Ciekawostki o pingwinach – TOP5

pingwiny

Pingwiny to ptaki żyjące wokół Antarktydy, w Ameryce Południowej i w okolicach Nowej Zelandii. Na świecie występują różne gatunki pingwinów, które cechują się różnymi cechami charakterystycznymi jak wymiarami, zachowaniem, ubarwieniem. Co warto wiedzieć o pingwinach? Przedstawiamy najważniejsze ciekawostki na temat tych fantastycznych zwierząt!

1. Pingwiny gromadzą się nie bez powodu!

Wszyscy na pewno znamy obrazki, w których cała gromada pingwinów trzyma się bardzo blisko siebie. Dla nas, ludzi ten widok przypomina przytulanie się jednak w rzeczywistości znaczy zupełnie coś innego. Wcale nie oznacza bowiem, że pingwiny mają ochotę na chwilę bliskości. Te zbliżenia są podyktowane bardzo pragmatycznymi powodami. Mianowicie pozwalają im zachować ciepło, co w miejscach, gdzie żyją pingwiny ma bardzo duże znaczenie!

2. Pingwiny latają w wodzie!

Bardzo ciekawie prezentuje się budowa kości pingwinów. Są one puste i wypełnione powietrzem. Dzięki temu mogą bardzo sprawnie i szybko przemieszczać się pod wodą, co sprawia wrażenie, jakby te zwierzęta dosłownie latały pod wodą! Na lądzie pingwiny nie są już tak szybkie 🙂

3. Pingwiny nie znają niedźwiedzi polarnych!

Często w kreskówkach widzimy pingwiny, które pojawiają się w pobliżu niedźwiedzi polarnych. Niestety w życiu realnym nie jest to możliwe, gdyż zwierzęta te występują w przyrodzie w zupełnie innych częściach globu i nie mają możliwości spotkać się “osobiście”.

4. Pingwiny to urodzeni “chodziarze”!

Brzmi to niewiarygodnie patrząc jak pokracznie pingwiny radzą sobie na lądzie, jednak w rzeczywistości są to zwierzęta perfekcyjnie przystosowane do długich i wyczerpujących wędrówek. Dzięki specjalnie dostosowanym do tego stopom mogą przejść nawet 100 kilometrów!

5. Na randce zamiast kwiatów… kamienie!

Co ciekawe, udowodniono, że męskie osobniki pingwinów, aby przypodobać się samicom podarowują jej… kamienie. Wybraki są bardzo zadowolone z tego rodzaju prezentów, gdyż mogą z nich wybudować sobie gniazda, które przydają się później, gdy na świecie pojawią się małe pingwinki 🙂

Jak widać pingwiny to bardzo ciekawe zwierzęta, które zapewne jeszcze nie jedno przed nami kryją. Warto więc zgłębiać wiedzę na temat tych fantastycznych zwierzaków.