Od wielu lat kleszcze są prawdziwą zmorą dla wszystkich opiekunów psów. Pasożyty te żerują nie tylko w lasach i na podmiejskich łąkach – można je znaleźć nawet w centrum miasta, na blokowisku. Jednym ze sposobów zabezpieczenia psa przeciwko tym pajęczakom jest obroża na kleszcze. Co powinniśmy o niej wiedzieć?
Spis treści:
Czy obroża na kleszcze jest skuteczna?
O skuteczności obroży na kleszcze decyduje przede wszystkim substancja czynna. Ważne, by obroża miała działanie roztoczobójcze, a nie jedynie odstraszające. Niestety, wciąż na rynku dostępne są obroże, które mają za zadanie jedynie odstraszyć kleszcze. Takie produkty nie chronią przed ukąszeniem i chorobą odkleszczową.
W przypadku dostępnych na rynku obroży na kleszcze o działaniu bójczym skuteczność jest dość wysoka. Ważne jest również, by obroża była noszona cały czas i dokładnie przylegała do skóry zwierzęcia. Zbyt luźno założona obroża na kleszcze nie spełni swojej funkcji, z kolei zbyt ciasna może powodować dyskomfort. Odpowiednio dopasowana powinna dać możliwość włożenia dwóch palców pomiędzy szyję a obrożę.
Czy obroża na kleszcze jest szkodliwa dla ludzi?
Nie ma przeciwwskazań do kontaktu z obrożą na kleszcze przez ludzi. Jest ona całkowicie bezpieczna przy zwykłym, codziennym kontakcie. Warto jednak pamiętać, żeby zachować pewne środki ostrożności. W przypadku dzieci należy pilnować, by nie brały obroży do ust. Lepiej również zrezygnować ze wspólnego spania z pupilem noszącym obrożę, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób z osłabioną odpornością.
Od kiedy obroża na kleszcze?
To, kiedy możemy zacząć używać obroży u szczenięcia, zależy od tego, jaka obroża na kleszcze nas interesuje. Większość produktów dostępnych na rynku pozwala na stosowanie u szczeniąt powyżej trzeciego miesiąca życia. W przypadku obroży na kleszcze Prevendog minimalny wiek wynosi 7 tygodni.
Jak działa obroża na kleszcze?
Większość obroży ma podwójne działanie: bójcze i repelencyjne, czyli odstraszające. Już kilka godzin po założeniu obroży, substancja czynna rozprowadza się po skórze i sierści zwierzęcia, dzięki czemu dochodzi do uśmiercenia pasożyta po kontakcie ze skórą i próbie wbicia się. Zależnie od obroży, kleszcz potrzebuje do kilku godzin od wbicia, by się zasuszyć.
Dodatkowo, obroże na kleszcze posiadają działanie repelencyjne, które ma na celu zniechęcić do żerowania kleszcze oraz inne pasożyty (jak pchły, muszki czy komary).
Co lepsze krople czy obroża na kleszcze?
Skuteczność obydwu form zabezpieczenia przeciwko kleszczom jest dość podobna. Warto jednak pamiętać, że z kroplami na kleszcze wiążą się pewne ograniczenia. Nie można używać ich u psów bezwłosych, ze względu na ryzyko rozlania się preparatu przed wchłonięciem. Problematyczne może być również używanie kropli u psów, które wymagają częstych kąpieli z użyciem szamponu, ponieważ niweluje on działanie preparatu. Krople mają również zwykle krótszy okres działania niż obroża na kleszcze.
Jaka obroża na kleszcze dla psa będzie najlepsza?
Pierwszym aspektem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze obroży jest to, czy posiada ona substancję roztoczobójczą, a nie jest jedynie nasączona olejkami eterycznymi. Jeśli tak, warto zwrócić uwagę na zapach obroży (niektóre produkty wydzielają intensywny, nieprzyjemny zapach), a także długość stosowania i cenę obroży. W przypadku obroży na kleszcze dla psa takich jak Prevendog okres ochrony przed kleszczami wynosi aż 6 miesięcy, dzięki czemu jest to dobra i tania alternatywa dla popularnej obroży Foresto.
Dodatkowo warto sprawdzić również zakres ochrony – niektóre obroże, w tym Prevendog, oprócz ochrony przed kleszczami zapobiegają również ukąszeniom moskitów i komarów.