Tosa inu, czyli japońskie psy obronne używane do walk psów są coraz popularniejsze w naszym kraju jako czworonogi rodzinne i stróżujące. Te duże i silne zwierzęta, znane ze swojego oddania rodzinie i możliwej agresji do innych psów, wymagają specjalnego podejścia i odpowiedniego, stabilnego psychicznie przewodnika, który sprosta wymaganiom tak specyficznej rasy.
Spis treści:
Historia rasy Tosa Inu
Nazwa rasy Tosa inu pochodzi od miejsca jej powstania, czyli prowincji Tosa znajdującej się na wsypie Sikoku w Japonii. To właśnie ona jest kolebką ras psów wykorzystywanych do walk innych niż wszystkie. Protoplaści współczesnej tosy mieli lekką budowę ciała i stojące usze bardziej w typie szpica, różniły się zatem od współczesnej wersji rasy. Cięższe tosy zaczęły być hodowane w XIX i XX wieku, gdy Japończycy otworzyli granice swojego kraju. Aby upodobnić je do europejskich mastifów, w hodowli tosa inu zaczęto łączyć ich japońskie szpice z buldogami, dogami niemieckimi, bernardynami, bullteriera, dogami de Bordeaux, a nawet dogami niemieckimi.
Walki psów Tosa Inu
Walki psów rasy Tosa Inu wyglądają inaczej, niż walki psów z naszego kontynentu gdzie psy mierzyły się z niedźwiedziami czy bykami. Zakazano ich w 1910 roku i rasa Tosa Inu prawie wymarła, obecnie znowu są legalne, ale podlegają ścisłym regułom i nie są krwawe.
Legalne walki psów Tosa Inu w Japonii – na czym polegają?
Walki rasy tosa inu są bardzo specyficzne i nie polegają na zabiciu przeciwnika, z ludzkich sportów przypominają najbardziej zapasy. Polegają na tym, że dwa psy o tej samej masie na specjalnej arenie walczą ze sobą, próbując powalić przeciwnika na ziemię i przytrzymać go przez chwilę. Gdyby to się nie udało, pies wykazujący większa chęć do dalszej rywalizacji wygrywa zawody. Dyskwalifikację dostają psy, które celowo gryzą, szczekają czy okazują strach. Oddalenie się na więcej niż 3 kroki również kończy walkę, która zwykle trwa 5 do nawet 30 minut w kompletnej ciszy. Starcie zawsze przerywane jest wtedy, gdy któryś z psów zostaje ranny. Nie są to zatem brutalne i krwawe igrzyska, które znamy z Europy czy USA, lecz bardziej tradycyjne japońskie zapasy dla psów.
Tosa Inu – wygląd i wymiary
Tosa inu to psy duże w typie molosa, ale nie są tak duże i masywne jak niektórzy ich kuzyni. Suki Tosa Inu mierzą ok. 55 cm w kłębie a samce 60 cm, ważą zaś 50-75 kg w przypadku suk i 60-90 kg w przypadku samców. Tosa Inu to pies sprawny o atletycznej sylwetce, klapniętych małych uszach i długim ogonie. Mają krótką sierść o umaszczeniu czerwonym, płowym, apricot, czarnym i pręgowanym z dopuszczalnymi małymi znaczeniami na klatce piersiowej i łapach. Bywają brązowe lub czarne.
Tosa Inu – cena
Cena rasowego psa tosa inu z rodowodem ZKwP, czyli Związku Kynologicznego w Polsce waha się od 4 do 8 tysięcy złotych i zależy od osiągnięć wystawowych rodziców i renomy hodowli. Import psa tej rasy z Japonii będzie kilkukrotnie droższy.
Usposobienie psa
Tosa Inu nie jest psem łatwym w wychowaniu szczególnie ze względu na swoją antypatię do obcych psów. Jako pies hodowany nadal do walk jest on pewny siebie, nieustępliwy i lubiący rywalizację z innymi czworonogami, dlatego należy szczególnie przyłożyć się do zapoznawania go z innymi psami w okresie szczenięcym z pomocą behawiorysty np. na zajęciach z psiego przedszkola. Na spacerach właściciel Tosy powinien być szczególnie uważny przy kontaktach z innymi psami i przyzwyczajać pupila metodami pozytywnych wzmocnień do noszenia kagańca. Tosy mogą mieszkać z innymi czworonogami, ale zaleca się bardzo ostrożne ich wprowadzanie. Najlepiej nie dołączać do stada osobników dorosłych, niech nowy pies będzie szczeniakiem.
Charakter Tosy Inu
Tosa inu to psy wierne i oddane swojemu właścicielowi. Lubią się uczyć nowych rzeczy, chociaż często potrzebują chwili, zanim wykonają komendę. Wbrew pozorom są wrażliwe na zdanie swojego przewodnika i mało niezależne, dlatego ważne, aby opiekun był osobą stanowczą i zrównoważoną, ale nie prowadził Tosy metodami kar i siłą fizyczną, tylko pozytywnymi wzmocnieniami i konsekwentnym wyznaczaniem granic. Tosa Inu musi być nauczony przywołania i nieciągnięcia na smyczy, gdyż jako duży i silny pies musi być w pełni kontrolowany przez właściciela.
Tosa Inu – hodowla
Tosa inu należy kupować w zarejestrowanej, sprawdzonej hodowli pod szyldem ZKwP i unikać pseudohodowli z innych związków, które nie honorują rodowodów FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Niech nie kusi przyszłego właściciela niska cena, może ona być wynikiem złych warunków, w których żyją psy, nieprzemyślanych kryć w bliskim pokrewieństwie, czy braku badań zdrowotnych.
Aby tosa inu dostał uprawnienia hodowlane, musi przejść minimum 3 wystawy psów rasowych z ocenami doskonałymi i mieć zrobione badania na dysplazję stawów biodrowych. Rasa od 2004 roku podlega ocenie charakteru.
Czy Tosa Inu jest agresywny?
Tosa inu jest rasą uznaną za agresywną i zarówno jej posiadanie, jak i hodowla wymaga zezwolenia, o które wystąpić należy w gminie. Za nie posiadanie zezwolenia grozi areszt lub grzywna i odebranie psa. Kupując szczenię tosa inu również pytajmy hodowcy o pozwolenie na posiadanie tej rasy.
Tosa Inu – szczeniak
Tosa inu najlepiej sprawdzi się w domu z ogrodem, chociaż może mieszkać również w mieszkaniu. Pamiętam, że należy wyprowadzać go zawsze na regularne, dłuższe spacery i socjalizować z ludźmi i innymi psami.
Tosa inu nie będzie najlepszym towarzyszem dla osób starszych, ale sprawdzi się w rodzinach z dziećmi ze względu na swoją wielkość i opanowanie. Pamiętać jednak należy, by zawsze nadzorować kontakty pociechy i pupila, gdyż męczony przez dziecko tosa inu, który nie będzie mógł wycofać się z niekomfortowej sytuacji, może zaatakować.
Tosa inu nie jest wyczynowym sportowcem i lekkoatletą, ale sprawdza się nawet w przypadku dłuższych wędrówek czy amatorskiego sportu np. posłuszeństwa, obedience, sztuczek.
Żywienie i pielęgnacja
Tosa inu jako pies duży i szybko rosnący musi być karmiony, szczególnie w okresie wzrostu, bardzo dobrą w pełni zbilansowaną karmą suchą lub mokrą. Można karmić je również surową dietą BARF, jednak wymaga ona dużo zaangażowania od właściciela i sporej wiedzy z zakresu żywienia, gdyż jest bardzo trudna do zbilansowania.
Pielęgnacja Tosy nie jest bardzo kłopotliwa, wystarczy im regularne czesanie w okresie linienia. Sierść tosy jest krótka, gruba i sztywna i będzie trudna do usunięcia z tapicerki czy dywanów.
Tosa inu – choroby rasy
Tosa inu jest rasą względnie zdrową. Zapadają one na choroby stawów takie jak dysplazja bioder czy młodzieńcze zapalenie kości. Zdarza się wywinięcie trzeciej powieki, którą ratuje dość prosty zabieg chirurgiczny.
Ile żyje Tosa Inu?
Jak długo żyją psy rasy Tosu Inu? Te psy są rasą żyjącą niestety tylko 8-11 lat. Jest to więc, w porównaniu do innych ras psów stosunkowo krótko.