Kot Syjamski

 

Co warto wiedzieć o kotach syjamskich?

Kot syjamski to jedna z najchętniej hodowanych i kupowanych ras. Nie ma się temu co dziwić, gdyż zwierzęta te charakteryzują się oryginalnym wyglądem oraz specyficznym usposobieniem. Mogą być prawdziwymi przyjaciółmi człowieka. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kota syjamskiego, warto poznać cechy charakterystyczne tej rasy. Dzięki temu, będziemy mogli zapewnić zwierzakowi najbardziej optymalne warunki do życia. Trzeba bowiem pamiętać, że zwierzak w domu to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązek.

Jak wygląda kot syjamski?

Jak już zaznaczono na wstępie, koty syjamskie cieszą się bardzo dużą popularnością. Kocury osiągają wagę od 3 do nawet 4,5 kilogramów. Kotki są zdecydowanie lżejsze. Ich waga waha się w granicach od 2,5 do maksymalnie 3 kilogramów. Tułów kota syjamskiego jest zgrabny oraz muskularny. Zwierzaki tej rasy posiadają wyjątkowo giętkie ciało, umożliwiające im skoki w dal i wzwyż. Głowa jest proporcjonalna w stosunku do reszty kociej sylwetki i posiada kształt klina. Szczęki kota są niezwykle silne, ale pysk sprawia wrażenie bardzo delikatnego. Charakterystyczna dla kotów rasy syjamskiej jest smukła i dosyć długa szyja, sprawiająca wrażenie eleganckiej. Uszy są szerokie i ostro zakończone. Warto zaznaczyć, że oczy syjamskich kotów zawsze posiadają kolor niebieski. Ponadto, mają one kształt migdała i są ustawione pod pewnym kątem. Nos jest dość długi i pozbawiony charakterystycznego zagłębienia. Jeżeli chodzi o kończyny, tylne są delikatnie dłuższe od przednich. Są mocno umięśnione, podobnie jak tułów kota syjamskiego. Jeżeli chodzi o sierść kotów syjamskich, jest ona bardzo krótka oraz lśniąca. Umaszczenie kota syjamskiego można określić terminem point. Co kryje się pod tym dość enigmatycznym terminem? Otóż kot syjamski posiada ciemniejszą barwę pyszczka, łapek, uszek oraz ogona, a reszta jego ciała posiada dość jasny odcień.

Charakter kota syjamskiego

Zanim zdecydujemy się na zakup kota syjamskiego, warto dowiedzieć się, jaki jest jego charakter. Z całą pewnością nie jest to zwierzę dla osób, które pragną spokoju. Koty żywiołowe z natury są niezwykle żywiołowe. Ich temperament można śmiało określić mianem ognistego. Zwierzęta te potrzebują bardzo dużo uwagi ze strony swojego właściciela. Nie jest to więc zwierzak dla osób, które cierpią na chroniczny brak czasu i są zmuszone do długiego przebywania poza domem. Koty tej rasy mogą w bardzo wyraźny sposób dawać do zrozumienia, że poświęca się im zbyt mało czasu. Mogą głośno miauczeć, a w skrajnych przypadkach nawet niszczyć przedmioty znajdujące się w domu. Wszystko to w celu zwrócenia uwagi właściciela. Jeżeli jednak poświęcimy koty syjamskiemu odpowiednią ilość czasu, odwdzięczy nam się dozgonną wdzięcznością. Koty syjamskie są bardzo wiernymi przyjaciółmi. Są w stanie obdarzyć człowieka bardzo silnym uczuciem. Przywiązują się zazwyczaj mocno do jednej osoby. Trzeba się więc liczyć z tym, że kot wybierze sobie spośród domowników jedną osobę i to właśnie ją obdarzy ogromem swojej kociej miłości. Jaki sposób będzie najlepszy na spędzanie czasu z kotem rasy syjamskiej? Na to pytanie z całą pewnością nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Koty rasy syjamskiej przepadają zarówno za pieszczotami, jak i za zabawą. Ze względu na swoją żywiołowość, należy jednak zapewnić im przestrzeń, w której będą się mogły wyszaleć. Z powodzeniem można uczyć kota syjamskiego różnego rodzaju sztuczek takich jak na przykład przynoszenie zabawek. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Żadne zwierzę nie nauczy się od razu wykonywania sztuczek. Koty syjamskie są jednak bardzo inteligentne, dlatego nasz trud powinien opłacić się w dość krótkim czasie. Jeżeli zamierzamy mieć więcej kotów, należy liczyć się z tym, że zwierzęta rasy syjamskiej lubią dominować. Będą dogadywać się z innymi kotami jedynie wówczas, gdy te pozwolą im na dominację. W przeciwnym razie, nasz dom może stać się prawdziwym polem walki. Zazwyczaj jednak inne rasy podporządkowują się kotom syjamskim. W niektórych przypadkach następuje to dość wcześnie, a w innych późno. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, czy jesteśmy zapewnić optymalne warunki rozwojowe dla więcej niż jednego kota.

Zdrowie kotów syjamskich

Koty syjamskie to zwierzęta, które posiadają co do zasady dużą odporność na różnego rodzaju choroby. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą cierpieć na wady genetyczne o charakterze wrodzonym. Jedną z najpowszechniejszych wad jest postępujące zwyrodnienie siatkówki. Dosyć powszechna jest również wielotorbielowatość nerek. Zdecydowana większość kotów nie boryka się na szczęście z wymienionymi wyżej dolegliwościami. Trzeba także mieć na uwadze to, że każde kocię rasy syjamskiej rodzi się z zezem rozbieżnym, który zanika w miarę dojrzewania zwierzęcia. Niektóre koty syjamskie mogą cierpieć ponadto na skrzywienie ogona, ale nie jest to niebezpieczne dla zdrowia zwierzaka. U niektórych zwierzaków może pojawić się także zwyrodnienie stawów, ale schorzenie to na szczęście wolno postępuje. Koty syjamskie mogą dożyć nawet 20 lat.

Pielęgnacja oraz żywienie

Jeżeli zależy nam na tym, aby kot syjamski był w naszym domu szczęśliwy, musimy zapewnić mu optymalne warunki do życia. Istotna jest więc właściwa pielęgnacja oraz odpowiedni sposób żywienia. Zwierzęta te najlepiej karmić wysokiej jakości pokarmem. Może być on gotowy albo naturalny. Jeżeli kot syjamski jest wysterylizowany lub wykastrowany, musi otrzymywać specjalną karmę. Prawidłowe żywienie znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia kota schorzeń. Jeżeli chodzi zaś o pielęgnację, koty syjamskie, ze względu na krótkie futro, nie wymaga jakichś wyjątkowo skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczające będzie czesanie kota grzebieniem z dość gęstymi zębami. Regularnie należałoby również przycinać pazurki zwierzęcia.

Cena

Niemal każdy, kto chce zakupić kota syjamskiego zastanawia się nad tym, jaka jest cena takiego zwierzaka. W Polsce za kota syjamskiego trzeba zapłacić z reguły od 2000 do nawet 3000 złotych. Każda hodowla może mieć jednak nieco inny zakres cen. Jeżeli chcemy mieć pewność, że kupujemy zwierzę z dobrej hodowli, warto poczytać opinie o poszczególnych miejscach. Trzeba mieć na uwadze także to, że kocięta bez praw do rozrodu są zazwyczaj sterylizowane jeszcze przed oddaniem ich nowemu właścicielowi. Za zwierzę z prawami do rozrodu trzeba zapłacić zazwyczaj nieco więcej. Sterylizacja ma zapobiec tworzeniu tak zwanych pseudohodowli, które nie są zjawiskiem pożądanym.

Zobacz również: Ile żyją koty