Rasy psów

Podział na rasy psów – skąd się wziął?

Rasy psów ewaluowały na przestrzeni setek lat. Nie ma niestety dokładnych danych odnoście poszczególnych ras. Wiemy jednak, że ludzie od zawsze dobierali psy pasujące do ich stylu życia. Po porzuceniu koczowniczego trybu życia najpopularniejszymi psami były te pasterskie i myśliwskie, które sprzyjały uprawie ziemi i hodowli zwierząt. Według naukowców ponad 6 tys lat temu istniało już 5 głównych typów ras: psy pasterskie, mastify, wilkowate, charty i pointery. Poprzez skrzyżowanie różnych ras powstały ciągle nowe, niektóre wyginęły.

Co to oznacza, że pies jest rasowy?

Rasa ma za zadanie określić grupę zwierząt, które są do siebie zbliżone pod względem wyglądu, cech psychicznych oraz predyspozycji behawioralnych. Dzięki rasie możemy określić predyspozycje psa chociażby do chorób bądź wymaganej aktywności. Rasy tworzone są bardzo długo i w sposób wyjątkowo staranny, by pożądane cechy zostały utrwalone, a te niepożądane wyeliminowane. Dobieranie psów spoczywa na hodowcach i kynologach, ponieważ to właśnie oni znają swoje psy najlepiej. Pies, który nie posiada żadnej przypisanej rasy określany jest potocznie jako “kundel”. Niestety, w przypadku kundli, kwestie chorób genetycznych są praktycznie nieznane, nie znamy procesu leczenia, przebiegu ani objawów. Choroby w przypadku takich psów są bardziej prawdopodobne niż u innych ras. O przynależności do danej rasy decyduje szereg cech, które są zawarte w specjalnym wzorcu tworzonym przez stowarzyszenia kynologiczne. Zwykle opisuje on wymagany rozmiar, maść, rozmieszczenie włosia, a także szczegóły anatomiczne głowy i szyi pieska.

Zobacz też: Imiona dla psów i suczek

Wszystkie rasy psów, czyli ile jest ras psów?

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) to nadrzędna jednostka głównych organizacji kynologicznych na świecie. FCI uznaje obecnie ponad 300 ras. Zdarza się, że organizacja nie uznaje zgłoszonych grup czworonogów. Wśród takich nieuznanych grup jest np. buldog hiszpański czy polski spaniel myśliwski. Rasy te istnieją od lat, lecz ich wygląd i cechy ulegają ciągłym zmianom. Wpływ na te zmiany ma m.in. sposób życia człowieka, który przyczynia się do wymarcia takich ras. W ich miejsce pojawiają się za to nowe grupy psów.

Jaką rasę psa wybrać?

Przed wyborem pieska należy podkreślić, że każda rasa ma swoje własne upodobania, wymagane podejście czy wymaganą aktywność. Warto więc poczytać wcześniej o kilku wybranych grupach. Przy wyborze rasy należy wziąć pod uwagę kilka spraw. Przede wszystkim- możliwości finansowe. Utrzymanie czworonoga, zadbanie o jego dietę, pielęgnacje czy zdrowie może być kosztowne. Kolejną rzeczą są warunki mieszkaniowe. O ile mały pies będzie się dobrze czuł w małym mieszkaniu, to duży pies może czuć się niezbyt komfortowo. Niektóre rasy uznawane są za bardziej przyjazne, inne za mniej towarzyskie lub niezależne i charakterne. Należy dowiedzieć się też, które psy lubią dzieci i są dla nich łagodne, a które niekoniecznie. Pamiętaj, że są też psy, które wymagają szczególnych, czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niezależnie od tego, którą rasę wybierzesz – zawsze wybieraj psy pochodzące ze sprawdzonych hodowli.

Przykładowe rasy psów

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna podzieliła rasy na następujące grupy:

I grupa FCI: owczarki i inne psy pasterskie,
II grupa FCI: pinczery, molosy, sznaucery, szwajcarskie psy górskie i do bydła,
III grupa FCI: teriery,
IV grupa FCI: jamniki,
V grupa FCI: szpice i psy typu pierwotnym,
VI grupa FCI: psy gończe i rasy pokrewne,
VII grupa FCI: wyżły,
VIII grupa FCI: płochacze, aportery i psy dowodne,
IX grupa FCI: psy ozdobne i do towarzystwa,
X grupa FCI: charty.

Najpopularniejsze rasy psów

Od wieków wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ras jest wiele, lecz kilka z nich przoduje pod względem popularności. Do tych ras psów należą niewątpliwie Owczarek niemiecki, Labrador Retriever, Yorkshire terier czy Buldog francuski. Owczarek niemiecki jest wszechstronnym psem, często nazywanym “wilkiem”. Jest świetnym ratownikiem, tropicielem, a także asystentem osób niepełnosprawnych. Owczarki niemieckie często powoływane są do służby w policji, w wojsku i innych służbach mundurowych. Owczarek poddany odpowiedniemu wychowaniu może stać się odważnym, mądrym i pewnym siebie czworonogiem. Labrador retriever to niewielki pies o krótkiej sierści, który na pewno wprowadzi do Waszego domu radość i miłość. Labradory cechuje łagodność i entuzjazm, a więc idealnie sprawdzą się w rodzinach z małymi dziećmi. Ta rasa uznawana jest za niezwykle pracowitą. Labradory często są asystentami osób niepełnosprawnych lub psami przewodnikami ludzi niewidomych. Zdarza się, że pracują w różnych służbach, np. przy wykrywaniu narkotyków. Yorkshire teriery to małe psiaki, które biją rekordy popularności niemalże we wszystkich rankingach. Mimo że są niewielkie to są odważne i pewne siebie. Yorki są bardzo charakterne, chcą dominować, więc potrzebują konsekwentnego opiekuna, który zapanuje nad ich temperamentem. Buldogi francuski to małe, lecz dość masywnie zbudowane psy. Są przyjazne, kochane, lubią pieszczoty i wspólną zabawę. Świetnie dogadują się z dziećmi. Warto wiedzieć, że rasa ta bardzo szybko męczy się podczas wysiłku fizycznego, a świadczyć o tym mogą wydawane przez nie charakterystyczne dźwięki, np. chrząknięcia lub chrapanie. Należy zwracać na to szczególną uwagę.

Małe rasy psów

Małe pieski cieszą się niezwykłą popularnością. Zapewne wpływa na to fakt, że są po prostu urocze. Oprócz tego, są także wygodne i niekłopotliwe w transporcie. Do małych psów zaliczany jest Chihuahua, mały meksykański piesek, bardzo popularny wśród celebrytek. Chihuahua, mimo swoich miniaturowych rozmiarów, to silny i charakterny pies. Rasa ta cechuje się radosnym usposobieniem i lojalnością wobec swojego opiekuna. Źle traktowany bądź wychowywany może stać się głośny i nerwowy. Kolejną małą rasą jest maltańczyk. Ten pies mocno związuje się ze swoim opiekunem, bardzo przeżywa każde rozstanie. Maltańczyki są bardzo czujne i mądre. Ta rasa szybko uczy się komend i sztuczek, więc nie powinna sprawić większych problemów wychowawczych. Maltańczyki są małe i kruche, zarówno pod względem fizycznym i psychicznym, dlatego warto przykładać im więcej uwagi. Szpic miniaturowy to także ulubieniec gwiazd. Przyciąga uwagę swoim wyglądem, ale także przebojowością. Szpic jest wesoły, wszędobylski i zawsze gotowy na pieszczoty. Bardzo lubi towarzystwo ludzi oraz innych zwierząt. Szpica miniaturowego cechuje jednak lekkomyślność, która przy zabawie z większymi pieskami może skończyć się źle. Opiekun powinien przykładać wagę do jego bezpieczeństwa.

Średnie rasy psów

Rasy psów średnich są najbardziej zróżnicowaną grupą. Ta kategoria czworonogów gromadzi psiaki o różnych charakterach, typach sierści i wymaganiach. Średnie psy na pewno odnajdą się we wszystkich warunkach mieszkaniowych i dopasują się do niemalże każdej sytuacji. Najpopularniejszą rasą wśród średnich psów są Cocker spaniele. Psy te zostały ukształtowane w celach głównie myśliwskich, a dokładniej, do polowania na ptactwo. Cocker spaniele posiadają doskonały węch, niezbędny podczas polowania, a charakterystyczne długie uszy miały „zamiatać” napotkane zapachy wprost do psiego nosa. Obecnie Cocker spaniele to pieski do towarzystwa, lecz warto pamiętać o ich myśliwskiej naturze, która może skłaniać psy do częstych ucieczek. Ciekawą rasą są też Shar peie, psy średniej wielkości, obok których na pewno nie przejdziesz obojętnie ze względu na ich specyficzny wygląd. Shar peie mają pomarszczony pysk oraz niebieski język – co mimo wszystko, dodaje im uroku. Pieski te są w stosunku do swojej rodziny bardzo czułe, choć do obcych zachowują spory dystans. Shar pei jest oazą spokoju, nie lubi głośnych zabaw, przez co niektórzy postrzegają te czworonogi jako chłodne w obyciu psy. Prawda jest taka, że Shar pei jest niezwykle przyjazny, inteligentny i lojalny wobec właściciela. Sznaucer standardowy to bardzo żywy, inteligentny pies. Uwielbia ruch i aktywność na świeżym powietrzu, dlatego jeśli właściciel zapewni mu odpowiedni trening, piesek w domu będzie spokojny i bardzo grzeczny. Sznaucery są bardzo temperamentne i uparte, nieco zdystansowane w stosunku do obcych. Niepożądany gość na pewno nie przejdzie niezauważony. Pies głośno poinformuje o jego obecności, jednak na pewno nie zrobi mu krzywdy. Rasa ta uznawana jest za długowieczną, zapewne ze względu na to, że nie ma za wielu obciążeń genetycznych.

Duże rasy psów

Jeśli dysponujesz domem jednorodzinnym z ogrodem, to duże psy są zdecydowanie dla Ciebie. Świetnie sprawdzą się jako stróże podwórka, często budzą respekt i zniechęcają nieproszonych gości do jakichkolwiek prób wtargnięcia na posesję. Mimo wszystko, większość dużych psów cechuje łagodność, lojalność i miłość do dzieci. Przykładem takiego czworonoga jest np. Labrador. Rasa ta utożsamiana jest z rodziną i dziećmi. Labradory kochają zabawę, są niezwykle łagodne i bystre. Mimo iż te czworonogi uchodzą za najlepszych przyjaciół dla dzieci, to warto pamiętać, że są masywne i nadmiar miłości i czułości mogą doprowadzić do zmiażdżenia dziecka. Kolejnym przykładem łagodnego, dużego psa jest Nowofundland. Nowofundlandy cechuje nie tylko łagodność, ale także stoicki charakter, niezwykła opiekuńczość oraz ogromne pokłady cierpliwości. Mówi się, że jest to rasa pozbawiona jakiejkolwiek agresji. Co ciekawe, Nowofundlandy świetnie dogadują się z kotami. Jeśli więc pies będzie wychowywany z futrzanym wąsaczem, to z pewnością staną się najlepszymi przyjaciółmi. Biały owczarek szwajcarski to wilk o wielkim sercu. Psy te są szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi. Uwielbiają aktywności na świeżym powietrzu, a dzięki swojej czułości i wierności, zatroszczą się o całą swoją rodzinę. Mówi się, że owczarki szwajcarskie są bardziej rodzinną wersją owczarków niemieckich. Białe owczarki są pełne empatii, dzięki czemu są bardzo często wykorzystywane w dogoterapii.

Myśliwskie rasy psów

Jeśli jesteś myśliwym i szukasz kompana do polowań – koniecznie zapamiętaj, że każdy pies, który ma Ci towarzyszyć w łowach, musi być odpowiednio wychowany. Mimo że psy z tej grupy mają bardziej rozwinięty instynkt łowiecki niż pozostałe rasy to potrzebują pomocy w treningu, by wykonywać określone zadania. Foksterier szorstkowłosy to średniej wielkości pies, który idealnie spełni się w roli dzikarza i norowca. Foksterier jest niezwykle żywiołowy, energiczny, ale też czujny, zwinny i szybki. Głównym zadaniem Foksterierów było wypędzania lisów z nory, stąd właśnie nazwa rasy. Rasą z najstarszą myśliwską tradycją jest zdecydowanie Bloodhound. To świetny i zarazem wytrwały tropiciel, który dzięki swojej niezależności i upartości świetnie się sprawdza w czasie polowań. Znakomitym myśliwym jest także niemiecki terier myśliwski. To średnich rozmiarów pies, z krótką, ciemną sierścią. Teriera myśliwskiego cechuje odwaga, upór i niezawodność, świetnie sprawdzi się też jako stróż. Zajmuje się głównie wypłaszaniem zwierzyny i polowaniem w norach. Jest to charakterny pies, przez co nie jest polecany dla laików.

Spokojne rasy psów

Do spokojnych ras psów zaliczane są np. Golden retrievery, Owczarki szkockie czy Berneńskie psy pasterskie. Golden Retriever to idealny pies rodzinny. Są to bezproblemowe psy, które wymagają sporej dawki ruchu i właściciela, który będzie czuwał nad jego wychowaniem. Goldeny cechuje niezwykła łagodność i cierpliwość. Psy te szybko się uczą, a tzw. niechciane zachowania można łatwo wyeliminować. Owczarek szkocki to piękność o średnim temperamencie. Rasę tą cechuje bystrość, wysoka inteligencja i opiekuńczość względem opiekuna. Owczarki mogą być krótko bądź długowłose, jednak ich pielęgnacja jest niewymagająca – wystarczy je od czasu do czasu wyczesywać. Pudle to jedna z najbardziej spokojnych, ale też najbardziej inteligentnych ras psów na świecie. Bardzo szybko się uczą, są lojalne i posłuszne wobec swojej rodziny. Nie wymagają wielkiej aktywności fizycznej, choć mają instynkt myśliwski. Polecane są dla osób, które cierpią na łagodną alergię na psy. Pudle są małe, długowieczne i odporne na większość chorób.

Krótkowłose rasy psów

Jeśli szukasz czworonoga, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji, to koniecznie sprawdź psy z krótkowłosych ras psów. Wśród nich znajduje się Bokser. To średniej wielkości pies o gładkiej, lśniącej sierści. Wymaga on tylko cotygodniowego szczotkowania. Rasa uchodzi za wyjątkowo czystą, wymaga jedynie sporadycznej kąpieli w przypadku, gdy się porządnie ubrudzi. Dalmatyńczyk również idealnie wpisuje się w tą kategorię. Należał niegdyś do psów powozowych, a więc biegał obok powozów konnych, by pilnować koni. Zdarzało się, że straż pożarna wykorzystywała czworonogi z tej rasy do podobnych celów. Krótka sierść Dalmatyńczyka jest gęsta, błyszcząca, ale delikatna. W jego przypadku również wystarczy tylko cotygodniowe szczotkowanie. Krótka i gładka sierść to cechy Dobermana Pinchera. Ma doskonałe zdolności obronne, na pewno nie da skrzywdzić członków swojej rodziny. Dobermana cechuje także opiekuńczość, lojalność oraz wysoka inteligencja. Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych ras, pielęgnacja Dobermana ogranicza się do szczotkowania raz na jakiś czas.

Długowłose rasy psów

Długowłose psy są niezwykle piękne, ale też wymagające. Ich pielęgnacja może być czasochłonna i kosztowna, dlatego warto zastanowić się przed zakupem czworonoga z tej grupy psów. Jednym z najpiękniejszych długowłosych zwierzaków jest Chart afgański. Rasa ta absolutnie nie nadaje się dla niedoświadczonej osoby, ponieważ Charty wymagają konsekwentnego prowadzenia i dokładnej, często pracochłonnej i systematycznej pielęgnacji. Chart nie linieje sezonowo, jednak włosy czasem wypadają samoistnie. Jedwabiste włosy wymagają częstego szczotkowania i kąpieli, co najmniej raz w tygodniu, a w przypadku zmiany szaty – nawet co 3 dni. Hawańczyk to pies, który jest łagodny i przyjaźnie nastawiony do świata, świetnie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi, nie potrzebuje aktywności fizycznej, zwykły spacer zadowoli jego potrzeby ruchowe. Niech Cię nie zmyli jego bezproblemowość. Jeśli chodzi o pielęgnację, Hawańczyk jest bardzo wymagający. Jego włosy osiągają długość nawet 18 cm, przez co wymaga codziennej pielęgnacji i starannego wyczesywania. Szata wymaga regularnego podcinania, by uniknąć tworzenia się kołtunów. Hawańczyk nie linieje, dzięki czemu nada się dla alergików.

Domowe rasy psów

Pies z całą pewnością rozweseli każdy dom, wniesie do niego swoją bezinteresowną miłość, a mieszkańców otoczy należytą opieką i troską. Jednak decyzja o psie powinna być dokładnie przemyślana, by zwierzak otrzymał najlepsze warunki do życia. Warto pamiętać, że nie każda rasa nadaje się do życia w bloku czy na podwórku w budzie. Wybierając psa należy rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim należy rozważyć potrzebę ruchu. Niektóre psy potrzebują większej aktywności fizycznej, a jej ewentualny brak może mieć negatywny wpływ na zdrowie czworonogów. Kolejną kwestią jest rozmiar psa. Owczarek niemiecki czy Mastif tybetański nie odnajdą się w małym mieszkaniu w bloku bez windy. Niestety, ale duże psy często obciążone są chorobami stawów. Warto wziąć to pod uwagę. Jako pies domowy sprawdzi się na pewno Shih tzu. To małe, słodkie pieski, które uwielbiają spać. W towarzystwie jest wesoły i żywiołowy, odnajdzie się w rodzinach z dziećmi. Shih tzu z całą pewnością dostosuje się do trybu życia swojej rodziny. Wśród ras psów domowych jest także Bichon frise. To mały piesek o bezgranicznej miłości do swoich właścicieli. Uwielbia pieszczoty, przytulanie i głaskanie. Jest czuły, bardzo szybko przywiązuje się do rodziny. Sprawdzi się zarówno przy małych, jak i dużych dzieciach. Trzeba wziąć pod uwagę, że Bichon wymaga regularnego strzyżenia i codziennej pielęgnacji. Cichym sąsiadem będzie na pewno Buldog angielski. Dobrze odnajduje się na małych przestrzeniach, nie wymaga zbyt dużo ruchu, nie jest też hałaśliwym psem. Buldogi na ogół cechuje łagodność i zrównoważony charakter, idealnie dogadują się z dziećmi. Ta rasa z pewnością wniesie do domu radość i szczęście.

Gdzie kupić rasowego psa?

Rasowych psów należy szukać tylko w legalnych hodowlach, czyli takich, które są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Warto znaleźć hodowlę, która znajduje się w niedalekiej odległości od naszego domu, bo podróż z kilku tygodniowym psiakiem może być nie lada wyzwaniem. Po dokładnym sprawdzeniu hodowli, z której chcemy wziąć szczeniaka, warto przeszukać Internet w poszukiwaniu opinii na temat hodowcy. W hodowlach zarejestrowanych w ZKwP również zdarzają się niedociągnięcia, które mogą rzutować na chów i zdrowie czworonoga. Niektóre hodowle organizują tzw. dni otwarte, podczas których można zobaczyć szczeniaki jeszcze zanim ukończą odpowiedni wiek. Jest to fajną opcją na poznanie także samej hodowli. Kolejny krok to bezpośredni kontakt z hodowcą. Dobry hodowca, zanim powie cenę i datę odbioru szczeniaka, najpierw będzie chciał się upewnić, że jego podopieczny trafi do kochającego domu. Hodowca wypyta nas o warunki mieszkaniowe i finansowe, bowiem trzeba liczyć się z tym, że czasem pies może wymagać opieki weterynarza lub specjalnej diety. Musi więc mieć pewność, że będzie nas po prostu na to stać. Po rozmowie z hodowcą umawiamy się na konkretną datę odbioru szczeniaka – pieski mogą być wydane dopiero po ukończeniu określonej liczby tygodni.

Pamiętaj jednak, że często wysoka cena za psa = wysokie koszty utrzymania. Dlatego dobrze przemyśl swój wybór.

Shiba inu to rasa o niezwykle mocno rosnącej popularności za sprawą znanych na całym świecie memów czy kryptowalut. Ta stara…

Posokowiec bawarski to popularna wśród myśliwych rasa psów, które po posoce, czyli krwi ustrzelonego zwierzęcia, odnajdują je w lesie. Rasa…

Polskie owczarki nizinne to nasza narodowa, chociaż mało obecnie popularna rasa. Te średniej wielkości, puchate psy zajmują ważne miejsce na…

Tosa inu, czyli japońskie psy obronne używane do walk psów są coraz popularniejsze w naszym kraju jako czworonogi rodzinne i…

Opis rasy Pudel jest to jedna z najbardziej charakterystycznych ras psa, jakie istnieją. Zawdzięczają to przede wszystkim swojej loczkowatej sierści,…

Pies Karelski – charakterystyka Karelski pies na niedźwiedzie jest zwierzęciem myśliwskim pochodzącym z Finlandii. Uważa się, że klan szpiców myśliwskich…

Owczarek kaukaski to olbrzymi pies o gęstej sierści, który jest doskonałym stróżem i obrońcą zarówno domostwa, jak i stad owiec.…

Użytkowe owczarki australijskie nadal w Stanach Zjednoczonych pomagają przy wypasie krów, ich wystawowi bracia jednak stają się, ze względu na…

Leonbergery to piękne, puchate molosy o brązowej sierści, z czarną maską na pysku. Leonbergery są wiernymi i oddanymi towarzyszami rodzin…

Samojedy to puchate, białe psy północy, które cieszą się stale rosnącą popularnością jako psy towarzyszące. Wesołe, przyjazne do dorosłych i…

Owczarek szwajcarski to biały, bardzo bliski kuzyn owczarka niemieckiego, który jest tak samo inteligentny, chętny do nauki i oddany opiekunowi,…

Mastify angielskie należą do jednych z największych z ras psów na świecie, a rekordzista ważył aż 155 kg. Te oddane…

Basenji to rasa dość nowa, ale już bardzo popularna w naszym kraju. Te afrykańskie psy w bardzo pierwotnym typie są…

Alaskan malamute to typowy pies północy kochający zimę i źle znoszący upały. Te duże, dość niezależne, ale jednocześnie oddane swojej…

Boston terrier, czasami mylony z buldogiem francuskim, to nieduży, sprawny piesek o krótkiej kufie, który świetnie nada się zarówno do…

Staffordshire bull terrier to niższy kuzyn amstaffa, który w swojej ojczyźnie określany jest jako dog nanny, ze względu na swoją…

Setery irlandzkie to bardzo znana w Polsce rasa psów myśliwskich, które urzekły nas swoim przyjaznym charakterem i przepiękną lśniącą sierścią…

Wilczarz to duży pies w typie charta, który jest dumą narodową Irlandii i gościł tam na wielu możnych rodach, będąc…

Sznaucer olbrzymi to największa z trzech odmian sznaucerów i zdecydowanie najspokojniejsza. Nie jest on jednak psem leniwym, chętnie się uczy…

Pies boo inaczej zwany pomeranianem, w ostatnich latach zyskał niezwykłą popularność w internecie i rozpoznawalność na całym świecie. Te miniaturowe…

Akita inu to stara japońska rasa psów, która popularność na świecie zyskała dzięki filmowe o wiernym Hachiko. Są bardzo bliskimi…

Hawańczyk to mały piesek z Kuby, który podbija cały świat swoim przyjaznym usposobieniem i uroczym wyglądem. Te długowłose, miniaturowe pieski…

Lagotto Romagnolo to średniej wielkości psy przypominające pudla, które znane są na całym świecie ze swojego talentu do poszukiwania drogich…

Rhodesian ridgeback, czyli afrykański pies na lwy jest już w naszym kraju szeroko rozpoznawalną i popularną rasą. Te dostojne, brązowe…

Terier rosyjski to duży pies o intensywnie czarnej, kudłatej sierści, którego wiele osób myli ze sznaucerem olbrzymim. Te ważące nawet…

Akita Amerykańska Jakie naprawdę są te duże, dawniej przeznaczane do walk psów? Kto sprosta potrzebom wymagających i niezależnych, ale jednocześnie…

Nowofundland to olbrzym o wielkim sercu, którego umiłowanie do pływania czyni go nie tylko aktywnym kompanem, ale i ratownikiem ludzkiego…

Owczarek podhalański to jedna z 5 oficjalnie uznanych polskich ras, duma narodowa z Tatr. Chociaż nie są bardzo popularne na…

Cavalier King Charles Spaniel to brytyjska rasa psów, która dzięki swojemu przyjaznemu, sympatycznemu usposobieniu i uroczemu wyglądowi zyskała wielką popularność…

Owczarek szetlandzki to pies, który nie narzeka na brak energii. Będzie wspaniałym przyjacielem dla tych, którzy lubią aktywne życie i…

Cocker spaniel to rasa znana od dawna nie tylko miłośnikom psów, ale także z literatury! Chyba każdy, kto choć trochę…

Gończy polski to rasa myśliwska. Jej przedstawiciele mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki. A przy tym są bystre i podatne na…

Pekińczyk to popularna w Polsce rasa psów towarzyszących, która dzięki małemu rozmiarowi i uroczemu wyglądowi zyskała wielu sympatyków w różnym…

Owczarek środkowoazjatycki to pies, który ukrywa swoje emocje. Potężny, silny i trudny do opanowania, ale kiedy kocha – to całym…

Weimar, jak potocznie mówi się o wyżłach weimarskich,  to właśnie pies myśliwski, który uwielbia ruch, przygody i bez wątpienia potrzebuje…

Pies rasy Chow- Chow Choć Chow- Chow mogą wyglądać na pierwszy rzut oka jak psy nie wymagające od właściciela wiele…

Dog niemiecki to jeden z największych psów na świecie. W klasyfikacji FCI rasa ta zalicza się do grupy drugiej, obejmującej pinczery,…

Maltańczyk – kompan idealny Maltańczyki (biszony maltańskie) należą do jednych z najstarszych raz psów, o czym świadczy ich długoletnia historia…

Rasa psów boston terrier pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Pies jest niewielkich rozmiarów, ma dość muskularną sylwetką i jest świetnym kompanem…

Husky to rasa kojarzona głównie z psimi zaprzęgami i dalekimi mroźnymi klimatami. Chociaż wyglądem niezwykle przypomina wilka jest niegroźnym i…

Rottweiler – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie Rottweilery to psy, które nie cieszą się dobrą opinią, a przez…

Owczarki belgijskie są psami, które z pewnością wymagają sporo uwagi, ale osoba, która zdecyduje się na tę rasę psa, z…

Beagle zalicza się do psów określanych jako gończe, należące do rasy średniej. Ich ojczyzną jest Wielka Brytania. Te urokliwe, niewielkie…

Wyhodowany w Anglii około 200 lat temu do polowania na lisy to energiczny, niezależny i sprytny pies. Niech was nie…

Sznaucer miniaturowy mimo swoich niewielkich rozmiarów nie ustępuje nawet minimalnie swoim większym krewniakom. Ten mały posiadacz szorstkiej sierści charakteryzuje się dzięki…

Psy od wielu lat uważane są za najlepszych przyjaciół człowieka. Ich wierność i przywiązanie sprawiają, że coraz częściej stają na…

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER – AMSTAFF Wygląd Amstaffy charakteryzują się krótką, twardą sierścią. Występują w wielu rodzajach umaszczeń od jednolitych kolorów…

Labradory to duże i silnie zbudowane psy. Dorosłe osobniki ważą około 30 kg. Labradory mają szeroką głowę oraz wyjątkowy ogon…

Doberman to elegancki i potężny pies uważany jest za jedną z najbardziej inteligentnych ras na świecie. Dzięki swojej atletycznej budowie,…

Decydując się na owczarka niemieckiego trzeba liczyć się z tym, że jest to silna rasa, która wymaga bardzo dużo ruchu.…

Buldogi francuskie zwane potocznie Buldożkami są niezwykle charakterystycznymi psami. Ich wygląd i radosne usposobienie podbiły serca wielu osób na całym…

Golden retriver to pies średniej wielkości. Rasa niezwykle popularna w Polsce, Europie, jak również na całym świecie! Najczęściej są to…

Historia rasy shih tzu Istnieje wiele historii i podań dotyczących rasy psów shih tzu, jedna z nich zakłada, że rasa…

Historia psów rasy Border Collie Historia rasy Border Collie sięga roku 1976, kiedy oddzielono je oficjalnie od innych psów Collie.…

Nasza strona internetowa używa informacji zapisanych za pomocą plików Cookies.
Czytaj więcej…