Małe rasy psów – poznaj najpopularniejsze

Najmniejsze pieski potrafią być urocze, to przyzna chyba każdy. Wiele ludzi decyduje się na urozmaicenie swoich dni i powiększenie rodziny poprzez posiadanie czworonożnego przyjaciela. Niestety, nie każdy może zapewnić odpowiednie warunki psom dużych rozmiarów. W takiej sytuacji na ratunek przychodzą najmniejsze rasy psów. Niewielkie, często kojarzone jako żywe przytulanki, z którymi możemy spędzić przyjemne chwile podczas leniwych dni na kanapie i całą energię przeznaczyć na głaskanie i przytulanie małych czworonogów. Warto jednak pamiętać o tym, iż “mały” nie zawsze oznacza przyjazny i niegroźny. Wbrew pozorom, niektóre duże psy są o wiele łagodniejsze niż ich drobni przyjaciele.

Najmniejsze pieski – spis

Jaki małe rasy psów są godne uwagi? Wszystko zależy od preferencji przyszłego właściciela. Możemy postawić na wybór małego krótkowłosego psa, lub wręcz przeciwnie – na małego pieska z bujnym, długim włosem. Przedstawiamy poniżej listę najmniejszych piesków.

Szpic Miniaturowy Pomeranian

To najmniejszy ze wszystkich szpiców. Można go opisać jako “małego pieska przypominającego miękką chmurkę” ze względu na jego puszystą i gęstą sierść. Z natury pomeranian jest uosobieniem wszechobecnej radości i potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jest dość ruchliwym zwierzęciem i chętnie się bawi. Do figlowania nierzadko wybiera towarzystwo dzieci (ze względu na delikatny układ kostny, lepiej zapewnić mu towarzystwo nieco starszych pociech). Jeżeli spędzasz dużo czasu poza domem, to nie jest piesek dla Ciebie. Ta mała rasa psów nie lubi pozostawać w osamotnieniu na długo i najchętniej nie odstępowałaby swojego właściciela nawet na sekundę.

W stosunku do obcych ludzi szpic pozostaje nieufny i niechętnie nawiązuje nowe znajomości. Ze względu na wewnętrzną “potrzebę stróżowania” pomeranian może być dość głośny, przez co sąsiedzi mogą darzyć go nieco mniejszą sympatią niż opiekunowie. Nie uznaje swojej “mniejszości” przez co może zaczepiać i prowokować większych od siebie kolegów.

Szpic Miniaturowy Pomeranian

Jamnik

Słodkie oczka, krótkie nóżki, długie ciało? To dość specyficzna i ciekawa rasa małych psów. Jamnik standardowy osiąga wagę maksymalnie 9 kg, miniaturowy natomiast maksymalnie 7. Najmniejszym z klanu jamników jest króliczy, który może ważyć do 3 kg.  Wyróżniamy krótkowłose i długowłose jamniki. Pomimo ich umaszczenie jest bardzo zróżnicowane, nie ma możliwości spotkania z białym pieskiem. Warto pamiętać, że jest to myśliwski pies. Pierwotnie przeznaczony do polowania na borsuki i lisy, teraz najczęściej spotykany w charakterze pieska rodzinnego i świetnie się w tej roli sprawdza.

Ze względu na ich pewność siebie, spotkania z większym przeciwnikiem mogą skończyć się dla nich nieciekawie. Jamnik, podobnie jak szpic nie uznaje swojego mniejszego rozmiaru i nie okazuje respektu większym od siebie. W jego wychowanie trzeba włożyć sporo pracy – nie są naturalnie posłuszne, więc już w małym szczenięciu należy wypracowywać odpowiednie cechy.

Jeśli mieszkasz na wysokim piętrze bez windy, nie wybieraj jamnika. Ze względy na swoją nieproporcjonalną budowę często dochodzi u nich do zwapnienia kości łap, które może skutkować ich pokrzywieniem. Ze względu na długi kręgosłup może także dojść do dyskopatii, która skutkuje bezwładnością tylnych łapek.

Jamnik

Corgi

To małe, zrównoważone psy, łagodne dla ludzi i zwierząt. Szybko się uczą co jest wadą jak i zaletą, ponieważ przyswajają nie tylko pożądane cechy. Te małe pieski lubią towarzystwo i gwar gości. Szybko się przywiązują i nie lubią rozstań. Nadaje się dla najmniejszych domowników, z którymi są w stanie zbudować silną więź. Corgi należą do miłośników ruchu i wymagają co najmniej jednego męczącego spaceru dziennie.

Zobacz też: Jak liczyć psie lata?

Ciekawostką jest, iż rasa ta jest absolutnym ulubieńcem brytyjskiej królowej – Elżbiety II, która swojego pierwszego pieska rasy corgi dostała będąc jeszcze dzieckiem. Historia ta stała się inspiracją dla bajki Corgi – pies królowej. 

Corgi

Cavalier King Charles Spaniel

Szukasz rodzinnego psa niewielkich rozmiarów? Idealnie trafiłeś. Cavailery to angielskie spaniele miniaturowe typu wyżłowatego. Są wesołe, żywe i nie ma w nich nawet grama agresji. Są niesamowicie ufne i przyjazne względem całego świata. Łatwo przystosowują się do nowych warunków. Chętnie wylegują się w domowym zaciszu, ale dotrzymują kroku również na energicznym spacerze. Te małe czworonogi szybko się uczą i czerpią z tego przyjemność. Dzięki swojej elastyczności i łagodności są doskonałe jako towarzystwo dla seniorów oraz jako przyjaciel od pierwszych dni malucha. Te małe psy ważą maksymalnie 8 kilogramów i występują w różnych umaszczeniach.

cavalier king charles spaniel

Yorkshire Terrier

Marzy Ci się mały, ale dostojny i niemal królewski pies? Idealny wybór! To majestatyczna wielka dusza zamknięta w około 3 kg. Majestat tej niewielkiej rasy równa się z ich trudnym charakterkiem. Odważnie bronią własnego terytorium. W jednej chwili są przyjazne i pełnią role przytulanki, następnie gonią pupila losowego przechodnia.  Nie należą do bardzo wymagających osób, wystarcza im około 30 minut ruchu po świeżym powietrzu. Wiele uwagi natomiast pochłania ich sierść. Przypomina ona ludzkie włosy i wymaga codziennego szczotkowania, aby uniknąć nadmiernego plątania. Uzębienie terierów jest skłonne do próchnicy, należy przez to odpowiednio o nie zadbać.

Yorkshire Terrier