Jak pomóc psu w Sylwestra?

pies a fajerwerki

Sylwestrowa noc wielu ludziom kojarzy się z szampańską zabawą jednak u psów i innych zwierząt może powodować ogromną dawkę stresu. Wszystko ze względu na huki fajerwerków i petard, które potrafią być naprawdę bardzo głośne i sprawić, że nasze domowe pupile (dotyczy to również zwierząt dzikich i bezdomnych!) będą się bać i sylwestrowa noc zmieni się dla nich w koszmar. Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?

Co zrobić, aby umilić psu noc sylwestrową? TOP sposoby

Na szczęście, jako właściciele psów możemy pomóc naszym czworonogom przetrwać sylwestrową noc i dotrwać do Nowego Roku we względnym spokoju. Poniżej lista sposobów, które sprawią, że nasz piesek będzie mniej wystraszony w Sylwestra.

Zrezygnować z odpalania fajerwerków

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jest zrezygnowanie z odpalania fajerwerków w ten dzień. Na szczęście z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na pożegnanie tradycji związanej z hukami petard, aby zaoszczędzić stresu zwierzakom. Zachęcajmy do tego również rodzinę i znajomych. W ten sposób możemy naprawdę ograniczyć sylwestrowe hałasy! Na Facebooku znajdziemy wydarzenie organizowane przez portal WikiZOO “Nie strzelam w Sylwestra – jestem przyjazny zwierzakom“. Zachęcamy serdecznie do wzięcia w nim udziału.

Zabawki dla psów

Nie jesteśmy w stanie wpłynąć na wszystkich i nawet przy najlepszych chęciach zawsze znajdzie się ktoś, kto fajerwerki jednak odpali. Wówczas, aby ukoić stres u psa warto przygotować dla niego ulubione zabawki. Mogą być to np. piłki, naturalne gryzaki czy szarpaki. Wszystko, co kojarzy się pieskowi z przyjemnymi momentami będzie jak najbardziej wskazane. Pamiętajmy, żeby spędzić ten czas wspólnie ze swoim psem, pobawić się razem z nim, aby nie czuł się samotny.

Przekąski

Zapewnijmy również na sylwestrową noc naszemu psu odpowiednią ilość przekąsek. Na pewno poprawią mu humor i pozwolą łatwiej przetrwać sylwestrową noc. Najlepiej zapatrzeć się wcześniej w dużą ilość ulubionej karmy i przysmaków naszego pieska.

Hotel dla psów

A co jeśli właściciele psa wybierają się na imprezę sylwestrową? Czy pies powinien zostać sam w domu? Oczywiście nie! Samotność tylko wzmocni jego lęk. Jeśli nie będzie nas w domu i nie mamy z kim zostawić naszego czworonoga warto skorzystać na ten czas z hotelu dla psów, gdzie spotka go odpowiednia opieka i towarzystwo innych piesków. Warto wybrać hotel poza miastem, gdzie huk fajerwerków jest mniejszy.

Muzyka

Czy Twój pies lubi muzykę? Jeśli tak to świetnie! W sylwestrową noc puść mu jego ulubione piosenki, a jeśli nie to włącz telewizor lub uruchom radio, które – częściowo przynajmniej – zagłuszy huki petard i fajerwerków i sprawi, że pies będzie mniej zestresowany.

Zamknięcie i zasłonięcie okien

Pamiętajmy o tym, żeby szczelnie zamknąć okna w sylwestra. Kiedy już to zrobimy dobrze je zasłońmy. Dzięki temu do środka nie przedostanie się widok wybuchów, który może potęgować stres u psa, a zamknięte okna przynajmniej częściowo wygłuszą huki petard.

Jak widać, pomimo, że sylwestrowa noc może być bardzo stresująca dla psa i innych zwierzaków, to istnieją pewne sposoby, które chociaż częściowo mogą uśmierzyć stres. Pamiętajmy w tę noc o naszych pupilach. Bądźmy z nimi!