amstaffa, który w swojej ojczyźnie określany jest jako dog nanny, ze względu na swoją wyjątkową cierpliwość do dzieci. Dawniej towarzysze robotników używane do walk psów i na byki, obecne staffiki to zwierzęta towarzyszące. Są wesołe, niezwykle energiczne i pewne siebie, jednak należy poświęcić im sporo uwagi, nie są to bowiem czworonogi dla każdego. 

Staffordshire bull terrier – historia rasy

Staffordshire bull terrier nazywany w skrócie staffikiem to rasa z długimi tradycjami sięgającymi XIX wieku. Już wtedy w Anglii popularne były buldogi, o dużej silnej głowie, rozwiniętej muskulaturze, pewne siebie i agresywne do psów, ale łagodne do człowieka. Nazywane były psami rzeźników i rzemieślników. Pomagały im w zabijaniu byków, wśród robotniczej klasy popularne były na niesławnych walkach psów, pomagały również wyłapywać bardzo liczne w mieście szczury. Później wraz z emigracją do Stanów Zjednoczonych niektóre psy popłynęły statkami ze swoimi właścicielami, dając podwaliny rasom takim jak pitt bull czy amstaff. 

Staffordshire bull terrier powstał w Wielkiej Brytanii, gdzie skrzyżowano tamtejsze buldogi z terrierami takimi jak manchester terriery i białe terriery angielskie. Staffiki, po zakazaniu walk psów stały się ulubionymi psami rodzinnymi, a rasę zarejestrowano w 1935 roku i szybko zaczęła pojawiać się na wystawach.

Staffordshire bull terrier – wygląd

Staffiki to psy średniej wielkości, dużo mniejsze od innych terrierów typu bull, ale posiadające podobną, muskularną sylwetkę i dużą, okrągłą głowę. Staffiki są psami krótkowłosymi o umaszczeniu czarnym, brązowym, pręgowanym, niebieskim i białym ze znaczeniami. 

Staffordshire bull terrier mierzy 35,5- 40 cm w kłębie i waży 12,5-17 kg w przypadku samców i 11-16 kg w przypadku suk.  

Pies staffordshire bull terrier

Cena 

Cena staffordshire bull terriera wahać się będzie od 4 do 8 tysięcy złotych, w zależności od osiągnięć wystawowych rodziców i renomy hodowli. Uważajmy na pseudohodowle kuszące przyszłych właścicieli szczeniąt niską ceną. Psy zwykle żyją tam w bardzo złych warunkach oraz nie dostaną rodowodu uprawniającego je do udziału w wystawach Związku Kynologicznego w Polsce.

Staffordshire bull terrier – usposobienie

Staffordshire bull terrier to pies, który pomimo niskiego wzrostu jest bardzo silny i pewny siebie. Staffiki potrafią być agresywne do innych psów i jeśli mamy do czynienia z takim osobnikiem, to będzie jak każdy terrier typu bull, z walki robił sobie zabawę i angażował się w nią na całego. Terriery typu bull kochają rywalizację i często atakują inne psy dla samego faktu chęci podjęcia tej rywalizacji. Mimo że staffiki nie są aż tak agresywne do psów, jak np. american pitt bull terriery, musimy uważnie socjalizować je z psami, chociażby w ramach psiego przedszkola i ukończyć co najmniej podstawowe szkolenie.

Koniecznie trzeba zapewnić staffikowi nie tylko dużo ruch, ale możliwość podjęcia wyzwania czy to fizycznego, czy psychicznego. Uczenie komend, przeciąganie zabawkami, ciągniecie ciężarów pod okiem trenera po ukończeniu odpowiedniego wieku przez psa- dzięki temu nasz staffik nie będzie szukał adrenaliny i przygód gdzie indziej. 

Staffiki są psami niezwykle radosnymi, towarzyskimi, wylewnymi w okazywaniu entuzjazmu nawet do obcych. Uwielbiają przebywać z dorosłymi i dziećmi, do tego są pewne siebie, dlatego hałasy i ruch ich nie przerażają.

Staffik nie nada się na stróża podwórka, a jeśli nie chcemy trzymać psa w domu, musi on posiadać nowoczesny, ogrzewany kojec, gdyż źle znoszą mrozy.

Hodowla     

Staffordshire bull terrier powinien być zakupiony w legalnej, sprawdzonej hodowli należącej do Związku Kynologicznego w Polsce. Nie są to psy trudne w hodowli, zwykle rodzi się 3-8 szczeniąt. W hodowli szczenię dostaje metrykę urodzenia, na podstawie której można wyrobić psu rodowód w oddziale ZKwP. Aby uzyskać uprawnienia hodowlane, staffik musi przejść co najmniej 3 wystawy psów rasowych z ocenami doskonałymi. Rasa ta nie podlega próbom pracy.

Staffordshire bull terrier – dla kogo?

Staffiki przystosuje się do różnych warunków życia, o ile opiekunowie zapewnią mu ruch i ciągłe wyzwania w szkoleniu. 

Staffordshire bull terrier to pies określany w swojej ojczyźnie mianem niani do dzieci. Mają one dużo cierpliwości, są bardzo towarzyskie i kochają dotyk. Przy tym są niezwykle silne i dzięki ich muskulaturze ciężej je zranić dlatego, jeśli małe dziecko niechcący nadepnie na staffika, ten prawdopodobnie nic sobie z tego nie zrobi. Pamiętać jednak musimy, że pies nie będzie nianią w dosłownym tego słowa znaczeniu i nie zajmie się naszym dzieckiem. To rodzic musi sprawować ciągłą kontrolę nad kontaktami pociechy i czworonoga, bo nawet przyjacielski staffik, który nie będzie miał możliwości ucieczki od nachalnego dziecka, może zaatakować. W porównaniu do innych ras, szczególnie owczarków czy ras miniaturowych, staffordshire bull terriery zdecydowanie dużo lepiej nadają się do rodzin z dziećmi.

Staffordshire bull terrier może trenować agility, frisbee, posłuszeństwo, weight pilling, czyli ciągnięcie ciężarów, ale chętnie też pojedzie na wycieczkę w góry czy do lasu.

Żywienie i pielęgnacja

Staffordshire bull terrier wymagają żywienia w pełni zbilansowaną, dobrej jakości karmą suchą lub mokrą. Można karmić je również dietą BARF, ale jest ona trudna do zbilansowania samemu i wymaga sporej wiedzy dietetycznej. Jeśli chcemy wyrobić naszemu staffikowi lepszą muskulaturę, to poza ćwiczeniami, dobrze podawać najlepszej jakości wysokobiałkową karmę dla psów. 

Staffiki mają krótką sierść, którą wymieniają w okresie linienia. Nie jest ono intensywne, ale sierść jest krótka, gruba i może być trudna do usunięcia np. z dywanów. Wystarczy regularnie czesać staffika w okresie wylinki i okazjonalnie poddawać kąpielom, pamiętajmy też o przycinaniu pazurów. Rasa ta jest bardzo mało kłopotliwa w pielęgnacji, niestety przez krótką sierść słabo znosi mrozy, a upały też są dla nich męczące. 

Staffordshire bull terrier – choroby rasy

Staffordshire bull terriery mogą cierpieć na kataraktę i dzięki badaniom DNA możemy odpowiedzialnie rozmnażać psy, które nie są nosicielami tej choroby oczu. Pamiętajmy, by zapytać o badanie na kataraktę hodowcy, u którego kupujemy szczenię. 

Staffiki mogą cierpieć na dysplazję stawów biodrowych, choroby serca, miewają też alergie pokarmowe.