Spis treści:
Historia rasy shih tzu
Istnieje wiele historii i podań dotyczących rasy psów shih tzu, jedna z nich zakłada, że rasa ta powstała 2000 lat temu w odgrodzonej od świata dolinie. Chociaż powszechnie uznaje się, że rasa ta pochodzi z Chin, można śmiało twierdzić, że jej przodkowie wywodzili się z Tybetu. Wśród wielu legend i podań słyszy się także, że pies shih tzu był towarzyszem Buddy i w chwilach niebezpieczeństwa przeistaczał się w lwa.
Prawdziwe powstanie shih tzu datuje się na XVII wiek, a jej początki miały być w Chinach. Jednak są także podejrzenia, że psy te mogły być obecne na dworze w Pekinie jeszcze wcześniej. Ich stworzenie przypisuje się cesarzowi z dynastii Qing, który wstąpił na tron w 1644 roku. Dostał on w darze od Dalajlamy kilka świątynnych piesków, które następnie miały być skrzyżowane z pekińczykami. Dzięki tej krzyżówce powstały psy wyglądem zbliżone do dzisiejszych shih tzu.
Fachowa hodowla shih tzu zaczęła się za czasów panowania cesarzowej Tzu Hsi. To właśnie cesarzowa decydowała o doborze par psów hodowlanych, czemu zawdzięczamy dzisiejszy wygląd rasy. Na jej dworze psy miały do swoich usług sztab służących, a ich podobizny, wraz z historią życia zapisywane były na tabliczkach. Po śmierci Tzu Hsi, w 1908 roku rządy zostały przejęte przez jej syna Pu-Yi, który nadal hodował shih tzu, jednak rozmnażanie ich nie było już tak przemyślane.
Zobacz też: Jak liczyć wiek psa?
Niecałe 30 lat później, w roku 1934 miłośnicy oraz hodowcy rasy stworzyli w Pekinie Związek Hodowców Psów, czego skutkiem była organizacja pokazów mających przypominać zachodnie wystawy. W 1938 roku ustalono chiński wzorzec rasy shih tzu. Jednak los tych psów nie był usłany różami i luksusem, gdy cesarstwo upadło, a władzę w kraju przejęli komuniści, większość pałacowych zwierząt spotkał tragiczny los.
Shih tzu – usposobienie
Shih tzu jak na psa dworskiego przystało jest dystyngowany i zrównoważony. Jego temperament jest umiarkowany. Usposobienie shih tzu można określić jako bardzo przyjazne i pogodne. Jedną z jego ulubionych rozrywek jest sen, dlatego można mieć pewność, że zostawiając go samego w domu, po powrocie nie zastaniemy mieszkania w ruinie. Jednak należy pamiętać, że zwierzę to obowiązek, dlatego nie należy pozostawiać go w samotności na dłuższy czas.
Podczas przebywania z shih tzu można odnieść wrażenie, że z charakteru przypomina on bardziej kota niż psa. Chodzi własnymi ścieżkami i sam decyduje, kiedy ma ochotę na pieszczoty, czy też przebywanie z człowiekiem. Shih tzu pomimo swojej wierności, nie dostosowuje się nigdy całkowicie do właściciela. Należy przez to uważać podczas wychowywania go i nie pozwalać na zbyt dużo, ponieważ może łatwo podporządkować sobie człowieka.
Rasa psów shih tzu dostosuje się zarówno do życia w małym mieszkaniu, jak i dużym domu. Jednak jak każdy pies potrzebuje ruchu i zabawy na świeżym powietrzu.
Zdrowie i pielęgnacja
Mały i niepozorny pies shih tzu, wbrew pozorom jest bardzo odporny na choroby i może cieszyć się długim życiem. Dodatkowo posiadanie długiego futra zapewnia mu odporność na niskie temperatury. Do chorób charakterystycznych dla tej rasy można zaliczyć:
- choroby oczu
- choroby nerek
- zwężenie nozdrzy
Należy mieć także na uwadze, że shih tzu trudno znoszą wysokie temperatury, dlatego w trakcie lata należy trzeba zapewnić psom tej rasy dostęp do dużej ilości wody i zacienionego miejsca.
Chociaż shih tzu nie mają naturalnej skłonności do tycia, mogą mieć problemy z wagą, gdy nie zapewni im się dostatecznej ilości ruchu. Ze względu na to, że psy tej rasy często przebywają w domu i na małych powierzchniach, należy zapewnić im odpowiednie porcje jedzenia oraz unikać podawania przysmaków pomiędzy posiłkami – wyjątek stanowią treningi. Optymalna waga dorosłego psa rasy shih tzu to 7,5 kilograma.
Długa i gęsta sierść psów rasy shih tzu wymaga regularnej pielęgnacji, aby uniknąć problemów z kołtunami. Odpowiednim przyrządem do codziennego czesania jest grzebień, do modelowania zaś można używać szczotki. Ważne także aby zadbać o odpowiednią długość sierści, szczególnie grzywy, która zbyt długa, może utrudniać psu widzenie. Pielęgnacja shih tzu nie ogranicza się jedynie do ich futra. Posiadając psa tej rasy, trzeba dbać także o codzienne przemywanie oczu oraz kontrolować stan zębów, uszu i pazurów.
Tak jak każdy pies shih tzu linieje, jednak proces ten przechodzi tylko raz w życiu. Około ósmego miesiąca życia szczeniak shih tzu zmienia sierść szczenięcą na włos dorosły.
Shih tzu – podsumowanie, cena psa
Ten mały, dumny piesek o zwartym, ale energicznym ciele to doskonały przyjaciel człowieka, który będzie towarzyszył zarówno w dużym domu, jak i małym mieszkaniu. Dodatkowo dzięki temu, że nie wymaga bardzo dużo ruchu jest idealnym zwierzęciem dla osób starszych. Ich pielęgnacja jest stosunkowo łatwa, jednak trzeba pamiętać o regularności w wykonywaniu zabiegów, mających na celu dobry wygląd i samopoczucie psa.
Planując zakup szczeniaka shih tzu trzeba pamiętać, aby dokładnie sprawdzić hodowle, w której chce się go kupić. Hodowla shih tzu, z której kupuje się psa musi być legalna i dobrze opiekować się zwierzętami. Cena szczeniąt tej rasy to około 3 tysiące złotych.