Imiona dla kota – lista

Jakie imię dla kota wybrać? Puchaci przyjaciele to niezwykli domownicy. W szczególności, jeśli chodzi o koty. Te mruczące słodziaki rozgrzewają serca ludzi na całym świecie. Przyjęło się już nawet powiedzenie, że dom bez kota to głupota. Zdaje się to być prawdą, biorąc pod uwagę to, jak bardzo kotki potrafią tchnąć życie w mury mieszkania. Każdy właściciel kota wie, że nie ma dwóch takich samych mruczków. Są marudne i pogodne, grubsze i chudsze, te energiczne i te leniwe, takie, które wolą spędzać czas na świeżym powietrzu i takie, którym wystarczy miękkie posłanie przy grzejniku. Można więc śmiało powiedzieć, że każdy kot ma swój charakter, a odzwierciedleniem charakteru w komunikacji, zarówno międzyludzkiej jak i ludzko-zwierzęcej, są imiona.

Spis treści:

Krótkie, dźwięczne, może kilka? Jakie imię dla kota?

Imię kota jest ważnym elementem komunikacji między zwierzakiem a człowiekiem. Koty z natury bywają marudne i wybiórcze, toteż nie każdego będą chciały słuchać. Może się także zdarzyć, że imię wypowiedziane przez jedną osobę nie zwróci uwagi kota, natomiast głos kogoś innego już owszem. Zależy to od wysiłku włożonego w naukę mruczka, że w ogóle ma imię. Jak więc wybrać odpowiednie imię dla kota? Jest parę wskazówek, jednak żadna z nich nie jest wiążąca. Ostatecznie, tę kwestię ogranicza jedynie kreatywność. Jeśli jednak chcesz trzymać się pewnych reguł, to zadbaj, żeby imię Twojego pupila było krótkie, najlepiej dwusylabowe. Dlaczego? Z prostego powodu. Wtedy szybciej i łatwiej je wymówisz, prościej będzie także zawołać zwierzaka. Krótszy „sygnał” na pewno ułatwi sprawę również kociakowi, który będzie szybciej reagował na imię, które mu nadasz. Zrób prosty test: zacznij powtarzać szybko i wiele razy pod rząd imię, które chcesz nadać czworonogowi. Jeśli Twój język się przy tym nie męczy, a Ty się nie mylisz to znak, że to może być dobry pomysł. Imię dla kota powinno też kojarzyć się miło, tak, aby wzbudzało przyjemne odczucia i emocje. Zwierzęta, koty również, potrafią rozpoznać ton głosu, nie używaj więc słów, które sprawią, że uniesiesz głos. To przestraszy kota. Kociakom można nadać też kilka imion, grunt w tym, żeby w stosunku do zwierzaka zwracać się głównie jednym, na które nauczy się reagować.

Słodkie imię dla kota

Niezależnie od tego, czy chodzi o imiona dla kotki, czy imiona dla kocura, słodkie zawołanie będzie dobrym pomysłem. Głównie dla tego, że słodkości kojarzą się z czymś przyjemnym, a jak wiadomo, koteczki to sama przyjemność. Nie tylko dlatego warto zastanowić się nad uroczym imieniem. Słodkości budzą pozytywne myśli, wzbudzają radość i złagadzają zachowanie. Pomoże to odnosić się do kota w odpowiednim tonie i z dostatecznym uczuciem, tak, że zwierzak poprawnie odbierze i zaakceptuje intencje właściciela. To ważny krok w nauczeniu kota reagowania na zawołanie. Słodkie imiona są zawsze dobrym pomysłem. Warto nazwać kotka czymś, co przyjemnie się kojarzy i co odda urok jego pyszczka. Imiona z tej kategorii szczególnie sprawdzą się dla tulaśnych mruczków. Przy wyborze można zainspirować się kilkoma propozycjami: Posypka, Muffinka, Karmelek, Torcik, Feluś.

Oryginalne imię dla kota

Kocie imiona w cale nie muszą być infantylne i powszechnie znane. Można pokusić się o nadanie mruczkowi imienia, które dla właściciela ma jakieś znaczenie. Może to będzie pomysł z ulubionej bajki z dzieciństwa? Może bohater ulubionej książki albo imię po kocim towarzyszu, który już odszedł. Oryginalne imiona mogą mieć znaczenie tylko dla Ciebie i Twojego kotka. Nie muszą być szeroko rozpoznawalne. Jeśli masz jakiś ciekawy pomysł, może nawet bardzo hermetyczny, nie krępuj się. Imię nadane z taką pieczołowitością z pewnością pogłębi Twoją relację z milusińskim. W tej kategorii nie da się podać gotowych propozycji imion, ponieważ wtedy żadne z nich nie byłoby oryginalne. Te muszą płynąć z serca. Możemy jedynie wspomnieć historię jednej dziewczyny, która nazwała kotka Goździk. Dziewczyna ta dostała kiedyś od swojego dziadka, który pod nosem miał bujne wąsy, bukiet goździków. Tak się złożyło, że kotek na pyszczku miał łatkę, która przypominała dziadkowe wąsy. Pomysł na imię wypłynął więc prosto z serca, był sentymentalny i miło się kojarzył.

Zagraniczne imiona dla kotów

Kociakom też należy się odrobina ekstrawagancji, chociaż nie do końca mogą to rozumieć. Nazwanie kota zagranicznym imieniem może być ciekawą odskocznią od popularnych, powszechnych polskich Burków, Puszków, Mruczków czy Filemonów. Zważając na fakt, że koty chodzą własnymi ścieżkami i raczej nie przynależą do żadnego z narodów, nie powinny protestować na pomysł o imieniu nieco innym niż rodzime. I tak dla kocurów inspiracją mogą być imiona takie jak: Cheddar, Purrito, Figaro czy Garfield. Imiona dla kotek przedstawiają się następująco: Lulu, Nala, Kiki lub Zoe. To tylko propozycje. Kto wie, może Twój kociak otrzyma imię po jakimś zagranicznym aktorze?

Angielskie imiona dla kotów

Ta kategoria imion nie różni się zbytnio od poprzednich. Anglicy również nadają swoim milusińskim imiona słodkie czy oryginalne, sentymentalne. Często zdarza się, że kot otrzymuje imię po… nazwie jedzenia. I tak można spotkać się z Chili, Cheddarem czy Meatballem. Z resztą trudno im się dziwić, jedzenie w większości przypadków wywołuje tylko przyjemne skojarzenia. Tak jak kotki. Praktykowaną modą jest również nazywanie puchatków po sławnych osobistościach na przykład Churchill, Lizzie, Elvis. Trzeba przyznać, idealne propozycje dla kociaków brytyjskich krótkowłosych. W zależności od tego, jak prezentuje się zwierzak, zawsze przypasuje do niego imię jakiegoś celebryty. Zadziwiające, jak kocia aparycja potrafi wpłynąć na ich imię. Ach, gdyby tylko o tym wiedziały!

Rosyjskie imiona dla kotów

Koty, jak już wspomnieliśmy, często przypominają nam jakieś postacie, chociażby ze względu na swoją aparycję czy wyraz pyszczka. Niektórym puchate kotki z świdrującymi, żółtymi lub niebieskimi oczami przywodzą na myśl Rosjanina z głębi Syberii odzianego w grube futro, który spogląda na przyjezdnych. Obraz dość srogi, ale inspirujący, szczególnie dla kotów rasy syberyjskiej. Jeśli uważasz, że Twój czworonóg zdecydowanie wdał się w swojego rosyjskiego przodka, możesz sprawić mu przyjemność i nadać imię, które pochodzi z jego rodzinnych stron. W tej sytuacji zainspiruj się naszymi propozycjami: Igor, Ivan, Boris, Gena, Koshka.

Ludzkie imiona dla kotów

Gdzieniegdzie, a szczególnie w Polsce, można spotkać się z opinią, że nie wypada nadawać zwierzakom imion przeznaczonych dla ludzi. Jest to jednak tylko opinia i nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby kot został Frankiem, czy kotka Izabelą. Imię dla zwierzaka musi w jakiś sposób nadawać mu charakteru i odzwierciedlać Twoją relację z nim, jeśli więc czujesz, że najlepiej w tej roli sprawdzi się imię ludzkie, nie wahaj się. Czasem sentyment do imienia, chociażby po zmarłej bliskiej osobie, kieruje człowieka do ponownego sprzężenia imienia z czymś przyjemnym, co pozwoli zachować miłe wspomnienia. To dlatego imiona takie otrzymują najczęściej zwierzątka, bo obdarzone miłością zwracają uczucie po stokroć. Zanim nazwiesz kota ludzkim imieniem upewnij się, że nikt w Twoim domu nie nosi takiego samego. Nie chcesz przecież oglądać wyścigów do stołu, kiedy zawołasz jedno z nich na kolację.

Jak nauczyć kota reagowania na swoje imię?

Jak już wspominaliśmy, koty są różne. Niektóre bardzo lubią swoje nowe imiona, innym nauka przychodzi z oporem. W tym przypadku należy uzbroić się w cierpliwość i wykazać dużą wyrozumiałością. Kot materialistą nie jest, ale lubi jeść, dlatego możesz próbować zwabiać go na przysmaki wołając go po nowym imieniu. Nie przemęczaj tylko siebie ani zwierzaka. Pamiętaj o dostosowaniu tonu głosu, żeby nie speszyć futrzanego ucznia. Kiedy kociak załapie podstawy, zwiększaj mu trudność nauki. Przywołuj kiedy jest daleko, kiedy nie ma humoru, czy nie jest głodny. Naucz go, że ten dźwięk, który słyszy, to właśnie jego imię. Koty, jak wiemy, są marudne. Toteż mogą zacząć marudzić i speszyć się, kiedy zacznie docierać do nich za dużo informacji. Wołaj czworonoga jedną formą imienia, nie zdrabniaj i nie przekształcaj. Kot musi nauczyć się rozpoznawać ten jeden, konkretny dźwięk. Zadbaj również, żeby inni nie wołali na niego inaczej.

Imiona dla kota i kotki alfabetycznie – spis

Poniżej znajdziecie nasze propozycje imion dla kota i kotki alfabetycznie:

Imię dla kota na literę A:

 • Ares, Annus, Ajax, Ajaks, Albinos, Akos, Akopek,

Imię dla kotki na literę A:

 • Alutka, Annika, Amaszka, Amika, Anika,

Imię dla kota na literę B:

 • Behemot, Bonifacy, Bonek, Bonny, Banek, Bini, Biniek, Barry, Bajkał, Bart,

Imię dla kotki na literę B:

 • Basia, Baryłka, Bańka, Babula, Bałałajka, Bajkała, Bazylia, Brodzia,

Imię dla kota na literę C:

 • Czarek, Cezar, Coli, Czorry, Cymek, Cytrus, Cytryś, Ciapek, Czapek, Cyron,

Imię dla kotki na literę C:

 • Celinka, Cecusia, Cylia, Cystera, Cola, Cykada, Czesia, Czesława, Czorka, Cytrynka, Czeczorka,

Imię dla kota na literę D:

 • Dioni, Dionizos, Dżingi, Dżongi, Damian, Diano, Dragan, Dobby, Dobrzel, Dumbo, Doniś, Dakar, Denik,

Imię dla kotki na literę D:

 • Diana, Dori, Doris, Dorotka, Danielka, Danna, Donna, Dominisia, Dominika, Deni, Denia,

Imię dla kota na literę E:

 • Eros, Eron, Eryk, Erwin, Elf, Elfik, Emik, Eunoj, Echos,

Imię dla kotki na literę E:

 • Eliza, Elizabeth, Elunia, Elwira, Elwirka, Eleonorka, Eleonora, Ela, Elusia, Ewelka, Ewka,

Imię dla kota na literę F:

 • Franek, Franciszek, Fatałach, Fatałaszek, Fox, Foreścik, Forest, Foks, Fokus, Frytek,

Imię dla kotki na literę F:

 • Fiona, Flora, Fausta, Fiacyna, Fiacynta, Feba, Fexa, Fleksja, Frytka,

Imię dla kota na literę G:

 • Gilbert, Grześ, Gibraltar, Gilbi, Grzechu, Gobo, Gabon, Gibonek, Gładki, Gibky, Gapcio, Gryfi, Groofy,

Imię dla kotki na literę G:

 • Genia, Gienia, Genofa, Giliarda, Gapa, Gama, Goja, Goya, Granda,

Imię dla kota na literę H:

 • Hiacynt, Hilar, Homar, Homer, Homeini, Homi, Henryk, Henry, Hini,

Imię dla kotki na literę H:

 • Hilary, Hania, Hiacynta, Hinia, Henryka, Honia,

Imię dla kota na literę I:

 • Ireneusz, Irek, Inter, Inner, Inny, Inuś,

Imię dla kotki na literę I:

 • Irenka, Iwonka, Ivka, Inez, Ines, Inna, Intryga, Inyga, Izylda, Izolda,

Imię dla kota na literę J:

 • Jan, Janke, Jerzy, Jupi, Jodek, Jutrek, Junior, Joker, Johny, John, Jacek,

Imię dla kotki na literę J:

 • Jotka, Jolitka, Jola, Julia, Jula, Jodła, Jodyłka, Jodełka, Jadzia, Jaga, Jagoda, Jagódka,

Imię dla kota na literę K:

 • Kaligula, Kacperek, Kacper, Kris, Krzyś, Kosma, Komsa, Komi, Kombi, Komba, Kacper, Kacpi, Kotek,

Imię dla kotki na literę K:

 • Krysia, Krystynka, Kruszynka, Karma, Kama, Kocia, Kicia,

Imię dla kota na literę L:

 • Lolek, Lubiś, Lony, Loli, Lolly, Litzbark, Lizak, Luleczek, Luluś,

Imię dla kotki na literę L:

 • Lilia, Lila, Lola, Luksja, Laleczka, Lala, Lolitka, Lolcia, Lulcia, Lotka,

Imię dla kota na literę Ł:

 • Łukasz, Łań, Łobuz, Łyski, Łysol,

Imię dla kotki na literę Ł:

 • Łucja, Łania, Łosia, Łakoma, Łamka,

Imię dla kota na literę M:

 • Marek, Miauczek, Mruczek, Mruk, Mruszek, Miołek, Miotek, Marzec, Mareczek, Miałeczek,

Imię dla kotki na literę M:

 • Misia, Mosia, Mania, Marika, Mariana, Miotka, Marcówka, Minia, Monia,

Imię dla kota na literę N:

 • Norbi, Norbert, Norbek, Nunuś, Nuncjusz, Nozaliusz, Nosek, Nicpoń,

Imię dla kotki na literę N:

 • Niunia, Nunusia, Natka, Natalia, Natusia, Nicposia, Noska, Nunuśka, Nowalijka,

Imię dla kota na literę O:

 • Olek, Oluś, Ojlanek, Oliwier, Olivier, Oman, Orion, Orfeusz, Omen, Omedeusz, Omaniusz, Opos, Olaf, Omenium, Omenium, Oregon, Oregan, Oreo, Orkan, Ozik, Oksford, Oxford,

Imię dla kotki na literę O:

 • Olcia, Ola, Omena, Okra, Otta, Ottawa, Ottawka, Otka, Omka, Omenka, Ovita, Okraja, Omania, Ona, Osa, Ossa, Omiotka, Omiatka,

Imię dla kota na literę P:

 • Paweł, Pawełek, Piotruś, Piotr, Pacek, Pacuś, Pacylek, Prus, Prusek, Pieniążek, Panek, Panuś, Pan, Pegaz, Pegazuś, Pegazyliusz, Pono, Ponek, Piątek,

Imię dla kotki na literę P:

 • Paula, Patrycja, Patrycjuszka, Patka, Paćka, Paciorka, Pacyfistka, Pacysia, Platynka, Platusia, Papa, Pagusia, Papuga, Pasta, Pandora, Pandorka,

Imię dla kota na literę R:

 • Rocky, Rudolf, Rafał, Rolex, Roleks, Reksio, Rysy, Rysio, Roman, Rudy, Rudzielec,

Imię dla kotki na literę R:

 • Rysia, Rona, Rihanna, Rumba, Ruda,

Imię dla kota na literę S:

 • Słowik, Szymon, Szymi, Six, Sir, Ser, Serek, Sławek, Sławo, Sławomir, Szef, Szefo, Sparrow, Szamotek,

Imię dla kotki na literę S:

 • Sonia, Sunia, Samara, Samana, Samantha, Samarka, Szamka, Soma, Somalka,

Imię dla kota na literę T:

 • Tadzik, Tadeusz, Tomek, Tomasz, Tomex, Tomeks, Tuszek, Tuszynek,

Imię dla kotki na literę T:

 • Tosia, Tusia, Tuśka, Toskania, Tosania, Tajga, Tomania, Turystka, Turynka,

Imię dla kota na literę U:

 • Uniler, Unek, Unak, Uszek, Uszak, Umak, Urban, Urbanek, Ulanek,

Imię dla kotki na literę U:

 • Unia, Ula, Uleńka, Umanka, Uma, Ulanka, Urbanka, Uzusia,

Imię dla kota na literę W:

 • Wojtek, Wojti, Wuzet, Wojciech, Wunia, Wonia, Warszau, Warszek, Weszek, Wafel, Wafelek, Wazon, Walezy, Wiktor, Wiktorek, Wini, Winiuś,

Imię dla kotki na literę W:

 • Werka, Weronika, Wunia, Wonia, Wszunia, Wazunia, Waza, Wyra, Wydra, Wyrka, Werka, Weksa, Warka,

Imię dla kota na literę X:

 • Xavi, Xeny,

Imię dla kotki na literę X:

 • Xenna, Xenia, Xenona,

Imię dla kota na literę Y:

 • Yeti, Yenny,Yoda,

Imię dla kotki na literę Y:

 • Yena, Yetia,

Imię dla kota na literę Z:

 • Znajdek, Znachorek, Znachor, Ziutek, Ziutomek, Ziomek,

Imię dla kotki na literę Z:

 • Zosia, Zuza, Zuzanna, Zofia, Zofija, Zanka, Zośka, Zona, Zorza, Znajda,

Kiedy znasz już podstawy nadawania kotom imion to zaopatrz się w dobry pomysł, smaczki i dużo cierpliwości. Powodzenia!

Nasza strona internetowa używa informacji zapisanych za pomocą plików Cookies.
Czytaj więcej…