Kot rosyjski niebieski

Królewski kot rosyjski z jedwabistą, srebrzystą sierścią, dostojnym i szlachetnym krokiem oraz błyszczącymi, szmaragdowymi oczami szybko znalazł swoich wielbicieli na całym świecie. Uwagę przykuwa nie tylko jego wygląd ale również unikalna osobowość i charakter.

Pochodzenie

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, umaszczenie kota rosyjskiego niebieskiego powstało w sposób całkowicie naturalny, bez ingerencji człowieka. Okazuje się, że pierwsze zwierzęta hodowlane pochodzą z Archangielska w Rosji i stąd wzięła się ich nazwa. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku marynarze sprowadzili je do Wielkiej Brytanii. Cieszyły się one ogromną popularnością na dworach europejskich. Niestety w wyniku drugiej wojny światowej stały się rasą zagrożoną. Uratowały je od wyginięcia krzyżówki z kotami syjamskimi, brytyjskimi i europejskimi.
W konsekwencji dzisiaj rozróżniamy trzy typy hodowlane : angielski, syberyjsko-skandynawski oraz amerykański.

Wygląd

Sylwetka- smukła, dobrze widoczny zarys mięśni. Posiada długi ogon i nogi, dzięki którym porusza się w sposób lekki i szlachetny. Poduszki na łapach są koloru lawendowego. Czaszka ma kształt smukły, raczej płaski. Nos jest prosty. Oczy są intensywnie zielone, wpadające w odcień szmaragdowy. Są szeroko osadzone. Szczególnego wyrazu nadają im wydatne poduszeczki zatokowe, w których osadzone są wąsy.
Waga- rozmiar średni, samice ważą od 3 do 4 kg, są drobniejsze. Natomiast waga samców sięga 5,5 kg.
Umaszczenie-koty rosyjskie niebieskie należą do rasy krótkowłosej. Sierść jest wyjątkowo miękka i delikatna dzięki swojej strukturze, tzn. włosy okrywy wierzchniej i podszerstka są tej samej długości. Ta unikalna cecha zdecydowanie wyróżnia te koty spośród innych ras, które nie mogą się szczycić posiadaniem tzw. “podwójnego futra”. Kolor włosa powinien u podstawy być szary, jaśniejący ku końcówce, co może dawać efekt srebrzystości i połysku. Barwa okrywy włosowej powinna być jednolita, szaro-niebieska. Nie akceptowalne są żadne plamki. Należy jedna pamiętać, że u małych kociąt mogą występować delikatne przebarwienia, które z czasem zanikają.

Charakter


Koty rosyjskie niebieskie uznawane są za pieszczotliwe i umiarkowanie aktywne fizycznie. Chociaż jako kocięta często są bardzo żywe i rozbrykane, z wiekiem ich temperament łagodnieje. Z tego powodu często polecane są jako idealne do trzymania w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że koty tej rasy są bardzo inteligentne i potrzebują różnorodnych atrakcji zarówno fizycznych, jak i intelektualnych. Kot rosyjski to prawdziwy, wierny przyjaciel. Idealny kompan nawet w codziennych, domowych czynnościach. Lubi podążać za swoim opiekunem w czasie sprzątania, gotowania, a nawet podczas wizyt w łazience. Skupia na sobie dużo uwagi. Musi być głaskany i przytulany. Pobudki i zasypianie obok swojego pupila mogą się stać codziennością. Jako koty tak przywiązane do rodziny i uzależnione od niej, w żadnym wypadku nie powinny długo zostawać same. Nie są dobrym rozwiązaniem dla ludzi spędzających całe dnie poza domem.

Hodowla

Koty rosyjskie niebieskie to rasa zdrowa, więc ich hodowla nie przysparza większych trudności. Dożywają średnio od 13 do 20 lat. Należą one do mięsożerców, dlatego muszą otrzymywać w karmie odpowiednie proporcje składników odżywczych, które będą się różnić w zależności od wieku. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innej diety niż ten starszy. Koty tej rasy oprócz wysokojakościowej karmy, lubią też jedzenie sporządzone w domu. Cieszą się one sporym apetytem, dlatego zaleca się stosowanie specjalnych misek do dawkowania pożywienia, aby uniknąć przekarmiania.
Jak większość krótkowłosych ras nie wymaga częstego szczotkowania, ale lubi głaskanie i szczotkowanie miękką szczotką. Należy również pamiętać o cotygodniowym sprawdzaniu czystości uszu i oczu kota. Standardowo zaleca się coroczne kontrole zdrowia, szczepienia i odrobaczanie.
Kot rosyjski niebieski nie jest obciążony żadnymi chorobami genetycznymi i nie wykazuje predyspozycji do innych schorzeń.

Cena

Cena zakupu kota rasy rosyjskiej niebieskiej w hodowli waha się od 1500 do 2500 zł. Na jej wysokość ma wpływ wiek, hodowla, a nawet płeć. Stawka ta dotyczy oczywiście kotów z rodowodem i w zależności od renomy hodowcy może być wyższa lub niższa. Bez wątpienia, ze względu na swój szlachetny wygląd i usposobienie są warte tej ceny.

Opinie

O kotach rosyjskich niebieskich można z reguły usłyszeć w samych superlatywach. Najbardziej chwalone są za swoje rodzinne i towarzyskie i raczej spokojne usposobienie. Dzięki temu stają się idealnymi przyjaciółmi dzieci i dorosłych. Są też postrzegane jako bardzo inteligentne, dzięki czemu szybko się uczą i dostosowują do panujących w domu reguł. Są tacy, którzy zarzucają im ciągłą chęć bycia w centrum uwagi i zainteresowania. Dla niektórych samotnych ludzi, może się to okazać jednak dominującą zaletą. Pomimo tego, że cena zakupu kota z rodowodem jest dość wysoka, to jego utrzymanie nie przysparza większych problemów. To pupile raczej zdrowe, silne i odporne na choroby. Jeżeli ktoś posiada trochę swobodnego czasu i chce go poświęcić na zabawę i przyjaźń z tym puszystym czworonogiem, to jest on godny polecenia.