Każdy właściciel kota powinien pamiętać o regularnym odrobaczaniu swojego pupila. Kocie pasożyty powodują wiele poważnych chorób, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu zwierzęcia, dlatego niezwykle ważne jest, aby ich nie lekceważyć. Dowiedz się wszystkiego na temat odrobaczania kota – jak często je przeprowadzać, jakie są najpopularniejsze metody likwidacji pasożytów oraz czy odrobaczanie może mieć negatywne skutki dla zdrowia kota?
Spis treści:
Jak odrobaczyć kota?
Odrobaczanie kota polega na podaniu mu specjalnego preparatu, który zabija pasożyty. W tym celu konieczne jest umówienie wizyty u lekarza weterynarii, który dobierze odpowiedni środek oraz dawkowanie, uzależnione m.in. od wagi kota. W razie silnego zarobaczenia lekarz zleci również badania, które pomogą określić rodzaj pasożytów, które zaatakowały organizm zwierzęcia.
Najpopularniejsze formy preparatów na odrobaczanie to:
- tabletki na odrobaczenie kota,
- pasty odrobaczające,
- krople spot-on, aplikowane na kark (głównie w przypadku pasożytów zewnętrznych).
Aby ograniczyć stres podczas wizyty, zaleca się, aby tabletki lub pasty odrobaczające podawać kotu w domu, wymieszane z jego zwykłym pokarmem. W przypadku niektórych kotów podanie preparatu w ten sposób jest jednak trudne lub wręcz niemożliwe, dlatego warto w razie konieczności skorzystać z pomocy weterynarza.
Jakie tabletki na odrobaczenie kota?
W ramach profilaktycznego odrobaczania podaje się zwykle tabletki o działaniu ogólnym, które zwalczają większość pasożytów, na które narażone są koty. Popularne preparaty, zalecane przez lekarzy weterynarii, to m.in. Drontal oraz Cestal. W przypadku silnego zarobaczenia lub jeśli wykryto obecność konkretnych pasożytów, zastępuje się je tabletkami przeznaczonymi do zwalczania danej grupy robaków.
Należy pamiętać o tym, że tabletki na odrobaczenie kota podajemy wyłącznie po uprzedniej konsultacji z weterynarzem, który ustali metodę leczenia i dawkowanie. Samodzielne dobieranie dawki preparatu odrobaczającego może sprawić, że odrobaczenie będzie nieskuteczne, a nawet spowodować niebezpieczne dla zdrowia i życia kota zatrucie.
Po co odrobacza się koty?
Koty, podobnie jak i psy, są narażone na ataki pasożytów. Choć ryzyko zarażenia pasożytami wzrasta u kotów wychodzących, również koty niewychodzące mogą mieć robaki. Zdarza się, że pasożyty są przenoszone na butach właściciela lub kot zaraża się nimi od innych zwierząt mieszkających w domu.
Pasożyty bytujące w kocim organizmie mogą powodować wiele poważnych chorób, dlatego zaleca się ich regularne usuwanie z wykorzystaniem preparatów odrobaczających. Ponadto pasożyty mogą przenosić się z jednego zwierzęcia na drugie – ryzyko zarażenia dotyczy nie tylko innych kotów, ale również psów. Stąd też niezwykle ważne jest to, aby regularnie dbać o zdrowie wszystkich swoich czworonogów.
Czym grozi nieodrobaczenie kota?
Obecność pasożytów w kocim organizmie negatywnie wpływa na jego układ pokarmowy, a także może powodować poważne choroby. Choroby pasożytnicze, takie jak kokcydioza lub giardioza stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kota.
Zakażenie robakami u kota może prowadzić do silnej biegunki i wymiotów, które nie tylko są dla zwierzęcia wyjątkowo stresujące, ale mogą również prowadzić do odwodnienia organizmu. Co więcej, choroby pasożytnicze mogą spowodować nieodwracalne zmiany w kocim układzie pokarmowym. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o regularnym, profilaktycznym odrobaczaniu.
Jak często odrobaczać kota?
Jako że koty wychodzące są bardziej narażone na zakażenie pasożytami, wskazane jest ich częstsze odrobaczanie – raz na 3 miesiące. W przypadku kotów niewychodzących wystarczy odrobaczanie co 6 miesięcy.
Kiedy pierwsze odrobaczenie kota?
Pierwsze odrobaczenie u młodych kociąt wykonujemy jak najszybciej, zwykle około 4 tygodnia życia. Następnie odrobaczenie należy powtarzać co dwa tygodnie, aż do zakończenia karmienia przez matkę lub zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że preparaty na odrobaczenie są obciążające dla organizmu kota. Z tego powodu przed odrobaczeniem wielu weterynarzy zaleca przeprowadzenie badania kału, które zbada obecność pasożytów w organizmie. Jeśli kot nie posiada pasożytów, profilaktyczne odrobaczanie nie jest konieczne. Ta alternatywna metoda jest szczególnie zalecana w przypadku kotów, u których w przeszłości wystąpiły skutki uboczne po podaniu preparatu na odrobaczenie.
Ile kosztuje odrobaczenie kota?
Koszt profilaktycznego odrobaczenia kota zwykle nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Dokładny koszt jest w pełni uzależniony od poziomu zarobaczenia oraz wagi kota – cięższe zwierzęta potrzebują większej dawki preparatu odrobaczającego.
Koszt odrobaczenia może wzrosnąć, jeśli kot jest bardzo silnie zarobaczony. Również choroby wywoływane przez pasożyty, takie jak kokcydioza, wymagają specjalistycznego leczenia, zwykle rozłożonego w czasie. Wówczas kotu kilkukrotnie podaje się preparat odrobaczający, aby pozbyć się pasożytów partiami. Zwykle leczenie zakażenia pasożytami obejmuje również terapię wzmacniającą organizm. Warto więc pamiętać o regularnym, profilaktycznym odrobaczaniu, aby uniknąć kosztownego i wyczerpującego dla kota leczenia.
Czy można samemu odrobaczyć kota?
W każdym przypadku, nawet jeśli dawka preparatu jest nam znana, należy skorzystać z porady weterynaryjnej przed samodzielnym odrobaczeniem kota. Podawanie preparatów odrobaczających bez konsultacji z lekarzem weterynarii może prowadzić do poważnych powikłań. Właściciel może jedynie podać kotu tabletki na odrobaczenie wcześniej otrzymane w gabinecie weterynaryjnym.
Nie zaleca się również stosowania domowych sposobów na odrobaczenie kotów. Ich skuteczność zwykle jest niepotwierdzona – mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Po czym poznać, że kot ma robaki?
Zakażeniu pasożytami u kota mogą towarzyszyć różne objawy, w zależności od rodzaju robaków. W przypadku bardzo silnego zarobaczenia w kale lub wymiotach kota można gołym okiem zobaczyć poruszające się pasożyty. W większości przypadków objawy są jednak mniej typowe i nie wskazują jednoznacznie na obecność pasożytów.
Objawy zakażenia pasożytami u kota to:
- biegunka i wymioty,
- utrata apetytu,
- silne wylizywanie okolic odbytu spowodowane swędzeniem,
- utrata masy ciała,
- zmatowienie sierści,
- zmęczenie i apatia,
- uwidocznienie się trzeciej powieki,
- krztuszenie się, trudności z oddychaniem (w przypadku, gdy pasożyty zajęły płuca).
Warto pamiętać, że objawy towarzyszą zwykle silnemu zakażeniu pasożytami. Obecność robaków w organizmie często przebiega bezobjawowo, dlatego ważna jest profilaktyka przeciwpasożytnicza.
Czy kot może się źle czuć po odrobaczeniu?
Odrobaczenie, choć z pozoru mało inwazyjne, w rzeczywistości może być bardzo obciążające dla organizmu kota. Dotyczy to szczególnie młodych kociąt, kotów w podeszłym wieku oraz tych, których organizm jest osłabiony chorobą. Preparaty odrobaczające zabijają pasożyty, które następnie wydzielają toksyny. W skrajnych przypadkach, zwłaszcza kiedy pasożytów jest bardzo dużo, toksyny te mogą wywołać wstrząs, stanowiący zagrożenie dla zdrowia i życia kota.
W niektórych przypadkach po odrobaczeniu pojawiają się wymioty, biegunka i utrata apetytu. Choć zwykle objawy te ustępują z czasem, warto skontaktować się z weterynarzem, który wykluczy ryzyko wstrząsu toksycznego. Skutki uboczne po odrobaczeniu mogą również świadczyć o silnym zarobaczeniu lub wskazywać alergię na dany preparat odrobaczający.