Kot bengalski

Bycie właścicielem małego lamparta brzmi ciekawie, prawda? Posiadacze kota bengalskiego właśnie tak go opisują. Nic dziwnego, jego sierść wygląda niemal identycznie. Z tego względu nie da się przejść obok nich obojętnie. Ale nie tylko z wyglądu koty bengalskie przypominają małe lamparty. Te niewielkie stworzenia są wręcz istnymi wulkanami energii, gwarantującymi doskonałą, aktywną zabawę. W tym artykule przeczytasz więcej o cechach kota, cenie, hodowli i opiniach o kocie bengalskim.

Charakter kota

Małe tornado – to chyba kwintesencja tego, jak można najprościej opisać charakter kota bengalskiego. Zdecydowanie jest przedstawicielem tych wymagających kotów. Przede wszystkim potrzebuje dużo zabawy. Uwielbia ruch więc z pewnością będzie chciał brać udział w równego rodzaju aktywnościach. Zabawki będą przydatne, zwłaszcza te ruchome. Jako miłośnik zabaw świetnie będzie dogadywał się z dziećmi. Jednakże nawet taki rozrabiaka musi czasem odpocząć (oczywiście kiedy już wystarczająco się wyszaleje). Dlatego dzieci z pewnością będą musiały poznać mowę kociego ciała i wiedzieć kiedy ich kociak po prostu będzie chciał “odsapnąć”. Ale koty bengalskie z towarzystwa ludzi najbardziej lubią towarzystwo właśnie dzieci.

Na pierwszy rzut oka nie jest pieszczochem. Od przytulania czy głaskania woli spędzanie czasu na zabawach. I właśnie poprzez zabawy okazuje swoją sympatię. Oczywiście nie znaczy to, że nasz bengal nie wymaga czułości w ogóle. Wymaga. Ale sam się po nią upomni, po czym chętnie wróci do swoich szaleństw.

Koty bengalskie gwarantują mnóstwo śmiechu i radości. Naturalnie poprzez ich ciągle zabawy, ale to nie jedyny powód. Z pewnością są głośne. Jako właściciele kota bengalskiego będziemy mogli niejednokrotnie słyszeć charakterystyczne dla nich odgłosy, często przypominające ćwierkanie, czasem chrapanie. Czego oczekuje wówczas od swojego opiekuna? Cóż… aktywnego uczestnictwa w tej “dyskusji”.

Kot bengalski nie radzi sobie z nudą. Jak na “lamparta” przystało w takiej sytuacji lubi udawać, że poluje. Często też zaczyna się wspinać. Jest bardzo zwinny. Z pewnością nie brakuje mu inteligencji. Są to bardzo mądre koty. Uczą się niezwykle szybko. A w połączeniu z ich niemała aktywnością nie dziwi fakt, że uwielbia takie sztuczki jak na przykład skakanie przez obręcz. Można u niego wyćwiczyć nawet podawanie łapy. Bengal niejednokrotnie zaskoczy nas swoją bystrością.

Gdy pozostawimy naszego mruczka samemu sobie efekty mogą być… różne. Ze swoimi “kocimi sprawkami” oczywiście poradzi sobie sam. Ale sam też będzie szukał dla siebie zajęcia, kiedy zacznie mu się nudzić. A nie mamy pewności, czy ta jego czynność będzie nam odpowiadała. Dlatego wszelkiego rodzaju samodzielne rozrywki dla naszego kota też mogą okazać się niezbędne.

Jako poszukiwacz przygód kot bengalski może mieć chęci do ucieczek. Dlatego pod tym względem należy na niego uważać (i zapewnić rozrywki w domu). Jego temperament nie pozwoli na leżenie na kanapie, kiedy tuż za bramą czekają ciekawe przygody.

Wiadomo, że kot bengalski może wymagać więcej jedzenia niż przeciętny kot. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Ruch, zabawa, aktywność – to wydatki energetyczne, które trzeba jakoś zrównoważyć. A co dostarczy naszemu małemu lampartowi więcej siły niż solidny posiłek?

Jako tak żywiołowy zwierzak kot bengalski nie nadaje się jako towarzysz dla osób starszych. Wymaga niemal ciągłego ruchu i rozrywki. Obcych ludzi traktuje raczej z dystansem, natomiast do właścicieli bardzo się przywiązuje. Dobrze czuję się wśród innych, ale znanych mu kotów. Z uwagi na swoją inteligencję bardzo łatwo można nauczyć go chodzenia na smyczy, co jest świetnym rozwiązaniem dla posiadaczy mieszkania w bloku (a wychodzenie na dwór będzie zaspokajało w dużym stopniu jego ciekawość świata). Uwielbia wodę. Pływanie, kąpiele sprawiają mu wiele radości.

Cena kota

Kot bengalski to jedna z najdroższych ras kotów. Jego cena waha się w przedziale od około 2500 do nawet 7000zł. Koszty te zależne są nie tylko od hodowli czy wieku, ale często także od płci kota.

Waga kota

Dla kotki jest to przedział od 3 do 6kg, natomiast waga kocura może sięgać do 10kg.

Hodowla

Kot bengalski powstał w wyniku skrzyżowania kota domowego z dzikim lamparcim kotem bengalskim. Mając na uwadze, że jest to krzyżówka, której jeden z rodziców jest kotem dzikim dbano o to, aby skupić się nie tylko na uzyskaniu osobników o tak eleganckim wyglądzie, ale też przede wszystkim na wygłuszeniu “dzikich cech”. Każde kolejne pokolenie coraz bardziej przypominało koty domowe. Wreszcie udało się wyhodować idealnego (z zachowaniem odpowiedniego temperamentu) bengala.

Najbezpieczniej jest kupić kota bengalskiego ze sprawdzonej hodowli. W Polsce można znaleźć nawet takie, które są zarejestrowane w TICA (The International Cat Association). Zakup u rzetelnego hodowcy jest gwarancją tego, że nasz zwierzak przeszedł wszystkie badania i szczepienia. Mamy pewność, że był prawidłowo socjalizowany już od swoich pierwszych dni. Dodatkowo jest to gwarancja, że nie wspieramy naszym zakupem pseudohodowli, które wyrządzają tylko krzywdę zwierzakom. Koty bengalskie to rasa, która genetycznie nie jest narażona na żadne choroby. Ale zakup kota ze sprawdzonej hodowli daje nam jeszcze więcej – wiemy na 100%, że rodzice naszego kociaka są w pełni zdrowi.

Kot bengalski opinie

Jakie opinie o kotach bengalskich posiadają ich właściciele? Posiadacze kotów bengalskich to z pewnością ludzie aktywni bądź rodziny z dziećmi. Kot bengalski musi mieć towarzystwo kogoś, kto razem z nim będzie spędzał czas aktywnie. Pod tym względem jest wymagający.

Jako poszukiwacz (nie tylko przygód) po prostu nie potrafi i nie może się nudzić. Jako mądry i bystry zwierzak chętnie będzie uczył się nowych sztuczek i chętnie będzie brał udział w różnego rodzaju aktywnościach.

Wymaga wiele uwagi ze strony opiekuna (zwłaszcza jeśli jest “jedynakiem”). Jako lampart zdarza mu się pokazywać swój dominujący charakter.

Bardzo stara się, aby jego więź z opiekunem była silna. Wymaga od niego kontaktu (w charakterystyczny dla tak żywiołowego kota sposób). Jego pielęgnacja nie jest wymagająca, a sam kot bardzo mało linieje. Jest niekłopotliwy wobec mieszkających z nim zwierzaków.

Kot bengalski to nieprzeciętny zwierzak, który zachwyci każdego. Nie da się przejść obojętnie obok tego wyjątkowego posiadacza lamparciej sierści. Zwłaszcza jeśli równocześnie pokazuje nam swój iście lamparci charakterek.

Zobacz również: Wydarzenia